Je 4. září 2017. V tělocvičně základní školy na Dolanech se ozývá slavnostní ruch a očekávání. Začíná nový školní rok – pro čtrnáct malých prvňáčků den, na který nikdy nezapomenou. S napětím v očích byli s hrdostí pasováni na žáky stonavské základní školy. A už druhý den poprvé usedli do školních lavic – tehdy ještě netušíce, jak hlubokou stopu v nich toto místo zanechá.
anketa, stonavští prvňáčci v roce 2017: "Těšil jsem se na celou školu. Jak budeme kreslit, psát, počítat." "Mně se tady líbí a budu tady moc rád chodit." Mně se ta třída moc líbí." "Já se těším na úkoly."
Uplynulo devět let. A ve stejné tělocvičně, kde tehdy všechno začalo, se teď koná slavnostní rozloučení. Tentokrát pro ty, kteří z těch malých prvňáčků vyrostli ve zralé a odhodlané deváťáky.
anketa, stonavští žáci 9. třídy: "Tak určitě, tady bylo super. Budu mít dobré vzpomínky." "Já budu rozhodně dobře vzpomínat." "Hodně vzpomínek jsem si tady udělal, dobrých hlavně a s radostí budu vzpomínat." "Bylo to tady super, máme spoustu nových vzpomínek a budu si to pamatovat celý život." "Jsem měla perfektní třídu a myslím si, že mi to dalo hodně do života."
Během slavnostního aktu se deváťáci rozloučili s pedagogy i s mladšími spolužáky a symbolicky předali talisman budoucím deváťákům, jako znamení pokračujícího příběhu, který tu každý ročník píše po svém.
Bohdan Blabla, třídní učitel 9. třídy: "Pro mě jsou jenom dvě třídy, které si pamatuju, a oni budou ti druzí, které si budu dlouho pamatovat."
Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: "Vždy tam téměř polovina měla vyznamenání. No a svoji cílevědomost předvedli právě nyní, v deváté třídě, při přípravě na přijímací zkoušky. Jsou přijati všichni na školy z prvního místa."
Důležitou roli během loučení s deváťáky sehráli letošní prvňáčci.
Veronika Švecová, učitelka ZŠ Stonava: "Deváťáci přivádějí v září prvňáčka. No a tak to tak nějak vyplynulo, že vlastně by mohli ti prvňáci odvádět ty deváťáky . A prvňáčci mají natrénovaný svůj taneček, no ale devítka, ta se nenechá zahanbit, takže se k nim přidají na konci a budou tančit společně."
Všem deváťákům přejeme, aby jejich další životní etapa byla stejně úspěšná jako ta, kterou prožili ve stonavské základní škole.