Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchrana pacienta s infarktem v Beskydech se stihla v posledních minutách světla

Celý MS kraj |

V neděli vzlétl záchranářský vrtulník k zásahu v Beskydech poblíž Ostravice. Na chatě v nepřístupném terénu se nacházel 63letý muž, který oznamoval bolest na hrudi. Kvůli odlehlosti místa byla kromě letecké záchranky povolána na pomoc i horská služba. Vyšetření potvrdilo infarkt a muž byl ve vážném stavu dopraven do Fakultní nemocnice Ostrava. Zásah proběhl v posledních minutách denního světla, později by let nebyl možný.

Muž volal na linku 155, protože ho silně bolelo na hrudi. Nacházel se ve své chatě u Ostravice v Beskydech. Kvůli špatně přístupnému místu byl na pomoc povolán záchranářský vrtulník a zapojili se také horští záchranáři. Záchranáři vyšetřením potvrdili, že třiašedesátiletý pacient prodělal infarkt. Muž byl ve vážném stavu dopraven do ostravské Fakultní nemocnice, kde si ho převzali další specialisté.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V neděli 9. listopadu odpoledne se na tísňovou linku 155 dovolal muž s bolestí na hrudi, který se nacházel na chatě v Beskydech, poblíž obce Ostravice. Vzhledem k nepřístupnosti místa zásahu pozemní cestou a předpokladu směřování pacienta do kardiologického centra, vzlétl na místo události záchranářský vrtulník. O spolupráci byli požádáni také horští záchranáři, kteří přijeli pomoci na čtyřkolce chvíli po přistání vrtulníku v blízkosti chaty. Třiašedesátiletý muž měl kardiální obtíže - pálivou bolest na hrudi s propagací do levé horní končetiny, ztížené dýchání, nevolnost a schvácenost. Na elektrokardiografickém vyšetření (EKG) byl nález typický pro srdeční infarkt. Záchranáři pacientovi zajistili periferní žilní linku a podali potřebné léky, zahájili kyslíkovou terapii, a poté jej s pomocí horské služby přepravili k vrtulníku. Za neustálého monitoringu životních funkcí byl muž transportován do ostravské Fakultní nemocnice a ve vážném stavu předán do další péče na urgentním příjmu."

Akce proběhla za pět minut dvanáct. Stačilo dorazit o pár desítek minut později a let do místa by nebyl možný. Bez zásahu vrtulníku by se zvýšili šance na komplikace. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zásah leteckých záchranářů proběhl v posledních desítkách minut denního světla. O něco později, za tmy, by vzlet do této oblasti nebyl, z důvodu nepříznivých meteorologických podmínek, možný. Odlehlost a špatná přístupnost lokality, s nutností urazit poslední stovky metrů k nemocnému pěšky, by znamenaly prodlevu v poskytnutí potřebné péče a velmi zvyšovaly riziko život ohrožujících komplikací."
Nahlásit chybu


K tématu

Z Pusteven sjížděl muž na koloběžce, havaroval a těžce se zranil

15. srpna 2025 8:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve čtvrtek odpoledne u vážného úrazu muže v Beskydech. Devětadvacetiletý jezdec se zranil při pádu z koloběžky. Kvůli terénu musel být lékař vysazen na místo pomocí palubního jeřábu z vrtulníku.

Muže zasáhl blesk v Beskydech, pomohli mu 3 sourozenci. Frýdek-Místek je za to ocenil

15. září 2025 13:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Osamoceného turistu zasáhl v Beskydech blesk. Náhodou ho potkala trojice sourozenců, kteří mu pomohli. Zůstali s ním a přivolali záchranku. Město Frýdek-Místek je proto nyní ocenilo. Tím, že nebyli lhostejní, mu totiž zachránili život.

Záchranáři v MSK minulý týden ošetřili přes 30 zranění na lyžích a snowboardu

26. ledna 2026 10:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během uplynulého týdne museli záchranáři v MS kraji častěji vyjíždět k úrazům na sjezdovkách. Ošetřili více než tři desítky lidí se zraněním hlavy nebo končetin. Nejvíce práce měly posádky v Malé Morávce a na Bílé, kde pomáhaly jak čtyřletému chlapci, tak i seniorovi nebo diabetičce.


Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

Včera 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Dva řidiči zablokovali záchranářskou uličku a zdrželi sanitku při nehodě u Hladkých Životic

Včera 13:46 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva řidiči na dálnici D1 u Hladkých Životic vážně zkomplikovali práci záchranářům. Místo ohleduplnosti zneužili záchranářskou uličku k předjíždění kolony. Svým manévrem zablokovali cestu sanitce mířící k nehodě. Případ teď řeší policie a hříšníkům hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Oba české hokejbalové týmy získaly stříbro na mistrovství světa, ženy i muže porazili Američané

12 zemí a přes 400 špičkových sportovců. V neděli skončilo Mistrovství světa mužů a žen v hokejbale, které se letos konalo v Ostravě. Do finále se podařilo probojovat oběma českým týmům. Na Spojené státy ale nakonec nestačily a z turnaje si odnášejí stříbro.

120 kolapsů způsobené horkem za jediný den. Záchranáři byli v pondělí rekordně vytíženi

Včera 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Závratě, dehydratace a celkový kolaps. Záchranáři v moravskoslezském kraji vyjížděli v pondělí ke skoro 120 pacientům, na kterých se podepsalo tropické počasí. Nejvíce zásahů bylo v Ostravě. Záchranáři za jediný den zaznamenali více než 500 událostí a operátoři tísňových linek museli zvládnout přes 800 telefonátů.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

Včera 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Divoká honička skončila v příkopu. Řidič se zákazem řízení ujížděl z Orlové do Ostravy až 150 km/h

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční směna moravskoslezských policistů se změnila v dramatickou honičku. 29letý muž, který měl zákaz řízení, se snažil hlídce ujet z Orlové do Ostravy rychlostí až 150 km/h. Bezohledná jízda skončila v příkopu, kde se auto převrátilo na bok.

