Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výjimečný malíř Ondřej Vorel

Orlová |

Občané Orlové ani netuší, že ve městě potkávají jednu z osobností, která Orlovou reprezentuje po celém světě. Obrazy výjimečného malíře Ondřeje Vorla mohli vidět lidé v galeriích například v Kanadě nebo Velké Británii.

Ondřej Vorel, je vedoucím katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a v Orlové žije od sedmdesátých let. Narodil se ve Zlíně a k malování ho přivedl jeho otec.

Ondřej Vorel, malíř: "Každopádně to byl táta, který mě nějaký způsobem dotáhl k tomu, poněvadž já jsem holdoval sportu. Táta, ten byl architekt, měl za sebou akademii, takže chtěl, abych nějakým způsobem dělal něco výtvarného, aby po něm něco zůstalo. Když našel kdysi dávno nějakou malou kresbičku, kterou jsem dělal ve škole, tak řekl ano, bude to ono."

V devíti letech začal Ondřej Vorel navštěvovat lidovou školu umění a při tom stále sportoval. S uměním pokračoval na umělecké škole a dvou vysokých školách. Původně se chtěl věnovat architektuře, nakonec se stal kantorem budoucích učitelů výtvarné výchovy.

Ondřej Vorel, malíř: "Naše celá famílie je taková architektonická. Má sestra má dvě vysoké, má architekturu, má akademii architektury. Můj synovec i snacha jsou architekti. Já jsem vlastně začal dělat scénografii, což je taky architektura. Sice jen malá, v malém komorním prostředí divadla. Tou jsem se chtěl nějakým způsobem zabývat, poněvadž v tom se skutečně skloubí to výtvarné umění s tou architekturou daleko nejvíc než v nějakých urbanistických scenériích a scénografiích. Chtěl jsem taky být architektem, nicméně skončil jsem jako kantor."

Znamením Vorlovy práce vždy byla a je neobyčejnost. Ondřej Vorel, malíř: "Já nejsem ten, který by nějakým způsobem chtěl moc experimentovat. Chtěl bych se spíše držet takových těch základních tradic, které by mělo výtvarné umění předávat. Zpracovávám věci, které jsou pro toho člověka, který je tvůrce a který předává, prostě pro každého z nás, dennodenním životem a dennodenním obsahem. Nedělám experimenty, neexperimentuju s nějakými koncepty. Takže jsou to obecné věci. Například poslední část mé tvorby, poslední tři, čtyři roky, jsou to věci, které jsou někdy velice smutné. Cyklus Letokruhy, to je 13 velkoplošných kreseb plus 18 velkých maleb, které jsou o smutných věcech - o smrti, umírání, o rakovině o věcech, které mě bohužel osobně potkaly a se kterými jsem se chtěl vyrovnat skrz toho výtvarného umění."

S obrazy Ondřeje Vorla, který se snaží svůj volný část trávit s přáteli ve spolku nazvaném Utlačovaní manželé učitelek a také se třemi vnučkami, se mohli lidé seznámit, dá se říci, po celém světě.

Ondřej Vorel, malíř: "Ten seznam těch zahraničních výstav je, myslím si, hlavně po roce 1990 hodně bohatý. Když to vezmu v Evropě tak Anglie, Francie, Řecko, Německo, Rakousko, Švédsko dále také USA a Kanada. Jsem rád, že jsem se mohl prezentovat v některých prestižních výstavních centrech, jako jsou například Královská galerie v Beneluxu nebo londýnské galérie. Poslední výstavu jsem měl v Oxfordu, což byla spíše školská záležitost, ale pro mě celkem významná. Takže těch zemí je hodně. Budu rád, když teď budoucí, která bude snad v březnu v Katowicích, snad bude taky přijata veřejnosti celkem příjemně."

Obrazy Ondřeje Vorla jsou i v soukromích sbírkách známých osobností, a to například herců Petra Nárožného a Bolka Polívky.

Nahlásit chybu


Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Téma kyberkriminality znělo v novojičínské knihovně, poslouchat přišli hlavně rodiče

Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Zlodějská hyena ukradla plyšáka, který ve výloze sloužil jako kasička sbírky pro nevidomé

Dnes 8:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.

Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

Dnes 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžký úraz nohy si pravděpodobně při sestupu z Lysého hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Bezpečnost a větší jistota. Zdravotní sestry a pečovatelky opavské charity absolvovaly školu smyku

23. listopadu 2024 13:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

23. listopadu 2024 14:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

23. listopadu 2024 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Kamery zachytily zloděje kola, strážníci apleují na používání bezpečnostních stojanů

22. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany správným způsobem.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Výjimečný malíř Ondřej Vorel
Vydáno 5. března 2009 12:44, Orlová, Lukáš Hudeček
Občané Orlové ani netuší, že ve městě potkávají jednu z osobností, která Orlovou reprezentuje po celém světě. Obrazy výjimečného malíře Ondřeje Vorla mohli vidět lidé v galeriích například v Kanadě nebo Velké Británii.

Ondřej Vorel, je vedoucím katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a v Orlové žije od sedmdesátých let. Narodil se ve Zlíně a k malování ho přivedl jeho otec.

Ondřej Vorel, malíř: "Každopádně to byl táta, který mě nějaký způsobem dotáhl k tomu, poněvadž já jsem holdoval sportu. Táta, ten byl architekt, měl za sebou akademii, takže chtěl, abych nějakým způsobem dělal něco výtvarného, aby po něm něco zůstalo. Když našel kdysi dávno nějakou malou kresbičku, kterou jsem dělal ve škole, tak řekl ano, bude to ono."

V devíti letech začal Ondřej Vorel navštěvovat lidovou školu umění a při tom stále sportoval. S uměním pokračoval na umělecké škole a dvou vysokých školách. Původně se chtěl věnovat architektuře, nakonec se stal kantorem budoucích učitelů výtvarné výchovy.

Ondřej Vorel, malíř: "Naše celá famílie je taková architektonická. Má sestra má dvě vysoké, má architekturu, má akademii architektury. Můj synovec i snacha jsou architekti. Já jsem vlastně začal dělat scénografii, což je taky architektura. Sice jen malá, v malém komorním prostředí divadla. Tou jsem se chtěl nějakým způsobem zabývat, poněvadž v tom se skutečně skloubí to výtvarné umění s tou architekturou daleko nejvíc než v nějakých urbanistických scenériích a scénografiích. Chtěl jsem taky být architektem, nicméně skončil jsem jako kantor."

Znamením Vorlovy práce vždy byla a je neobyčejnost. Ondřej Vorel, malíř: "Já nejsem ten, který by nějakým způsobem chtěl moc experimentovat. Chtěl bych se spíše držet takových těch základních tradic, které by mělo výtvarné umění předávat. Zpracovávám věci, které jsou pro toho člověka, který je tvůrce a který předává, prostě pro každého z nás, dennodenním životem a dennodenním obsahem. Nedělám experimenty, neexperimentuju s nějakými koncepty. Takže jsou to obecné věci. Například poslední část mé tvorby, poslední tři, čtyři roky, jsou to věci, které jsou někdy velice smutné. Cyklus Letokruhy, to je 13 velkoplošných kreseb plus 18 velkých maleb, které jsou o smutných věcech - o smrti, umírání, o rakovině o věcech, které mě bohužel osobně potkaly a se kterými jsem se chtěl vyrovnat skrz toho výtvarného umění."

S obrazy Ondřeje Vorla, který se snaží svůj volný část trávit s přáteli ve spolku nazvaném Utlačovaní manželé učitelek a také se třemi vnučkami, se mohli lidé seznámit, dá se říci, po celém světě.

Ondřej Vorel, malíř: "Ten seznam těch zahraničních výstav je, myslím si, hlavně po roce 1990 hodně bohatý. Když to vezmu v Evropě tak Anglie, Francie, Řecko, Německo, Rakousko, Švédsko dále také USA a Kanada. Jsem rád, že jsem se mohl prezentovat v některých prestižních výstavních centrech, jako jsou například Královská galerie v Beneluxu nebo londýnské galérie. Poslední výstavu jsem měl v Oxfordu, což byla spíše školská záležitost, ale pro mě celkem významná. Takže těch zemí je hodně. Budu rád, když teď budoucí, která bude snad v březnu v Katowicích, snad bude taky přijata veřejnosti celkem příjemně."

Obrazy Ondřeje Vorla jsou i v soukromích sbírkách známých osobností, a to například herců Petra Nárožného a Bolka Polívky.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/orlova/635/vyjimecny-malir-ondrej-vorel