Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Česku byla odhalena první laboratoř na výrobu klefedronu. Celníci zadrželi devět lidí

Celý MS kraj |

Bezprecedentní zásah celníků a kriminalistů odhalil v Moravskoslezském kraji dvě velkokapacitní laboratoře na výrobu nové syntetické drogy klefedron. Obviněno bylo devět lidí, většina skončila ve vazbě. Zabaveno bylo téměř 953 kilogramů drogy s odhadovanou hodnotou přes 300 milionů korun.

video: Celní správa České republiky

Skupinu pachatelů, která podle policie a celníků vyráběla a distribuovala syntetické drogy ve velkém, tvořilo osm Čechů a jeden cizinec. Sedm z nich je ve vazbě, dva jsou vyšetřováni na svobodě. Kriminalisté jim přičítají výrobu téměř tuny klefedronu.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: „Z výroby a distribuce syntetických drog v rozsahu téměř tuny bylo obviněno osm Čechů a jeden cizinec. Zadržení provedli ostravští celníci z Odboru pátrání Generálního ředitelství cel, následně kriminalisté Národní protidrogové centrály zahájili trestní stíhání.“

Dvě laboratoře byly plně vybavené, výroba probíhala ve dvou fázích – z tekutého polotovaru přecházela ve finální krystalickou látku. Do třetí výrobní fáze už skupina nestihla přejít, zasáhli celníci.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: „Výsledkem první fáze byl tekutý ‘polotovar’, který obvinění stáčeli z nádoby o objemu 1000 litrů do kanystrů a převáželi do druhého areálu, aby v další fázi vznikla krystalická látka ze skupiny syntetických kathinonů, konkrétně klefedron nebo mefedron.“

Drogy se vyráběly a skladovaly na území Česka, vývoz směřoval do dalších evropských zemí. Výroba byla mimořádně nebezpečná – uvolňovala život ohrožující látky a produkovala toxický odpad. Ten obvinění podle zjištění vylévali do půdy a kanalizace.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: Zásahu se zúčastnil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Byla měřena koncentrace škodlivých látek v prostorách nelegálních laboratoří z důvodu možného poškození zdraví příslušníků provádějících domovní prohlídku. Dále hasiči pomáhali při odborné manipulaci s nebezpečnými látkami a kontaminovanými předměty za použití ochranných obleků, asistovali u převozu nebezpečných látek do specializovaného skladu a v manipulaci s těžkými břemeny pomocí speciální techniky. Kriminalistický ústav PČR poskytl pomoc a konzultaci k zajištění chemických látek, prováděl odběr vzorků a následně zajištěné látky zkoumal v laboratoři.

Během akce s krycím názvem Pallets bylo zajištěno 953 kilogramů klefedronu, stovky kilogramů chemikálií, tři reaktory, ochranné pomůcky, tisícilitrové nádoby s odpadem, vozidla, hotovost 450 tisíc korun i drahé hodinky. Hodnota drogy na černém trhu přesahuje 310 milionů korun.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: Objekt byl vybaven kompletním výrobním zařízením, celý prostor byl mimořádně znečištěn drogami a stopami po předchozí výrobě."

Mezinárodní spolupráce odhalila hlavního organizátora dovozu kokainu

Současně se česká celní správa podílela i na mezinárodní operaci s polskými kolegy. V přístavu Gdaňsk se jim podařilo zachytit téměř 12 kilogramů kokainu a pomohli odhalit a zadržet hlavního organizátora nelegálního dovozu kokainu.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR„Celníci z olomouckého Odboru pátrání Generálního ředitelství cel se zúčastnili mezinárodní spolupráce a společně s polskými kolegy odhalili a zajistili kontejner s téměř 12 kilogramy kokainu. Kontraband směřoval z Jižní Ameriky do přístavu Gdaňsk. Droga byla schovaná v krabicích vína, kokain byl uvnitř rozpuštěn. Při realizaci v Polsku byly zadrženy 3 osoby a zadokumentován nelegální dovoz 440 kilogramů kokainu v odhadované hodnotě 180 milionů PLN.“

Operativními informacemi bylo zjištěno, že polský občan žijící v Panamě nejméně od roku 2022 organizuje dovoz značného množství narkotik, především kokainu, do Polska. Z Jižní Ameriky byly drogy přepravovány po moři sofistikovaně skryté v různých dopravovaných komoditách.

