Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci se na dopravním hřišti zapojili do soutěže Mladý cyklista

Havířov |

Žáci základních škol z Havířova i okolí si na dopravním hřišti poměřili své znalosti pravidel silničního provozu i praktické dovednosti při oblastním kole soutěže Mladý cyklista. Čtyřčlenné týmy musely zvládnout jízdu zručnosti i poskytování první pomoci.

Na dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Školy vždy zastupovaly čtyřčlenné týmy. V letošním roce dopravní soutěž poprvé organizovala Správa sportovních a rekreačních zařízení.

Nazim Afana, ředitel SSRZ Havířov: „Musím říct, že jsem velmi rád, že tento ročník má rekordní počet přihlášených. Jedná se o 18 škol z Havířova, ale i z ORP Havířov. Není to jen o cyklistické dovednosti. Je to samozřejmě o všem, co vás může potkat v rámci dopravního ruchu, aby si děti osvojily například kontakt i s umělou krví a samozřejmě dbaly pokynů policistů. Je to takový komplexní soubor technik, které by dítě mělo znát, až se v tomto věku pustí na kole na silnici.“

Anketa: „Já jsem strašně ráda, že jsem tady. Museli jsme překonat hodně překážek i takové plánky. Testy jsme sice nedělali, ale učili jsme se zdravotní testy a myslím si, že bychom mohli alespoň nějaké místo vyhrát.“

Anketa: „Mně se tady na dopravním hřišti líbí hodně, ta soutěž je fajn a jsou tady fakt dobré úlohy, strašně se mi to líbí.“ Co jste se tady na dopravním hřišti dozvěděla, když jste jeli na kole? „Třeba jsem nevěděla, že když je přejezd kolejí, tak tam musíš taky zastavit a rozhlédnout se.“

Anketa: „Přijela jsem z Horní Suché ze školy a teď jsem byla na zdravotnictví. Kamarádka měla střep v ruce.“ Jak jsi to ošetřila? „Dala jsem jí tam obvazy, aby se jí to nehýbalo, a obmotala jsem to. Zavolala jsem pak záchranku.“

Anketa: „My jsme ze Základní školy Gorkého a nejvíce se mi líbilo přenášení kelímku s vodou.“ Dopravní značky umíš všechny? „Dopravní značky umím dobře, ale všechny asi ještě ne.“

Anketa: „Mně se tady líbilo projíždět překážky. Nejtěžší byla ta káča.“

Anketa: „Já jsem ze školy 1. máje. Museli jsme objet takovou osmičku a nesměli jsme se dotknout bílé čáry. Potom jsme projížděli úsekem, který se zužoval, a tam jsme se taky nesměli dotknout. Myslím si, že bych to mohla dát líp, ale dobrý.“

V kategorii mladších žáků nakonec nejvíce bodů získal tým ze Základní školy Marušky Kudeříkové. Ve starších žácích si první místo a postup do krajského kola vybojovala ZŠ s polským vyučovacím jazykem Havířov-Selská.

Nahlásit chybu


K tématu

Mladí cyklisté ukázali na dopravním hřišti v Ostravě své dovednosti

25. května 2026 12:31 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Základní škola Alberta Kučery v Ostravě-Hrabůvce hostila okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Na dopravním hřišti se sešla družstva základních škol z Ostravy i okolních obcí, aby ukázala, jak si poradí s pravidly silničního provozu.

Okresní kolo soutěže pro mladé cyklisty zaplnilo dopravní hřiště v Ostravě

27. května 2026 10:40 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Základní škola Alberta Kučery v Ostravě-Hrabůvce hostila okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Na dopravním hřišti se sešla družstva základních škol z Ostravy i okolních obcí, aby ukázala, jak si poradí s pravidly silničního provozu.

Strážníci vzali děti ve Frýdku-Místku na vyjížďku na kolech

4. srpna 2025 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Strážníci městské policie ve Frýdku-Místku připravili pro děti zábavnou i poučnou vyjížďku na kolech. Tradiční akce z cyklu Prázdniny ve městě zavedla účastníky z běžného provozu i do přírody. Cílem bylo zábavnou formou přiblížit pravidla bezpečné jízdy na kole.


Po přívalových deštích došlo v řece Odře k úhynu ryb, hasiči pomáhali s okysličováním vody

Dnes 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

Dnes 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

Dnes 14:30, vydáno včera 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Posvítí si na přetížené kamiony. Ostrava dá miliony na speciální policejní auto

Včera 12:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava investuje do bezpečí ve městě. Zastupitelé schválili příspěvek pět milionů korun na nákup speciálního policejního auta s váhou. To bude kontrolovat přetížené kamiony, které ničí silnice a ohrožují lidi.

Čtyři Ukrajinky pobíraly humanitární dávky, přitom žily ve své zemi. Okradly stát o 300 tisíc korun

Včera 9:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Měly bydlet na Frýdecko-Místecku a v Brně, majitelé bytů o nich ale vůbec nevěděli. Čtyři ženy využily systém dočasné ochrany k neoprávněnému čerpání humanitárních dávek. Do Česka jezdily jen kvůli úřadům. Státu způsobily škodu celkem 300 000 korun. Všechny ženy jsou obviněné z podvodu.

