Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pouť ke svaté Maří Magdaleně

Stonava |

Pouť ke svaté Maří Magdaleně je ve Stonavě už tradicí. Letos však byla tradicí netradiční. Poprvé v historii byla součástí poutě soutěž v sečení trávy kosou.

O pouti ke svaté Maří Magdaleně Stonavu běžně budí kostelní zvony a hornická kapela. Letos však bylo jako první slyšet naklepávání a broušení kos. Ve Stonavě se totiž poprvé v historii konala soutěž v sečení trávy. Kromě domácích se na ni sjeli sekáči z celého Karvinska. Kdo chtěl na louce zmáčené deštěm uspět, potřeboval kosu ostrou jako břitva.

František Staníček, Dolní Lutyně: "Příprava byla jednoduchá, posadit se, naklepat, dobré kladívko a tak. Je to ruská kosa."

Porotci měřili všem stejně, žádnou úlevu nepřiznali ani jediné ženě, které to ovšem nevadilo. Měla dobrý trénink. Emilie Kiedroňová, Stonava: "Už kosím 30 let."

Pánové však také měli své kosy pevně v hrsti. Ladislav Broda, Karviná: "Trénuju dlouhá léta, protože mám kousek pozemku." Antonín Valoszek, Stonava: "Každý den kosím trávu králíkům, tak mám trénink."

Přesto někteří místo stébel spíš zarovnávali rozmočený terén. Aby se dařilo, potřebovali sekáči kromě svalů i něco navíc. Emilie Kiedroňová, Stonava: "Člověk musí mít práci rád."

Možná proto to křehká paní nakonec chlapské konkurenci s přehledem nandala. Lepší než ona byl pouze jeden muž. Kazimír Cholewa, předseda poroty: "Je to tradice. Kdo užívá trávu pro dobytek musí sekat ručně, kdo udržuje zahrádku, používá sekačku, je to elegantnější potom."

Oba nejlepší sekáče radnice odměnila benzinovými vyžínači. Své klasické kosy ale vítězové na smetiště nevyhodili. Jen je i s výhrou rychle uložili, aby stihli pouť. Tu tradičně zahajovala za přítomnosti krojovaných horníků a poutníků z blízkého i širokého okolí mše v kostele svaté Maří Magdaleny. Letos poprvé s hudebním doprovodem, věnovaným speciálně zdejší světici, provedeným stonavským sborem.

Leon Juřica, hudební skladatel: "Jsem spokojen velmi s tímto provedením a řekl jsem paní sbormistryni, že nezůstane jen u této jedné věci, že si na sebe upletli bič, protože vymyslím další ke stému výročí tohoto chrámu."

Maří Magdalena si takovou pozornost určitě zaslouží. Její osud zrcadlí osudy nás všech a všem nám má pořád co říct. Miroslav Kazimierz, farář: "Maří Magdalena je populární od samého počátku. Byla to velká hříšnice, ale činila pokání, a to je na ní úžasné, že nevedla příkladný život, ale po setkání s Kristem pochopila, že by to měla změnit. A dokázala to. My lidé tady na tomto světě také hřešíme různými způsoby a myslím, že je nejvyšší čas, abychom si dokázali přiznat, že jsme hříšní a že potřebujeme činit pokání. A když nevíme, jak, můžeme žádat o pomoc právě svatou Maří Magdalenu."

Ondřej Feber, Nestraníci, starosta Stonavy: "Já tomu věřím a celý život se tím řídím. Možná proto, žežijeme v 21. století, si už musíme některé věci vykládat jinak, používat jiný slovník, ale ty základní skutečnosti zůstávají pořád stejné."

Miroslav Kazimierz, farář: "Když mám problém, řeším ho, ale také řeknu přátelům, pomozte. Svatí jsou také naši přátelé, kteří nám možná nemohou nic hmotného dát, ale mohou se u Boha přimluvit a poprosit ho o to, co potřebujeme."

Maří Magdalena prý vyslyší všechny upřímné. Stonavský starosta ji letos prosil nejen za sebe. Ondřej Feber, (Nestraníci), starosta Stonavy: "Já bych prosil, aby stonavské občanstvo vidělo, slyšelo a nenaletělo na lehké sliby, kterých jsou plná média."

