Dnes a denně spěchá zdravotnická záchranná služba k nejrůznějším událostem a tragédiím, které mají dopad nejen na přímé účastníky a jejich příbuzné, ale také na zdravotníky. Jde o psychické následky, které mohou být závažné a proto je nutná profesionální pomoc. Moravskoslezský kraj tak proto zřídil Krajský zdravotnický intervenční tým.
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Nešťastné situace a tragické události, které s sebou přinášejí psychickou zátěž pro všechny zúčastněné, se bohužel odehrávají denně. V řadě z nich je okamžitá psychická pomoc nepostradatelná, často na ni navazuje následná odborná psychologická péče, kterou mohou interventi i peeři bez zbytečných prodlev doporučit nebo dokonce zajistit."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: „Propojením peerů a interventů jednotlivých nemocnic a zdravotnické záchranné služby jsme vytvořili velice flexibilní, výborně dostupnou a funkční síť, která je k dispozici zasaženým osobám, a to jak z řad veřejnosti, tak i zdravotnickým pracovníkům. Krajský intervenční tým výrazně zlepšuje možnost včasného poskytnutí první psychické pomoci v resortu zdravotnictví na území Moravskoslezského kraje."
Krajský zdravotnický intervenční tým funguje na vyžádání, nejčastěji na základě indikace posádky Zdravotnické záchranné služby MS kraje v terénu nebo oddělení nemocnice.
Petr Gaj, člen intervenčního týmu: „Zasaženým pomáháme hlavně prostřednictvím krizového rozhovoru a emoční podpory. Snažíme se pro ně najít bezpečné a klidné místo, také zajistit základní tělesné potřeby. Dalším krokem je poskytnutí informací, kdy doporučíme, co všechno by v těžké situaci mohlo pomoci. Pro tyto účely máme vytištěné edukační letáčky. Také můžeme nabídnout nebo zprostředkovat návaznou odbornou pomoc."
Krajský tým má 37 členů. Za prvních šest měsíců činnosti zasahoval u 60 událostí, při kterých poskytl podporu 152 osobám.