Most přes Porubku je tišší, místní si oddechli

Včera 14:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Obyvatelé Ostravy-Svinova se po měsících dočkali. Hlučné mostní provizorium, které vzniklo po loňských povodních, nahradila nová konstrukce. Více v reportáži.

Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

30. června 2026 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Sportovní dřevorubci soutěžili na Mistrovství ČR na Horečkách

Včera 8:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velmi atraktivní podívanou nabídlo Mistrovství ČR sportovních dřevorubců. Konalo se v amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. V extrémně horkém počasí závodníci v několika disciplínách prokazovali svůj um s motorovými i ručními pilami a sekerami.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Povodní poškozený svah se silnicí už je stabilní a provoz bezpečný

Dnes 13:22 | Těrlicko | Libor Běčák

Náročnou sanací prošel svah v Těrlicku, který v září 2024 narušila povodeň. Nestabilní svah se tehdy začal sesouvat i se silnicí.

Žáci ZŠ M. Kudeříkové v Havířově poznali humanoidního robota

Dnes 9:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Lázeňské město Karviná bude mít své lázeňské oplatky

Dnes 9:10 | Karviná | Richard Kutěj

Karviná bude mít vlastní lázeňské oplatky. Projekt je nyní ve fázi příprav, na kterých se již pilně pracuje.

Havířov se na den proměnil v království bájného krále Artuše

Včera 16:32 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Sběrný dvůr na ulici Nádražní zvýší svou kapacitu

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

V březnu letošního roku byly zahájeny práce na rozšíření a modernizaci sběrného dvora na ulici Nádražní v Orlové-Porubě.

Prvňáčci převzali své první vysvědčení

Včera 13:42 | Stonava | Jiří Brzóska

Dětem začaly dlouho očekávané dvouměsíční prázdniny. Školáci byli za svou píli odměněni vysvědčením. Pro prvňáčky, kteří své vysvědčení dostali poprvé, to byl velký, významný den.

Školáci se na dopravním hřišti zapojili do soutěže Mladý cyklista
Vydáno 7. května 2026 8:44, Havířov, Bára Kelnerová
Žáci základních škol z Havířova i okolí si na dopravním hřišti poměřili své znalosti pravidel silničního provozu i praktické dovednosti při oblastním kole soutěže Mladý cyklista. Čtyřčlenné týmy musely zvládnout jízdu zručnosti i poskytování první pomoci.

Na dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Školy vždy zastupovaly čtyřčlenné týmy. V letošním roce dopravní soutěž poprvé organizovala Správa sportovních a rekreačních zařízení.

Nazim Afana, ředitel SSRZ Havířov: „Musím říct, že jsem velmi rád, že tento ročník má rekordní počet přihlášených. Jedná se o 18 škol z Havířova, ale i z ORP Havířov. Není to jen o cyklistické dovednosti. Je to samozřejmě o všem, co vás může potkat v rámci dopravního ruchu, aby si děti osvojily například kontakt i s umělou krví a samozřejmě dbaly pokynů policistů. Je to takový komplexní soubor technik, které by dítě mělo znát, až se v tomto věku pustí na kole na silnici.“

Anketa: „Já jsem strašně ráda, že jsem tady. Museli jsme překonat hodně překážek i takové plánky. Testy jsme sice nedělali, ale učili jsme se zdravotní testy a myslím si, že bychom mohli alespoň nějaké místo vyhrát.“

Anketa: „Mně se tady na dopravním hřišti líbí hodně, ta soutěž je fajn a jsou tady fakt dobré úlohy, strašně se mi to líbí.“ Co jste se tady na dopravním hřišti dozvěděla, když jste jeli na kole? „Třeba jsem nevěděla, že když je přejezd kolejí, tak tam musíš taky zastavit a rozhlédnout se.“

Anketa: „Přijela jsem z Horní Suché ze školy a teď jsem byla na zdravotnictví. Kamarádka měla střep v ruce.“ Jak jsi to ošetřila? „Dala jsem jí tam obvazy, aby se jí to nehýbalo, a obmotala jsem to. Zavolala jsem pak záchranku.“

Anketa: „My jsme ze Základní školy Gorkého a nejvíce se mi líbilo přenášení kelímku s vodou.“ Dopravní značky umíš všechny? „Dopravní značky umím dobře, ale všechny asi ještě ne.“

Anketa: „Mně se tady líbilo projíždět překážky. Nejtěžší byla ta káča.“

Anketa: „Já jsem ze školy 1. máje. Museli jsme objet takovou osmičku a nesměli jsme se dotknout bílé čáry. Potom jsme projížděli úsekem, který se zužoval, a tam jsme se taky nesměli dotknout. Myslím si, že bych to mohla dát líp, ale dobrý.“

V kategorii mladších žáků nakonec nejvíce bodů získal tým ze Základní školy Marušky Kudeříkové. Ve starších žácích si první místo a postup do krajského kola vybojovala ZŠ s polským vyučovacím jazykem Havířov-Selská.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000054558/skolaci-se-na-dopravnim-hristi-zapojili-do-souteze-mlady-cyklista