Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Portavita pomáhá mladým dospělým začít nový život, to vítá i dětský domov

Havířov |

Pomoci mladým lidem postavit se na vlastní nohy není jednoduché. Mnozí z nich vyrostli bez podpory rodiny a ocitají se v těžké situaci. Spolek Portavita chce díky novému projektu těmto mladým dospělým pomoci nejen s bydlením. To vítá i například dětský domov.

Poskytnout střechu nad hlavou, zázemí, bezpečí a jistotu mladým lidem, kteří svůj start do dospělého života nemají jednoduchý. To je nový projekt spolku Portavita, který právě startuje.

Daniela Brůnová, garant projektu Housing First for Youth: "Projekt Housing First for Youth je pro mladé dospělé věku 18 až 26 let, kteří se aktuálně nachází v bytové nouzi a v tom svém životě si prožili mnoho těžkého. Ať už je to pobyt v ústavním zařízení, v dětském domově, výchovném ústavu, v pěstounské péči, pobývají na ulici, přicházejí z vězení a k tomu se jim stalo to, že si prošli závislosti nebo i prochází závislosti, mají dluhy, exekuce a jiné rodinné trable, tak přesně pro ty ten projekt je.”

“Nicméně dát člověku najednou takto byt, který třeba nemá i ty správné návyky, nemá je zažité dejme tomu z rodiny, to asi taky nejde. Takže jak to bude potom v praxi?

Daniela Brůnová, garant projektu Housing First for Youth: “V praxi jsme tam hlavně my. Podpora a důvěra si myslím, že to je přesně to, co každý člověk potřebuje a potřebuje ji získat a dostávat šance v tom životě opakovaně. To je ten základ, který toho člověka může posunout k tomu věřit více v sám sebe a tím pádem proto něco dělat.”

Pomoc se startem do života právě u těchto mladých lidí, vítají i v Dětském domově, kde už s podobným projektem mají zkušenosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “Tak má to samozřejmě nějaký předvoj, a to je tréninkový byt. Jakmile je dotyčný zletilý  a zůstává tady ještě z důvodu dokončení školy, tak má možnost pobývat určitou dobu v tréninkovém bytě, který je plně vybavený a vlastně nějakým způsobem simuluje skutečné bydlení. A když od nás odchází, tak je právě možnost přes ten projekt společnosti Heimstaden mít sociální bydlení, které je na dva roky zvýhodněné. A tím, že tam ještě mají podporu od spolku Portavita, co se týče sociálních služeb, nebo nějakého doprovodu, nějakého poradenství, tak pro ty děti je to taková kotva, které se mohou chytnout a mohou lépe fungova, lépe uspět. Protože potom ten život v dospělém světě, nebo ve světě dospělých je pro ně náročný, protože rodiče jim úplně tak nepomůžou."

Tento projekt, který Portavita rozjíždí, je ale třeba také pro mladé lidi, kteří se vrátili z výkonu trestu, nebo z diagnostických ústavů. Jak se díváte celkově na tady tu pomoc?

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “Já ze svého hlediska to velmi kvituji, protože mám zkušenosti i tady z těchto oblastí. A někdy, když se tady těchto mladí lidé vracejí, tak nemají finanční zázemí. To znamená, nemají kde bydlet, nemají se kde uchytit, potřebují pomoc s prací, nebo celkovou pomoc, aby věděli, na koho se mají obrátit. Takže myslím si, že to bude moc fajn a pokud těch bytů pro ně bude v nabídce dostatek, tak by se třeba potom v tom životě opravdu mohli uchytit."

Více informací o projektu a jak se do něho i zapojit, naleznou lidé na webových stránkách Portavity.

Nahlásit chybu


K tématu

Superdávka startuje, pozor na termíny žádostí

10. října 2025 15:38 | Havířov | Bára Kelnerová

Zavedení nové superdávky má zjednodušit systém sociální podpory. Elektronická žádost je ale pro řadu žadatelů velmi složitá. V Havířově lidem pomáhá spolek Portavita a hlavně pracovníci úřadu práce.

Chlapci z havířovského dětského domova si užili návštěvu profesionálních barberů

22. prosince 2025 10:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí hoši z havířovského dětského domova svěřili své vlasy profesionálním pánským kadeřníkům. Ti za nimi přijeli, aby jim udělali radost a dopřáli pocit, jaký běžně zažívají muži v jejich salonech.

Spolek Portavita i úřad práce pomáhá lidem s vyřízením superdávky

10. října 2025 11:22 | Havířov | Bára Kelnerová

Zavedení nové superdávky má zjednodušit systém sociální podpory. Elektronická žádost je ale pro řadu žadatelů velmi složitá. V Havířově lidem pomáhá spolek Portavita a hlavně pracovníci úřadu práce.


Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Karvinské děti opět lyžují v Bukovci, v beskydských horách stráví vždy celý týden

21. ledna 2026 15:07 | Karviná | Gabriela Stašová

V beskydském ski areálu v Bukovci opět probíhají lyžařské kurzy pro děti z Karviné. Opět se účastní nespočet mateřských i základních škol, které dbají na základní sportovní průpravu.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

Občané Havířova zaplnili knihovnu při veřejném projednání revitalizace náměstí Republiky

Včera 11:30 | Havířov | Michal Slonina

Havířovské náměstí Republiky čeká po více než dvaceti letech rozsáhlá revitalizace a na výsledné podobě veřejného prostoru mají možnost participovat taky občané. Své návrhy a nápady mohli teď v lednu diskutovat s hlavní architektkou města na veřejném projednání.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

V zimě buďme ohleduplní k přírodě i fauně v ní, a to v městských lesích i na horách

Včera 13:23 | Karviná | Gabriela Stašová

Zima udeřila a spousta lidí přemýšlí, jakým způsobem se v zimě chovat v přírodě ohleduplně. Odborníci radí, abychom v přírodě respektovali především ticho a klid a nehleděli pouze na sebe a své pohodlí.

