Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cizinecká policie prověřila při speciální akci téměř 400 cizinců, použila i dron

Celý MS kraj |

Jsou v Česku legálně? Nepracují tady náhodou načerno? Nedostávají peníze bez smlouvy na ruku? To všechno se snažila zjistit cizinecká policie při rozsáhlé kontrolní akci v Moravskoslezském kraji. Zkontrolovali na 400 cizinců a zjistili i několik pochybení.

video: Policie ČR

Do terénu vyrazilo během jednoho dne na 40 policistů v doprovodu pracovníků oblastního inspektorátu práce. Cizinecká policie k akci poprvé použila i dron. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté zkontrolovali v součtu na 400 cizinců, z nichž bylo 260 z třetích zemí a 130 občanů Evropské unie. Policisté zamířili při kontrolách nejen do ubytovacích zařízení, ale vzhledem ke zjišťování případného nelegálního zaměstnávání také do různých provozoven či na stavby. Kontrolovali rovněž cizince – řidiče."

Porušení zákona zjistili pouze u čtyř lidí. Dva cizinci pobývali na našem území neoprávněně, jeden tady nelegálně pracoval a jeden řídil auto i přes zákaz řízení. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté kontrolovali před polednem ve Frýdku-Místku cizince provádějící stavební práce v místě výstavby bytových domů. Údajně jen jeden den zde pracoval 28letý cizinec, který však neměl žádný doklad opravňující ho k práci v České republice. Policisté vydali muži z důvodu nelegální práce, tedy pro porušení zákona, výjezdní příkaz."

Ke kontrole si policisté vybrali i lázně na Karvinsku. Téměř 30letý cizinec tady předložil cestovní pas a vízum, jenže následný pobyt si nelegalizoval a pobýval tak v česku neoprávněně. Bylo s ním tedy zahájeno správní řízení o vyhoštění. To čeká i dalšího cizince, kterého policisté odhalili.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Před určitou dobou vstoupil na území naší republiky v rámci bezvízového styku a běžela mu 90denní lhůta oprávněného pobytu. Muž ale nepožádal o vydání následně platného pobytového oprávnění. Prokázal se pouze cestovním dokladem, který ho ale již k pobytu u nás neopravňoval."

Poslední případ byla dopravní kontrola řidiče osobního auta na dálnici D1 u Studénky. Vezl tři spolujezdce a neměl u sebe žádný doklad totožnosti, ani pas a dokonce ani řidičský průkaz.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté po ověření totožnosti v evidencích zjistili, že 30letý cizinec má doručením fikcí vysloven zákaz řízení do podzimu příštího roku. Muž, který je aktuálně u nás kvůli práce zřejmě více nežli v rodné zemi, si nebyl vědom vysloveného zákazu. Je podezřelý z přestupku. Z toho, co nám uvedl, vyplývá, že ví o způsobené dopravní nehodě na Frýdecko-Místecku a usedá za volant, neboť jeho zbývající tři spolucestující auta řídit vůbec neumí. Každopádně, řidičský průkaz opravdu s sebou nevozí."

Cizinecká policie v průběžných kontrolách pokračuje denně napříč celým Moravskoslezským krajem. Chystají se ale i další podobné rozsáhlé celodenní akce za účasti vysokého počtu policistů a pracovníků inspektorátu práce.

Nahlásit chybu


K tématu

Padělaný doklad i upravený pas. Dva cizinci byli v Česku nelegálně, odhalili je policisté

11. srpna 2025 13:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Krnovští policisté odhalili dvojici cizinců ze země Středního východu, kteří se v České republice nacházeli nelegálně. Jeden z nich použil padělaný doklad totožnosti, druhý měl pas s pozměněným vízovým štítkem. V obou případech pomohla k odhalení moderní technika v podobě videospektrálního komparátoru.

Nelegální práce, zákaz řízení i padělání dokladů. Velká kontrola cizinecké policie odhalila několik porušení zákona

25. listopadu 2025 11:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté si posvítili na cizince. Kontrolovalo se povolení k pobytu a práci v Česku. Rukama policistů prošlo přes tisíc cizinců na stavbách, ubytovnách i v provozovnách. Akce odhalila dvacet porušení zákona. K prohřeškům patřila například nelegální práce na stavbách, jízda se zákazem řízení a použití falešného dokladu.