Nahlásit chybu


K tématu

Zásahová jednotka zadržela v Ostravě vařiče drog přímo při činu

6. září 2025 19:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo při činu zadržela zásahová jednotka ve spolupráci s kriminalisty v Ostravě-Hrabůvce vařiče pervitinu. Kriminalisté tak ukončili několikaměsíční práci. 45letý muž byl přitom v podmínce, ale nedal si říct. Nyní mu hrozí až deset let vězení. Policie zadržela i jeho komplice.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dvěma tisíci litry alkoholu

4. prosince 2025 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Ostravští celníci pronásledovali rychlé auto na dálnici. Našli drogy a zbraň

28. ledna 2026 11:12 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční hlídka ostravských celníků zadržela na dálnici rychle jedoucí auto. Při prohlídce vozu objevili téměř 200 gramů pervitinu, marihuanu a střelnou zbraň. Ukázalo se, že řidič má zákaz řízení, je pod vlivem drog a navíc dluží státu peníze. Případ si převzala policie.


Opava připravila nové pozemky pro rodinné domy v Malých Hošticích a budoucí čtvrti Stromovka

Včera 10:51 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozšiřování nabídky stavebních pozemků pro rodinné domy. V Malých Hošticích dokončilo přípravu devíti parcel a další desítky chystá v nové lokalitě Stromovka.

Ukradl pečivo a prodával ho na ulici, kšeft mu překazili ostravští strážníci

Včera 11:23 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

"Já jsem jich měl šest a ještě jsem něco prodal po cestě." Muž v Ostravě ukradl šest přepravek plných pečiva ze zásobovací rampy obchodu a rovnou s nimi vyrazil na obchůzku městem. Kolemjdoucím prodával čerstvé koblihy a chleba přímo z vozíku. Jeho podnikání ale rychle ukončili všímaví strážníci.

Slezská Ostrava nabídne pozemek pro hotel. Od zastupitelstva magistrátu má zelenou

28. července 2026 11:19 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Slezská Ostrava má zelenou pro svůj záměr prodat atraktivní pozemek v centru města na stavbu hotelu. Poté co tento záměr schválilo zastupitelstvo obvodu, posvětilo ho i zastupitelstvo města. Slezská chce aby kupec postavil na nábřeží Ostravice nejméně čtyřhvězdičkový hotel.

Na stavbu CirkAreny byl využit materiál z bývalé hokejové haly, dokončena bude v roce 2027

Stará třinecká Werk Arena z roku 1967, ještě před několika lety se tam hrával hokej, ale po vybudování nové haly přestala sloužit svému původnímu účelu. Po její demolici se uvolnil prostor pro projekt vývojového centra CirkAreny. Stavba má být dokončena v roce 2027.

Stříbrné jezero v Opavě má novou atrakci. Návštěvníky láká dětské hřiště s vodními prvky

Včera 10:39 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě se dočkalo dalšího vylepšení. V areálu vzniká nové dětské hřiště s vodními prvky, které by se mělo stát oblíbeným místem rodin s dětmi. Město navíc chystá další investice, které postupně promění celou rekreační lokalitu.

Ostravští letečtí záchranáři pomáhali ve Zlínském kraji u vážně zraněné ženy

Včera 10:22 | Celý MS kraj | Anna Břenková

53letá žena si vážně zranila nohu v horách u Horní Bečvy. Kvůli nepřístupnému terénu byli na pomoc povolání ostravští letečtí záchranáři. Zraněnou ženu museli zajistit nejprve na bezpečnějším místě, než jí transportovali do nemocnice.