Maří Magdalenu úpěnlivě prosili o pomoc i majitele pouťových atrakcí. Po dlouhých letech je ve Stonavě zaskočilo počasí. Pokud by nepřestalo pršet, hrozil jim velký prodělek a tak prosili o trochu slunce. Václav Tvardek, majitel kolotočů: "Každý něco potřebuje, když přijde dítě a prosí, neodmítnete ho. Stejně tak i my. Věřím, že kdo volá, bude vyslyšen, kdo klepe, bude mu otevřeno."

A skutečně. Ocelová obloha se kolem poledne začala protrhávat a stonavské uličky se rychle zaplnily lidmi. Pouťové atrakce si chtěli užít všichni, malí i velcí. A světští je u sebe s radostí vítali.

Ladislav Válek, obsluha kolotočů: "To máte jako herec. Ten nemusí mít peníze, ale má potlesk. To je pro něj nejvíc. A pro nás taky. Jsme rádi, když lidi přijdou a baví se. My jsme tu od toho, aby se lidi bavili."

Stonavská pouť trvala až do noci a už teď se všichni těší na pouť příští. Bude ještě velkolepější, protože se při ní bude slavit také sté výročí vysvěcení zdejšího katolického kostela.

Nahlásit chybu


Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Dnes 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Dnes 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Dnes 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

Včera 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Včera 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Jedlá zahrada učí, baví i sytí děti novojičínské školky Máj

Novojičínská Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Včera 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mladí fotbalisté v Horní Suché oslavili vítěznou sezonu

Dnes 10:17 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Fotbal v Horní Suché letos slaví 95 let své historie. Součástí jubilejních oslav byl také turnaj mladších žáků, který nabídl nejen napínavé zápasy, ale stal se i slavnostní tečkou za úspěšnou sezonou domácího týmu U13, vítěze okresního přeboru.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

SSRZ připravila pro veřejnost Den otevřených dveří

Včera 12:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila v sobotu pro veřejnost Den otevřených dveří na vybraných sportovištích.

Slavnostní rozloučení s žáky 9. třídy

Včera 10:42 | Stonava | Jiří Brzóska

Konec školního roku se pomalu blíží. Pro žáky 9. třídy byl zlomový. Po prázdninách už do lavic stonavské školy neusednou, čeká je nová životní etapa. Se svými učiteli i spolužáky se proto slavnostně rozloučili v tělocvičně základní školy na Dolanech.

Předškoláci se slavnostně rozloučili s mateřskou školou

Včera 10:34 | Stonava | Jiří Brzóska

Nová životní etapa čeká po prázdninách také stonavské předškoláky. V září zasednou do lavic první třídy. Se svou mateřskou školou se slavnostně rozloučili v sále Domu PZKO.

Premianti tříd byli oceněni na stonavské radnici

Včera 10:29 | Stonava | Jiří Brzóska

Závěr školního roku ve Stonavě již tradičně patří setkání nejúspěšnějších žáků české i polské základní školy s vedením obce.

Pouť ke svaté Maří Magdaleně
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Stonava, Dana Bielecká
Pouť ke svaté Maří Magdaleně je ve Stonavě už tradicí. Letos však byla tradicí netradiční. Poprvé v historii byla součástí poutě soutěž v sečení trávy kosou.

O pouti ke svaté Maří Magdaleně Stonavu běžně budí kostelní zvony a hornická kapela. Letos však bylo jako první slyšet naklepávání a broušení kos. Ve Stonavě se totiž poprvé v historii konala soutěž v sečení trávy. Kromě domácích se na ni sjeli sekáči z celého Karvinska. Kdo chtěl na louce zmáčené deštěm uspět, potřeboval kosu ostrou jako břitva.

František Staníček, Dolní Lutyně: "Příprava byla jednoduchá, posadit se, naklepat, dobré kladívko a tak. Je to ruská kosa."

Porotci měřili všem stejně, žádnou úlevu nepřiznali ani jediné ženě, které to ovšem nevadilo. Měla dobrý trénink. Emilie Kiedroňová, Stonava: "Už kosím 30 let."

Pánové však také měli své kosy pevně v hrsti. Ladislav Broda, Karviná: "Trénuju dlouhá léta, protože mám kousek pozemku." Antonín Valoszek, Stonava: "Každý den kosím trávu králíkům, tak mám trénink."