1 400 eskortovaných i stovky případů. Policisté z hlavního nádraží Ostrava se loni nezastavili

22. března 2025 19:09 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Policisté z oddělení hlavní nádraží Ostrava měli i v loňském roce plné ruce práce. Eskortovali téměř 1 400 osob a zajišťovali bezpečnost v prostorách železničních stanic i vlaků napříč regionem. Zabývali se stovkami trestných činů i přestupků a výrazně se podíleli na pátrání po hledaných osobách.


Policista skočil do ledové Ostravice pro tonoucího mladíka

Dnes 14:33 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

21letý mladík se topil v řece Ostravice u Sýkorova mostu v Ostravě. Policisté byli na místě za pár minut. Jeden z nich bez váhání skočil do ledové vody pro nehybné tělo. Následovala dramatická resuscitace. Po dvaceti minutách se srdce mladíka znovu rozbušilo.

Ostravou prošel hornický průvod. Slavnost ukončila mše v katedrále Božského Spasitele

Včera 14:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Poslední vozík uhlí na Dole ČSM ve Stonavě znamená definitivní tečku za těžbou uhlí, kterou má v DNA už od svého vzniku Ostrava. Proto se i v moravskoslezské metropoli u této příležitosti uskutečnila rozlučková akce, kterou odstartoval hornický průvod městem.

18letý mladík vyhodil do povětří výdejní box na zásilky v Hnojníku

Dnes 11:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přišel v noci k výdejnímu boxu, vložil do něj trhavinu a ta za chvíli vybuchla. Policie objasnila případ exploze výdejního boxu zásilek v Hnojníku. Zadržen byl 18letý mladík, kterému teď hrozí až 5 let vězení.

Domov Březiny prošel zásadní rekonstrukcí, klienty přijímá už od věku 55 let

Dnes 8:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nákladem 390 milionů korun prošel v Petřvaldě na Karvinsku tamní Domov Březiny zásadní rekonstrukcí. Zařízení nyní splňuje současné standardy a přísné bezpečnostní normy.

Těžba černého uhlí v ČR skončila, z Dolu ČSM byl vyvezen poslední vozík

Včera 10:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl ve středu vyvezen symbolický poslední vozík s černým uhlím. Těžba tím skončila nejen v této šachtě, ale po zhruba 250 letech v celé České republice.

Páťáci z Palkovic se učí lyžovat na Mezivodí, starší pojedou do Tater a Alp

Dnes 13:55 | Palkovice | Libor Běčák

Každoroční lyžařské kurzy žáků ZŠ Palkovice odstartovali páťáci, kteří strávili týden v beskydském středisku Mezivodí.

Nový Jičín hostil krajské kolo Nerf ligy volnočasových středisek

Novojičínský Fokus pořádal krajské kolo Nerf ligy. Turnaje se účastnily týmy z pěti středisek volného času, přičemž nejlepší postoupily do celostátního finále.

Po náhlém kolapsu přímo v zubní ordinaci záchranáři napojili pacienta na mimotělní oběh

Rutinní návštěva zubaře se během chvíle změnila v boj o život. Muž přímo v ordinaci náhle zkolaboval a zasahující záchranáři ho museli napojit na mimotělní oběh. Díky rychlému zásahu dnes může o dramatických chvílích mluvit jako o zázraku.

Vzdělávacím centrem projde 4 tisíce lidí ročně. Řidiči mají k dispozici i trenažér tramvaje

Včera 13:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dopravní podnik Ostrava patří se snaží o co nejlepší podmínky pro cestující, ale dbá i na své zaměstnance. V centru města bylo proto zmodernizováno vzdělávací centrum, kde se školí budoucí řidiči a další pracovníci. K dispozici mají i unikátní tramvajový simulátor.

Defibrilátory zachraňují životy. Teď míří do veřejných prostor Ostravy-Jihu

3. února 2026 18:03 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Městský obvod Ostrava-Jih pokračuje v posilování bezpečnosti obyvatel. Do veřejných prostor i k dobrovolným hasičům nyní pořídil další externí defibrilátory, které mohou v případě náhlé zástavy srdce zachránit lidský život.

Hosté ve studiu: Filip Burša, vedoucí ECMO centra FN Ostrava

Lékaři a záchranáři poprvé úspěšně použili mimotělní oběh ECMO přímo v terénu

Rekordy i nominace na halové MS přinesl mítink Czech Indoor Gala

Včera 11:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Vynikající atmosféru a světové výkony přinesl atletický mítink Czech Indoor Gala v Ostravě. Národní rekordy, rekordy mítinku, nominace na mistrovství světa i nejlepší světový výkon roku, to všechno bylo ve vítkovické atletické hale k vidění.

