Virtuální realita se dostává především mezi mladou generaci prostřednictvím nejrůznějších her, má ale také vzdělávací užitečnost. Díky této moderní technologii se studenti mohli podívat ï do opuštěných táborů Gulagu na Sibiři. Prožitek jim umožnili zástupci projektu Gulag X-R.
Andrej Novik, učitel ScioŠkoly v Praze: "Dnes v Karviné představíme projekt Gulag X-R, který jsme společně vyvinuli a jeho cílem je seznámit žáky se sovětskými represemi potažmo totalitními režimy tak, jak fungovaly v Sovětském svazu. Potom je seznámíme i českými příběhy obětí totalitního režimu, protože na to se zapomíná a potom pomocí rozšířené virtuální reality se vydáme na simulovanou badatelskou cestu do opuštěných lágrů, kde žáci sami jednotlivé aspekty spojené s pobytem v lágrech."
Právě virtuální realita má za úkol celý prožitek umocnit.
Andrej Novik, učitel ScioŠkoly v Praze: "Mohlo by se zdát, že je to něco nového, ale zážitková forma výuky je tady s námi poměrně dlouho, už bychom to našli i u J.A. Komenského, pouze dnes máme nové technologické možnosti, ale stejně tak bychom mohli využít drama nebo jiné formy.”
Julie Janková, učitelka Gymnázia Karviná: "Tato nabídka nás oslovila, je to něco nového, přináší to nový rozměr, ale pořád jsme u toho, že se to týká moderních dějin. Zapojuje se i do jiných projektů, jako je sbírka ke Dni válečných veteránů, každoročně promítáme film v rámci projektu Měsíc filmu na školách, míváme pamětníky v rámci příběhů bezpráví, je to něco, co zapadá do našeho konceptu.”
Letos také ještě tři kantoři pedagogického sboru gymnázia navštíví Masarykovu univerzitu v Brně, kde budou ukázky činnostní výuky prezentovat včetně toho, jak škola integruje tři předměty - zeměpis, dějepis a společenské vědy do předmětu Mapa.
Julie Janková, učitelka Gymnázia Karviná: "Velmi nás to potěšilo, jdeme ukázat příklady dobré praxe, jdeme sdílet naše know how.”
Gymnázium také zve širokou veřejnost na svůj den otevřených dveří