Dům dětí a mládeže nabízí pestrou škálu letních táborů

21. ledna 2026 15:29 | Orlová | Monika Ociepková

Přestože je teprve leden, Dům dětí a mládeže v Orlové už připravuje letní tábory.

32. Reprezentační ples obce Stonava

21. ledna 2026 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska

Sál stonavského Domu PZKO o uplynulém víkendu doslova praskal ve švech. Plesovou sezónu zde zahájil Reprezentační ples obce, který se každoročně těší velkému zájmu.

Školní ples nabídne tradici s novou energií

21. ledna 2026 11:41 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavská veřejnost se mohla během uplynulého půlroku přesvědčit, že nové vedení spolku Rodiče a škola Stonava vneslo do jeho činnosti svěží energii a nové nápady.

Pěvecký sbor zpestřil stonavská novoroční setkání

21. ledna 2026 11:40 | Stonava | Jiří Brzóska

Ačkoli od Vánoc uplynul už téměř měsíc, ve Stonavě stále doznívá vánoční atmosféra. Leden je obdobím koncertů koled a novoročních setkání. Přesvědčili jsme se o tom v místním evangelickém kostele i Domě s pečovatelskou službou ELIM.

„Dziękuję za muzykę” trzeba zobaczyć

21. ledna 2026 11:38 | Stonava | Otýlie Tobolová

Pierwszą premierą, która odbyła się w grudniu, jeszcze przed oficjalnym otwarciem - po rekonstrukcji - budynku Teatru Cieszyńskiego, była sztuka Tomasza Mana „Dziękuję za muzykę“ wystawiona przez Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego.

Portavita pomáhá mladým dospělým začít nový život, to vítá i dětský domov
Vydáno 17. října 2025 10:02, Havířov, Bára Kelnerová
Pomoci mladým lidem postavit se na vlastní nohy není jednoduché. Mnozí z nich vyrostli bez podpory rodiny a ocitají se v těžké situaci. Spolek Portavita chce díky novému projektu těmto mladým dospělým pomoci nejen s bydlením. To vítá i například dětský domov.

Poskytnout střechu nad hlavou, zázemí, bezpečí a jistotu mladým lidem, kteří svůj start do dospělého života nemají jednoduchý. To je nový projekt spolku Portavita, který právě startuje.

Daniela Brůnová, garant projektu Housing First for Youth: "Projekt Housing First for Youth je pro mladé dospělé věku 18 až 26 let, kteří se aktuálně nachází v bytové nouzi a v tom svém životě si prožili mnoho těžkého. Ať už je to pobyt v ústavním zařízení, v dětském domově, výchovném ústavu, v pěstounské péči, pobývají na ulici, přicházejí z vězení a k tomu se jim stalo to, že si prošli závislosti nebo i prochází závislosti, mají dluhy, exekuce a jiné rodinné trable, tak přesně pro ty ten projekt je.”

“Nicméně dát člověku najednou takto byt, který třeba nemá i ty správné návyky, nemá je zažité dejme tomu z rodiny, to asi taky nejde. Takže jak to bude potom v praxi?

Daniela Brůnová, garant projektu Housing First for Youth: “V praxi jsme tam hlavně my. Podpora a důvěra si myslím, že to je přesně to, co každý člověk potřebuje a potřebuje ji získat a dostávat šance v tom životě opakovaně. To je ten základ, který toho člověka může posunout k tomu věřit více v sám sebe a tím pádem proto něco dělat.”

Pomoc se startem do života právě u těchto mladých lidí, vítají i v Dětském domově, kde už s podobným projektem mají zkušenosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “Tak má to samozřejmě nějaký předvoj, a to je tréninkový byt. Jakmile je dotyčný zletilý  a zůstává tady ještě z důvodu dokončení školy, tak má možnost pobývat určitou dobu v tréninkovém bytě, který je plně vybavený a vlastně nějakým způsobem simuluje skutečné bydlení. A když od nás odchází, tak je právě možnost přes ten projekt společnosti Heimstaden mít sociální bydlení, které je na dva roky zvýhodněné. A tím, že tam ještě mají podporu od spolku Portavita, co se týče sociálních služeb, nebo nějakého doprovodu, nějakého poradenství, tak pro ty děti je to taková kotva, které se mohou chytnout a mohou lépe fungova, lépe uspět. Protože potom ten život v dospělém světě, nebo ve světě dospělých je pro ně náročný, protože rodiče jim úplně tak nepomůžou."

Tento projekt, který Portavita rozjíždí, je ale třeba také pro mladé lidi, kteří se vrátili z výkonu trestu, nebo z diagnostických ústavů. Jak se díváte celkově na tady tu pomoc?

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: “Já ze svého hlediska to velmi kvituji, protože mám zkušenosti i tady z těchto oblastí. A někdy, když se tady těchto mladí lidé vracejí, tak nemají finanční zázemí. To znamená, nemají kde bydlet, nemají se kde uchytit, potřebují pomoc s prací, nebo celkovou pomoc, aby věděli, na koho se mají obrátit. Takže myslím si, že to bude moc fajn a pokud těch bytů pro ně bude v nabídce dostatek, tak by se třeba potom v tom životě opravdu mohli uchytit."

Více informací o projektu a jak se do něho i zapojit, naleznou lidé na webových stránkách Portavity.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000051173/portavita-pomaha-mladym-dospelym-zacit-novy-zivot-to-vita-i-detsky-domov