Přesto někteří místo stébel spíš zarovnávali rozmočený terén. Aby se dařilo, potřebovali sekáči kromě svalů i něco navíc. Emilie Kiedroňová, Stonava: "Člověk musí mít práci rád."

Možná proto to křehká paní nakonec chlapské konkurenci s přehledem nandala. Lepší než ona byl pouze jeden muž. Kazimír Cholewa, předseda poroty: "Je to tradice. Kdo užívá trávu pro dobytek musí sekat ručně, kdo udržuje zahrádku, používá sekačku, je to elegantnější potom."

Oba nejlepší sekáče radnice odměnila benzinovými vyžínači. Své klasické kosy ale vítězové na smetiště nevyhodili. Jen je i s výhrou rychle uložili, aby stihli pouť. Tu tradičně zahajovala za přítomnosti krojovaných horníků a poutníků z blízkého i širokého okolí mše v kostele svaté Maří Magdaleny. Letos poprvé s hudebním doprovodem, věnovaným speciálně zdejší světici, provedeným stonavským sborem.

Leon Juřica, hudební skladatel: "Jsem spokojen velmi s tímto provedením a řekl jsem paní sbormistryni, že nezůstane jen u této jedné věci, že si na sebe upletli bič, protože vymyslím další ke stému výročí tohoto chrámu."

Maří Magdalena si takovou pozornost určitě zaslouží. Její osud zrcadlí osudy nás všech a všem nám má pořád co říct. Miroslav Kazimierz, farář: "Maří Magdalena je populární od samého počátku. Byla to velká hříšnice, ale činila pokání, a to je na ní úžasné, že nevedla příkladný život, ale po setkání s Kristem pochopila, že by to měla změnit. A dokázala to. My lidé tady na tomto světě také hřešíme různými způsoby a myslím, že je nejvyšší čas, abychom si dokázali přiznat, že jsme hříšní a že potřebujeme činit pokání. A když nevíme, jak, můžeme žádat o pomoc právě svatou Maří Magdalenu."

Ondřej Feber, Nestraníci, starosta Stonavy: "Já tomu věřím a celý život se tím řídím. Možná proto, žežijeme v 21. století, si už musíme některé věci vykládat jinak, používat jiný slovník, ale ty základní skutečnosti zůstávají pořád stejné."

Miroslav Kazimierz, farář: "Když mám problém, řeším ho, ale také řeknu přátelům, pomozte. Svatí jsou také naši přátelé, kteří nám možná nemohou nic hmotného dát, ale mohou se u Boha přimluvit a poprosit ho o to, co potřebujeme."

Maří Magdalena prý vyslyší všechny upřímné. Stonavský starosta ji letos prosil nejen za sebe. Ondřej Feber, (Nestraníci), starosta Stonavy: "Já bych prosil, aby stonavské občanstvo vidělo, slyšelo a nenaletělo na lehké sliby, kterých jsou plná média."

Maří Magdalenu úpěnlivě prosili o pomoc i majitele pouťových atrakcí. Po dlouhých letech je ve Stonavě zaskočilo počasí. Pokud by nepřestalo pršet, hrozil jim velký prodělek a tak prosili o trochu slunce. Václav Tvardek, majitel kolotočů: "Každý něco potřebuje, když přijde dítě a prosí, neodmítnete ho. Stejně tak i my. Věřím, že kdo volá, bude vyslyšen, kdo klepe, bude mu otevřeno."

A skutečně. Ocelová obloha se kolem poledne začala protrhávat a stonavské uličky se rychle zaplnily lidmi. Pouťové atrakce si chtěli užít všichni, malí i velcí. A světští je u sebe s radostí vítali.

Ladislav Válek, obsluha kolotočů: "To máte jako herec. Ten nemusí mít peníze, ale má potlesk. To je pro něj nejvíc. A pro nás taky. Jsme rádi, když lidi přijdou a baví se. My jsme tu od toho, aby se lidi bavili."

Stonavská pouť trvala až do noci a už teď se všichni těší na pouť příští. Bude ještě velkolepější, protože se při ní bude slavit také sté výročí vysvěcení zdejšího katolického kostela.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/1438/pout-ke-svate-mari-magdalene