Nezodpovědní lidé často přebíhají silnice před spěchajícími sanitkami

28. července 2026 12:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sanitka jede k případu nebo veze pacienta do nemocnice. Má zapnuté majáky i sirénu. Najednou jí do cesty vběhne chodec, který chce například stihnout tramvaj nebo přeběhnout rychle na zelenou po přechodu. Takové chování je nezodpovědné. Upozorňují na něj Moravskoslezští záchranáři.

Akční dobové ukázky lidem přiblížily dobývání hradu Hukvaldy

28. července 2026 10:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Mezi velmi oblíbené akce na hradech a tvrzích bývají rekonstrukce historických bitev. Svým návštěvníkům, je nabízí také hrad Hukvaldy, který ve skutečnosti nebyl nikdy vojensky dobyt.

Veteránská Beskyd rallye Turzovka se zastavila i ve Frýdlantě nad Ostravicí

28. července 2026 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Mapa přístupnosti pomáhá nejen handicapovaným. Ostrava je rozdělena podle 3 barev

27. července 2026 10:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je jedním z měst, kde se mohou handicapovaní, ale i senioři se zhoršenou mobilitou nebo maminky s kočárky orientovat pomocí mapy přístupnosti. Mohou si tak dopředu zjistit, jestli vše zvládnou sami a anebo budou potřebovat pomoc.

Spanilá jízda i pomník u místa tragédie. Případ sraženého motorkáře se dál prověřuje

Včera 22:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pro druhé by se rozdal. Leccos opravil a vyrobil. Vášnivý sběratel motorek a veteránů, hlavně strojů Jawa, Jiří M. (41) jel na Pionýru večer z práce domů a na obchvatu Krnova ho zezadu smetl 21letý řidič ve voze BMW. Policie nehodu stále prověřuje. Rodina a přátelé se s Jiřím už rozloučili. U místa tragédie mu postavili pomníček a desítky motorkářů se vydaly na spanilou jízdu.

Hosté ve studiu: Jaroslav Zezulčík, historik, kastelán Zámku Kunín

František Palacký:150. výročí úmrtí historika, politika a „Otce národa“

Hosté ve studiu: Petr Kazík, prezident Permoníku

28. července 2026 14:50 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Karvinský Permoník slaví letos 60 let

Memorandum s krajem dává šanci kloboučnickým vilám

28. července 2026 13:58 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Rýsuje se koncept záchrany novojičínských Hückelových vil. Město a Moravskoslezský kraj uzavřeli memorandum o spolupráci při obnově těchto památkově chráněných objektů. Dohodli se, že jednu z vil dají k užívání Muzeu Novojičínska.

Hosté ve studiu: Martin Klepek, prorektor, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

28. července 2026 11:26 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Karviné roste Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií CEPIS

MS v para hokeji 2027, znovu v krajské metropoli, podpis memoranda o spolupráci

28. července 2026 11:09 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Ostrava se znovu stane světovým centrem para hokeje. Od 1. do 8. května 2027 bude hostit mistrovství světa, a to už počtvrté. Na přípravě šampionátu budou spolupracovat město, Moravskoslezský kraj a spolek Para Hockey Ostrava.

V Česku byla odhalena první laboratoř na výrobu klefedronu. Celníci zadrželi devět lidí
Vydáno 2. května 2025 22:22, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Bezprecedentní zásah celníků a kriminalistů odhalil v Moravskoslezském kraji dvě velkokapacitní laboratoře na výrobu nové syntetické drogy klefedron. Obviněno bylo devět lidí, většina skončila ve vazbě. Zabaveno bylo téměř 953 kilogramů drogy s odhadovanou hodnotou přes 300 milionů korun.

