Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj díky korporátnímu řízení šetří ročně desítky milionů

Celý MS kraj |

Úspory + efektivita + spolupráce = dobře řízená korporace. Tento vzorec funguje v korporaci Moravskoslezský kraj, kterou tvoří 217 organizací z šesti různých odvětví a krajský úřad. Díky společným nákupům a sjednocování informačních systémů kraj se svými organizacemi ročně šetří desítky milionů korun z veřejných peněz.

Moravskoslezský kraj projekt poskytování sdílených služeb neustále zdokonaluje. Rozšiřuje sortiment komodit k nakupování, centralizuje ICT systémy a stará se o vzdělávání jejich uživatelů. V roce 2021 se díky sdíleným službám podařilo krajské korporaci uspořit rekordních 118 milionů korun.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Už osm let řídíme své organizace jako korporaci. Za tu dobu si organizace společnými nákupy a využívaním dalších sdílených služeb našetřily 635 milionů korun."

Ředitel krajského úřadu vyhrál díky svým schopnostem soutěž Manažer roku 2020 ve veřejné správě a navíc se řadí mezi TOP 10 úspěšných manažerů napříč všemi kategoriemi.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vloni dosáhly úspory maxima za všechny roky existence korporace. Je to díky nákupům osobních ochranných pomůcek přes Nákupní portál a nově i prostřednictvím dynamického nákupního systému. Během covidové krize kraj zavedl dva dynamické nákupní systémy, a to na dodávku ochranných pracovních prostředků a léků. A plánujeme další, třeba na nákup výpočetní techniky. Moravskoslezský kraj v roli centrálního zadavatele na klíč zajistí celý nákupní proces pro zapojené organizace. Agregace poptávky zapojených organizací je pro dodavatele zajímavá a obvykle platí, že u vyšších poptávek nabídnou nižší cenu."

V době pandemie, kdy byl na trhu nedostatek roušek, respirátorů a rukavic a jejich cena se vyšplhala hodně vysoko, Moravskoslezský kraj nabídl tento způsob nákupů i organizacím, které nezřizuje, tzn. vybraným zdravotnickým zařízením a všem sociálním zařízením v regionu.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Nabídku přijalo a smlouvu o společném postupu při centralizovaném zadávání podepsalo více než sto organizací, které mohou tyto osobní ochranné prostředky nakupovat. Velký zájem mají i dodavatelé, dosud jich je kvalifikováno devatenáct. Organizace tak už nakoupily materiál za více než 6 milionů korun a uspořily zhruba třetinu nákladů."

Prostřednictvím dynamických nákupů Moravskoslezský kraj nakupuje také léky pro všech šest nemocnic, které zřizuje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "V tom jsme v Česku doslova průkopníci. Tým vedoucích lékáren krajských nemocnic se shodl na výběru pilotní skupiny 17 různých léků, které jsou objemově významné a nakupují je všechny nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem. Úspora se pohybuje okolo 2,3 milionu korun."

Moravskoslezský kraj letos připravuje minimálně 8 tendrů na desítky dalších léků.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vedle nakupování se soustředíme také na zdokonalování a zkvalitňování existujících služeb – Facility Managementu, spisové služby, sdílených ICT služeb pro odvětví zdravotnictví, e-learningového vzdělávání a dalších. V současné době zavádíme v krajských muzeích a galerii jednotný informační systém k evidování sbírkových předmětů. Nabízíme svým organizacím zálohování dat, pracujeme na projektech, které reflektují zvýšené nároky na kyberbezpečnost a ochranu osobních údajů. Připravujeme další velký projekt - jednotný mzdový a personální systém."

Podle šéfa úřadu by nic z toho nefungovalo tak dobře bez vzájemné a časté komunikace, metodické podpory zaměstnanců korporace a jejich aktivního zapojení.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nahlásit chybu


K tématu

Krajský úřad MSK se otevřel veřejnosti. Prezentovaly se i školy a IZS

29. září 2025 14:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Krajský úřad v Ostravě otevřel své dveře veřejnosti. Návštěvníci měli možnost projít si prostory hejtmanství, nahlédnout do kanceláře hejtmana a zažít program plný technologií, ukázek složek IZS i prezentací škol.

