Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po vydatném dešti stouply hladiny řek v celém MS kraji. Povodně ale nehrozí

Celý MS kraj |

Celý Moravskoslezský kraj zasáhly vydatné deště, které způsobily vzestup hladiny řek. Vodohospodáři ale vše bedlivě sledují a žádné povodně prý nehrozí. Meteorologové navíc potvrdili ústup srážek.

Pršet začalo v MS kraji už v neděli, pak se ale situace zlepšila a vydatný déšť přišel v pondělí odpoledne. Nejvíce srážek spadlo v horách, tedy na horních tocích řek. V Jeseníkách i Beskydech je situace podobná a například na Morávce spadlo 70 milimetrů srážek. Řeky se rozvodnily ale povodně nehrozí.

Vladimír Zdráhal, vedoucí povodí Odry: "Napršelo 30 - 70mm srážek, rozložení bylo celkem rovnoměrné a nejednalo se o bouřky. Výšce hladin odpovídá dosažení 1letých vod v těchto profilech. Lze očekávat stagnaci průtoků a maximálně zcela ojediněle na některém drobném vodním toku dosažení stavu pohotovosti, tj. 2. SPA. např. drobný vodní tok Polančice v Polance nad Odrou."

Na vodních tocích bylo dosaženo v 7 profilech 1. stupně povodňové aktivity tj. stav bdělosti. Z větších vodních toků to byla Jičínku a Lubina. Ojediněle lze někde ještě očekávat i druhý stupeň. Prognóza meteorologů je ale příznivá.

Jakub Flám, meteorolog: "V současné době se do kraje ještě dostávají srážky ze Slovenska. Nejvíce tedy bude pršet během odpoledních a večerních hodin v Beskydech, kde do půlnoci platí výstraha. Jinak bude situace v kraji už klidná." 
Na vodu jsou navíc připraveny i přehrady. Zatím jsou vypouštěny běžné průtoky přes malé vodní elektrárny a zároveň retenční prostory nádrží jsou prázdné a jsou připraveny k tlumení velkých povodňových vod. Avšak jejich využití se nyní nepředpokládá.

Nahlásit chybu


K tématu

ČHMÚ v Ostravě-Porubě se opět po roce otevřel veřejnosti. Zaměřil se na změny klimatu

3. dubna 2025 14:56 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Porubě se otevřela veřejnosti v rámci celorepublikového Dne otevřených dveří. Návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí a užili si i doprovodný program.

Novým ředitelem Povodí Odry bude jmenován Petr Birklen

11. února 2025 10:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Novým ředitelem Povodí Moravy se stane David Fína, který v podniku doposud zastával pozici technickoprovozního ředitele. Ředitelem Povodí Odry se stane dosavadní místopředseda představenstva Regionální rozvojové agentury Petr Birklen. Oba vyhráli výběrová řízení, do funkce je ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oficiálně uvede na přelomu února a března.

Hejtman Moravskoslezského kraje vyzývá Děti Země, aby neblokovaly přehradu Nové Heřminovy

3. února 2025 14:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica, stejně jako starostka Zátoru Salome Sýkorová a primátor Opavy Tomáš Navrátil žádají aktivisty a ekologický spolek Děti Země, který koncem ledna zažaloval stavbu protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech, aby veškeré protesty zastavily.


Otřesná vražda v Karviné. Sourozenci poleptali hlavu mladíka chemikáliemi

Dnes 14:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Neskutečně surovým způsobem připravil bratr se sestrou v Karviné o život teprve 21letého mladíka. Potřísnili ho chemikáliemi, které mu poleptaly hlavu, krk i dýchací cesty. Pomoc se k němu dostala až za několik hodin a druhý den zemřel v nemocnici. Sourozence nyní policisté obvinili z brutální vraždy, soud je poslal do vazby a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

Dnes 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Ležela na kolejích a prý už nechtěla žít. Řidič sanitky FNO zachránil bezradnou ženu

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič sanitky Petr Bzdil přejížděl železniční přejezd a všiml si ženy ležící na kolejích. Ta odmítala vstát a chtěla tam zůstat. Nakonec zdravotník ženu odvedl a předal ji policii. Díky všímavosti a rychlé reakci se podařilo předejít neštěstí.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

V ostravských Heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů

V ostravských heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, která má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů a je dalším krokem ke zlepšení připravenosti na mimořádné události.

V areálu Střední školy technické Opava rostou nové odborné dílny. Sloužit budou především studentům technických oborů

Moravskoslezský kraj staví v areálu opavského Kolofíku nové dílny pro studenty Střední školy technické Opava. Projekt za 72 milionů korun, z většiny hrazený z evropských zdrojů, má posílit odborné vzdělávání a reagovat na nedostatek řemeslníků.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

Hosté ve studiu: Jan Rýdl, mluvčí ŘSD

Včera 14:36 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Plány ŘSD v Moravskoslezském kraji na rok 2026

Po vydatném dešti stouply hladiny řek v celém MS kraji. Povodně ale nehrozí
Vydáno 17. května 2023 12:20, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Celý Moravskoslezský kraj zasáhly vydatné deště, které způsobily vzestup hladiny řek. Vodohospodáři ale vše bedlivě sledují a žádné povodně prý nehrozí. Meteorologové navíc potvrdili ústup srážek.

Pršet začalo v MS kraji už v neděli, pak se ale situace zlepšila a vydatný déšť přišel v pondělí odpoledne. Nejvíce srážek spadlo v horách, tedy na horních tocích řek. V Jeseníkách i Beskydech je situace podobná a například na Morávce spadlo 70 milimetrů srážek. Řeky se rozvodnily ale povodně nehrozí.

Vladimír Zdráhal, vedoucí povodí Odry: "Napršelo 30 - 70mm srážek, rozložení bylo celkem rovnoměrné a nejednalo se o bouřky. Výšce hladin odpovídá dosažení 1letých vod v těchto profilech. Lze očekávat stagnaci průtoků a maximálně zcela ojediněle na některém drobném vodním toku dosažení stavu pohotovosti, tj. 2. SPA. např. drobný vodní tok Polančice v Polance nad Odrou."

Na vodních tocích bylo dosaženo v 7 profilech 1. stupně povodňové aktivity tj. stav bdělosti. Z větších vodních toků to byla Jičínku a Lubina. Ojediněle lze někde ještě očekávat i druhý stupeň. Prognóza meteorologů je ale příznivá.

Jakub Flám, meteorolog: "V současné době se do kraje ještě dostávají srážky ze Slovenska. Nejvíce tedy bude pršet během odpoledních a večerních hodin v Beskydech, kde do půlnoci platí výstraha. Jinak bude situace v kraji už klidná." 
Na vodu jsou navíc připraveny i přehrady. Zatím jsou vypouštěny běžné průtoky přes malé vodní elektrárny a zároveň retenční prostory nádrží jsou prázdné a jsou připraveny k tlumení velkých povodňových vod. Avšak jejich využití se nyní nepředpokládá.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037254/po-vydatnem-desti-stouply-hladiny-rek-v-celem-ms-kraji-povodne-ale-nehrozi