Přesun z jedné bývalé školy do druhé. Když před dvěma lety zahájila Slezská diakonie provoz denního stacionáře pro postižené, bylo jasné, že prostory bývalé základky na Bohuslava Martinů jsou jenom provizorium. Od příštího týdne zahájí stacionář ve zbrusu nových prostorách původní české školy v Žilině.
Eva Fišerová, vedoucí střediska Slezské diakonie: "Prostory jsou jednak větší a jednak jsou lépe členěné. Je tady více místností, takže je můžeme využít pro různé činnosti a nemusí být pohromadě v jedné z nich. Určitě jsme hodně moc rádi je to, že je tady zahrada, takže vyjdete z budovy a jste hned venku v přírodě. Můžeme tady dělat prima procházky a na to těšíme hodně moc."
Podnět ke vzniku denního stacionáře vzešel z Mateřské a základní školy speciální. Rodiče a pedagogové upozorňovali na to, že pro absolventy školy není ve městě a okolí uplatnění.
Marcela Komendová, ředitelka MŠ a ZŠ speciální: "Děti, které jsou klienty stacionáře, jsou klienti s těžkým zdravotním postižením jako těžké mentální, tělesné či kombinované postižení s autismem. Jsou to klienti, kteří jsou obtížně nebo vůbec zaměstatelní, to znamená, že jejich oblast činnosti jsou volnočasové aktivity. Je to pomoc rodině, že mohou děti někam umístit."
Budova bývalé školy na ulici Beskydská patří městu. Stavební práce zcela změnily vnitřní dispozice místností, přibyly speciálně upravené koupelny a toalety a také nezbytný výtah a bezbariérový vstup. Plány na otevření stacionáře vznikly před 4 lety.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Samozřejmě jsem velmi rád, že se podařilo najít využití pro budovy dřívější Základní školy v Žilině na ulici Beskydská, které byly dvě, jedna u kostela a druhá, ve které se nacházíme. A také, že se podařilo nakoupit smysluplné využití pro tento denní stacionář. Náklady na přebudování této budovy činily 10,5 miliónu korun, přičemž 4,5 miliónu byla investice města, 6 milionů poskytlo minulé vedení Moravskoslezského kraje."
Denní stacionář ještě doplní chráněné bydlení a dílny, na které se přestavuje druhá budova bývalé žilinské školy u kostela. Obojí bude provozovat Slezská diakonie.
Česlav Santarius, ředitel Slezské diakonie: "Je to pro nás velký dar, že budeme moct zkvalitnit naše služby, které tady již v provizorních podmínkách děláme více než jeden rok. Čekali jsme na to a dokončením toho chráněného bydlení vznikne komplex služeb, který bude sloužit nejenom Novému Jičínu, ale možná i určitému regionu."
Nové prostory denního stacionáře umožní diakonii zvýšit kapacitu z dosavadních 15 klientů až na 25.