Domov Březiny v Petřvaldě prošel zásadní rekonstrukcí. Kapacitu má 154 lůžek

24. února 2026 16:26 | Karviná | Jana Lipowská

Domov Březiny má kapacitu 154 lůžek a je určen klientům už od 55 let. Ti v moderních pavilonech oceňují soukromí, komfort a služby.

Ostrava a MS kraj uzavřely strategické partnerství v oblasti podpory sportu

8. prosince 2025 13:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj budou spolupracovat na rozvoji sportu. Potvrdily to podpisy tří memorand, které určují směr velkých investic do sportovní infrastruktury. Město i kraj chce zajistit moderní sportovní zázemí i lepší podmínky pro pořádání světových akcí.


Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

Včera 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

Včera 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

Včera 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

OZO bude mít vlastní elektřinu. V Kunčicích vyrostou 2 kogenerační jednotky

6. srpna 2026 10:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava udělala další krok k energetické soběstačnosti. Moderní kogenerační jednotky v areálu OZO vyrobí elektřinu i teplo a sníží náklady i emise. Malou elektrárnu postaví Veolia přímo v Kunčicích.

Zdrogovaný a opilý muž vylezl bez jištění na lezeckou stěnu ve Frýdku-Místku

Včera 15:39 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volnočasový areál Rivka Park ve Frýdku-Místku se otevře pro veřejnost až v polovině srpna, už teď se tam ale sjely všechny složky záchranného systému. Důvodem bylo vniknutí opilého muže pod vlivem drog do areálu. Vyšplhal na lezeckou stěnu a nemohl dolů.

A přece se točí! Na bíloveckých Nových Dvorech se po 84 letech roztočily lopatky historického mlýna

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

A přece se točí! Po 84 letech se na bíloveckých Nových Dvorech znovu roztočily lopatky historického větrného mlýna z 19. století. Kvůli nepříznivému větru je ale museli rozpohybovat dobrovolníci.

Kamion srazil v Bruntálu 74letého cyklistu, ten přišel o nohu a je v ohrožení života

Včera 9:18 | Bruntál | Jiří Cileček

Bruntálští kriminalisté prověřují velmi vážnou dopravní nehodu. 74letého cyklistu srazil ve čtvrtek ve městě kamion. Senior utrpěl devastující zranění nohy a v ohrožení života byl letecky přepraven do nemocnice. Policie hledá případné svědky.

Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

6. srpna 2026 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

Poruba přivítá ME hasičů v požárním sportu. Kromě sportovních výkonů bude k vidění i technika

6. srpna 2026 15:43 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba přivítá od 19. do 22. srpna Mistrovství Evropy hasičů v požárním sportu v kategorii dorostu a dospělých. Kromě sportovních výkonů budou k vidění také ukázky historické i současné techniky.

Mariánskohorská radnice má nový externí defibrilátor. Může zachránit život během několika minut

6. srpna 2026 19:04 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice je nově vybavena automatizovaným externím defibrilátorem, který může pomoci zachránit lidský život při náhlé zástavě srdce. Přístroj je určený k použití mimo zdravotnická zařízení a díky hlasovým pokynům jej zvládne obsloužit i člověk bez zdravotnického vzdělání.

Při nocování na hradě Hukvaldy lidé odhalili vraha

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Lidé, kteří nocovali na hradě Hukvaldy, pomáhali odhalit vraha. Takový byl totiž motiv speciální noční prohlídky historické tvrze.

Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

6. srpna 2026 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

5. srpna 2026 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

5. srpna 2026 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

5. srpna 2026 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

Na Opavsku hořelo další pole, požár zničil 35 balíků slámy

4. srpna 2026 17:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů zasahovalo u požáru strniště ve Větřkovicích na Opavsku. Oheň zasáhl plochu o rozloze přibližně dvou hektarů a zničil 35 balíků slámy. Příčina požáru se zjišťuje.