Moravskoslezští záchranáři vybojovali zlatý hattrick na prestižním turnaji

Včera 11:01 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští záchranáři opět potvrdili, že jsou mistry nejen v zachraňování životů, ale i na ledě. Z mezinárodního turnaje ve Zlíně si odvážejí zlato už potřetí v řadě. Vyhráli všechny zápasy a nastříleli rekordních 33 gólů.

Svíčky z Beskyd putují do celého světa, UNIPAR je v Rožnově vyrábí přes 30 let

3. února 2026 19:45 | Celý MS kraj | Michal Slonina

V malebném srdci Moravskoslezských Beskyd, v Rožnově pod Radhoštěm, se mezi horami ukrývá ráj pro milovníky svíček. Ty si v Rožnově už vybudovaly tradici. Rodinná firma UNIPAR tu jedinečné svíčky vyrábí už více než třicet let. Na začátku všeho stál přitom omyl.

Cizinecká policie prověřila při speciální akci téměř 400 cizinců, použila i dron
Vydáno 30. června 2025 12:53, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Jsou v Česku legálně? Nepracují tady náhodou načerno? Nedostávají peníze bez smlouvy na ruku? To všechno se snažila zjistit cizinecká policie při rozsáhlé kontrolní akci v Moravskoslezském kraji. Zkontrolovali na 400 cizinců a zjistili i několik pochybení.

video: Policie ČR

Do terénu vyrazilo během jednoho dne na 40 policistů v doprovodu pracovníků oblastního inspektorátu práce. Cizinecká policie k akci poprvé použila i dron. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté zkontrolovali v součtu na 400 cizinců, z nichž bylo 260 z třetích zemí a 130 občanů Evropské unie. Policisté zamířili při kontrolách nejen do ubytovacích zařízení, ale vzhledem ke zjišťování případného nelegálního zaměstnávání také do různých provozoven či na stavby. Kontrolovali rovněž cizince – řidiče."

Porušení zákona zjistili pouze u čtyř lidí. Dva cizinci pobývali na našem území neoprávněně, jeden tady nelegálně pracoval a jeden řídil auto i přes zákaz řízení. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté kontrolovali před polednem ve Frýdku-Místku cizince provádějící stavební práce v místě výstavby bytových domů. Údajně jen jeden den zde pracoval 28letý cizinec, který však neměl žádný doklad opravňující ho k práci v České republice. Policisté vydali muži z důvodu nelegální práce, tedy pro porušení zákona, výjezdní příkaz."

Ke kontrole si policisté vybrali i lázně na Karvinsku. Téměř 30letý cizinec tady předložil cestovní pas a vízum, jenže následný pobyt si nelegalizoval a pobýval tak v česku neoprávněně. Bylo s ním tedy zahájeno správní řízení o vyhoštění. To čeká i dalšího cizince, kterého policisté odhalili.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Před určitou dobou vstoupil na území naší republiky v rámci bezvízového styku a běžela mu 90denní lhůta oprávněného pobytu. Muž ale nepožádal o vydání následně platného pobytového oprávnění. Prokázal se pouze cestovním dokladem, který ho ale již k pobytu u nás neopravňoval."

Poslední případ byla dopravní kontrola řidiče osobního auta na dálnici D1 u Studénky. Vezl tři spolujezdce a neměl u sebe žádný doklad totožnosti, ani pas a dokonce ani řidičský průkaz.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté po ověření totožnosti v evidencích zjistili, že 30letý cizinec má doručením fikcí vysloven zákaz řízení do podzimu příštího roku. Muž, který je aktuálně u nás kvůli práce zřejmě více nežli v rodné zemi, si nebyl vědom vysloveného zákazu. Je podezřelý z přestupku. Z toho, co nám uvedl, vyplývá, že ví o způsobené dopravní nehodě na Frýdecko-Místecku a usedá za volant, neboť jeho zbývající tři spolucestující auta řídit vůbec neumí. Každopádně, řidičský průkaz opravdu s sebou nevozí."

Cizinecká policie v průběžných kontrolách pokračuje denně napříč celým Moravskoslezským krajem. Chystají se ale i další podobné rozsáhlé celodenní akce za účasti vysokého počtu policistů a pracovníků inspektorátu práce.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000049518/cizinecka-policie-proverila-pri-specialni-akci-temer-400-cizincu-pouzila-i-dron