video: Celní správa České republiky

Skupinu pachatelů, která podle policie a celníků vyráběla a distribuovala syntetické drogy ve velkém, tvořilo osm Čechů a jeden cizinec. Sedm z nich je ve vazbě, dva jsou vyšetřováni na svobodě. Kriminalisté jim přičítají výrobu téměř tuny klefedronu.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: „Z výroby a distribuce syntetických drog v rozsahu téměř tuny bylo obviněno osm Čechů a jeden cizinec. Zadržení provedli ostravští celníci z Odboru pátrání Generálního ředitelství cel, následně kriminalisté Národní protidrogové centrály zahájili trestní stíhání.“

Dvě laboratoře byly plně vybavené, výroba probíhala ve dvou fázích – z tekutého polotovaru přecházela ve finální krystalickou látku. Do třetí výrobní fáze už skupina nestihla přejít, zasáhli celníci.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: „Výsledkem první fáze byl tekutý ‘polotovar’, který obvinění stáčeli z nádoby o objemu 1000 litrů do kanystrů a převáželi do druhého areálu, aby v další fázi vznikla krystalická látka ze skupiny syntetických kathinonů, konkrétně klefedron nebo mefedron.“

Drogy se vyráběly a skladovaly na území Česka, vývoz směřoval do dalších evropských zemí. Výroba byla mimořádně nebezpečná – uvolňovala život ohrožující látky a produkovala toxický odpad. Ten obvinění podle zjištění vylévali do půdy a kanalizace.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: Zásahu se zúčastnil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Byla měřena koncentrace škodlivých látek v prostorách nelegálních laboratoří z důvodu možného poškození zdraví příslušníků provádějících domovní prohlídku. Dále hasiči pomáhali při odborné manipulaci s nebezpečnými látkami a kontaminovanými předměty za použití ochranných obleků, asistovali u převozu nebezpečných látek do specializovaného skladu a v manipulaci s těžkými břemeny pomocí speciální techniky. Kriminalistický ústav PČR poskytl pomoc a konzultaci k zajištění chemických látek, prováděl odběr vzorků a následně zajištěné látky zkoumal v laboratoři.

Během akce s krycím názvem Pallets bylo zajištěno 953 kilogramů klefedronu, stovky kilogramů chemikálií, tři reaktory, ochranné pomůcky, tisícilitrové nádoby s odpadem, vozidla, hotovost 450 tisíc korun i drahé hodinky. Hodnota drogy na černém trhu přesahuje 310 milionů korun.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR: Objekt byl vybaven kompletním výrobním zařízením, celý prostor byl mimořádně znečištěn drogami a stopami po předchozí výrobě."

Mezinárodní spolupráce odhalila hlavního organizátora dovozu kokainu

Současně se česká celní správa podílela i na mezinárodní operaci s polskými kolegy. V přístavu Gdaňsk se jim podařilo zachytit téměř 12 kilogramů kokainu a pomohli odhalit a zadržet hlavního organizátora nelegálního dovozu kokainu.

Martina Kaňková, mluvčí Celní správy ČR„Celníci z olomouckého Odboru pátrání Generálního ředitelství cel se zúčastnili mezinárodní spolupráce a společně s polskými kolegy odhalili a zajistili kontejner s téměř 12 kilogramy kokainu. Kontraband směřoval z Jižní Ameriky do přístavu Gdaňsk. Droga byla schovaná v krabicích vína, kokain byl uvnitř rozpuštěn. Při realizaci v Polsku byly zadrženy 3 osoby a zadokumentován nelegální dovoz 440 kilogramů kokainu v odhadované hodnotě 180 milionů PLN.“

Operativními informacemi bylo zjištěno, že polský občan žijící v Panamě nejméně od roku 2022 organizuje dovoz značného množství narkotik, především kokainu, do Polska. Z Jižní Ameriky byly drogy přepravovány po moři sofistikovaně skryté v různých dopravovaných komoditách.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000048525/v-cesku-byla-odhalena-prvni-laborator-na-vyrobu-klefedronu-celnici-zadrzeli-devet-lidi