Moravskoslezský kraj díky korporátnímu řízení šetří ročně desítky milionů
Vydáno 1. února 2022 14:46, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Úspory + efektivita + spolupráce = dobře řízená korporace. Tento vzorec funguje v korporaci Moravskoslezský kraj, kterou tvoří 217 organizací z šesti různých odvětví a krajský úřad. Díky společným nákupům a sjednocování informačních systémů kraj se svými organizacemi ročně šetří desítky milionů korun z veřejných peněz.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj projekt poskytování sdílených služeb neustále zdokonaluje. Rozšiřuje sortiment komodit k nakupování, centralizuje ICT systémy a stará se o vzdělávání jejich uživatelů. V roce 2021 se díky sdíleným službám podařilo krajské korporaci uspořit rekordních 118 milionů korun.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Už osm let řídíme své organizace jako korporaci. Za tu dobu si organizace společnými nákupy a využívaním dalších sdílených služeb našetřily 635 milionů korun."

Ředitel krajského úřadu vyhrál díky svým schopnostem soutěž Manažer roku 2020 ve veřejné správě a navíc se řadí mezi TOP 10 úspěšných manažerů napříč všemi kategoriemi.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vloni dosáhly úspory maxima za všechny roky existence korporace. Je to díky nákupům osobních ochranných pomůcek přes Nákupní portál a nově i prostřednictvím dynamického nákupního systému. Během covidové krize kraj zavedl dva dynamické nákupní systémy, a to na dodávku ochranných pracovních prostředků a léků. A plánujeme další, třeba na nákup výpočetní techniky. Moravskoslezský kraj v roli centrálního zadavatele na klíč zajistí celý nákupní proces pro zapojené organizace. Agregace poptávky zapojených organizací je pro dodavatele zajímavá a obvykle platí, že u vyšších poptávek nabídnou nižší cenu."

V době pandemie, kdy byl na trhu nedostatek roušek, respirátorů a rukavic a jejich cena se vyšplhala hodně vysoko, Moravskoslezský kraj nabídl tento způsob nákupů i organizacím, které nezřizuje, tzn. vybraným zdravotnickým zařízením a všem sociálním zařízením v regionu.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Nabídku přijalo a smlouvu o společném postupu při centralizovaném zadávání podepsalo více než sto organizací, které mohou tyto osobní ochranné prostředky nakupovat. Velký zájem mají i dodavatelé, dosud jich je kvalifikováno devatenáct. Organizace tak už nakoupily materiál za více než 6 milionů korun a uspořily zhruba třetinu nákladů."

Prostřednictvím dynamických nákupů Moravskoslezský kraj nakupuje také léky pro všech šest nemocnic, které zřizuje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "V tom jsme v Česku doslova průkopníci. Tým vedoucích lékáren krajských nemocnic se shodl na výběru pilotní skupiny 17 různých léků, které jsou objemově významné a nakupují je všechny nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem. Úspora se pohybuje okolo 2,3 milionu korun."

Moravskoslezský kraj letos připravuje minimálně 8 tendrů na desítky dalších léků.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vedle nakupování se soustředíme také na zdokonalování a zkvalitňování existujících služeb – Facility Managementu, spisové služby, sdílených ICT služeb pro odvětví zdravotnictví, e-learningového vzdělávání a dalších. V současné době zavádíme v krajských muzeích a galerii jednotný informační systém k evidování sbírkových předmětů. Nabízíme svým organizacím zálohování dat, pracujeme na projektech, které reflektují zvýšené nároky na kyberbezpečnost a ochranu osobních údajů. Připravujeme další velký projekt - jednotný mzdový a personální systém."

Podle šéfa úřadu by nic z toho nefungovalo tak dobře bez vzájemné a časté komunikace, metodické podpory zaměstnanců korporace a jejich aktivního zapojení.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000029673/moravskoslezsky-kraj-diky-korporatnimu-rizeni-setri-rocne-desitky-milionu