Zahrada mateřinky inspiruje a zásobuje kuchyni

Včera 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Vítkovičtí rybáři poprvé získali pohár starostů

Pohár pro vítěze rybářského souboje městských obvodů Vítkovic a Nové Vsi poprvé získali rybáři z Vítkovic. Své soupeře v délce nachytaných ryb porazili o více než dva metry.

Den historie v Havířově přenesl návštěvníky do časů krále Artuše

Včera 8:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Při požárním útoku museli hasiči v Palkovicích běžet zčásti po sjezdovce

Včera 8:44 | Palkovice | Libor Běčák

Do Palkovic se po roce opět sjely týmy dobrovolných hasičů, aby tam bojovaly o body v Netradiční lize v požárním útoku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Hosté ve studiu: Martin David, biskup Ostravsko-opavské diecéze

Ostravsko-opavská diecéze letos slaví 30 let od svého založení

Ocenění 12. Knihovnické K2 letos putuje Soběšovic

Moderní knihovna dnes nabízí mnohem víc než regály plné knih. Je místem setkávání, vzdělávání i komunitního života. Moravskoslezský kraj proto už dvanáct let oceňuje knihovníky a knihovny, které svou prací posouvají význam těchto institucí. Letošní vítězkou soutěže Knihovnická K2 se stala Adéla Klaczaková ze Soběšovic.

V Arboretu Nový Dvůr je k vidění až 7000 druhů rostlin

29. června 2026 16:53 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Jen několik kilometrů od Opavy se rozprostírá místo, které dokáže překvapit nejen milovníky botanických rarit, ale každého, kdo hledá klid, inspiraci a krásu přírody. Arboretum Nový Dvůr patří k nejvýznamnějším dendrologickým zahradám v České republice a představuje ideální cíl pro rodinný výlet i odpočinkové odpoledne.

U Krásného Pole kraj postavil nový rondel, aby křížení bylo bezpečnější

29. června 2026 15:16 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Místo, kde se dříve stávaly vážné i tragické dopravní nehody, už je minulostí. Moravskoslezský kraj nechal křižovatku u Krásného Pole přestavět na rondel, kde by k těžkým nehodám už docházet nemělo.

Opilý otec vezl na skútru svého syna bez helmy. Policisté o víkendu odhalili přes 300 přestupků na cestách

29. června 2026 12:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během uplynulého víkendu policisté v kraji zkontrolovali téměř 1 900 vozidel a odhalili přes 300 přestupků, mezi kterými dominovala překročená rychlost, telefonování za volantem nebo špatný technický stav aut. Tragicky mohl skončit případ z Nového Jičína, kde opilý otec vezl na skútru svého syna bez helmy.

Vedra o víkendu potrápila přes 170 lidí, záchranáři měli plné ruce práce

29. června 2026 8:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během posledních tří horkých dní vyjížděli moravskoslezští záchranáři k více než 170 lidem, kteří zkolabovali nebo utrpěli úpal. Extrémní teploty ohrožují především seniory a malé děti, počet zásahů vzrostl o 15 % oproti běžnému průměru.

Záchrana pacienta s infarktem v Beskydech se stihla v posledních minutách světla
Vydáno 10. listopadu 2025 13:00, Celý MS kraj, Anna Břenková
V neděli vzlétl záchranářský vrtulník k zásahu v Beskydech poblíž Ostravice. Na chatě v nepřístupném terénu se nacházel 63letý muž, který oznamoval bolest na hrudi. Kvůli odlehlosti místa byla kromě letecké záchranky povolána na pomoc i horská služba. Vyšetření potvrdilo infarkt a muž byl ve vážném stavu dopraven do Fakultní nemocnice Ostrava. Zásah proběhl v posledních minutách denního světla, později by let nebyl možný.

foto: ZZS MSK

Muž volal na linku 155, protože ho silně bolelo na hrudi. Nacházel se ve své chatě u Ostravice v Beskydech. Kvůli špatně přístupnému místu byl na pomoc povolán záchranářský vrtulník a zapojili se také horští záchranáři. Záchranáři vyšetřením potvrdili, že třiašedesátiletý pacient prodělal infarkt. Muž byl ve vážném stavu dopraven do ostravské Fakultní nemocnice, kde si ho převzali další specialisté.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V neděli 9. listopadu odpoledne se na tísňovou linku 155 dovolal muž s bolestí na hrudi, který se nacházel na chatě v Beskydech, poblíž obce Ostravice. Vzhledem k nepřístupnosti místa zásahu pozemní cestou a předpokladu směřování pacienta do kardiologického centra, vzlétl na místo události záchranářský vrtulník. O spolupráci byli požádáni také horští záchranáři, kteří přijeli pomoci na čtyřkolce chvíli po přistání vrtulníku v blízkosti chaty. Třiašedesátiletý muž měl kardiální obtíže - pálivou bolest na hrudi s propagací do levé horní končetiny, ztížené dýchání, nevolnost a schvácenost. Na elektrokardiografickém vyšetření (EKG) byl nález typický pro srdeční infarkt. Záchranáři pacientovi zajistili periferní žilní linku a podali potřebné léky, zahájili kyslíkovou terapii, a poté jej s pomocí horské služby přepravili k vrtulníku. Za neustálého monitoringu životních funkcí byl muž transportován do ostravské Fakultní nemocnice a ve vážném stavu předán do další péče na urgentním příjmu."

Akce proběhla za pět minut dvanáct. Stačilo dorazit o pár desítek minut později a let do místa by nebyl možný. Bez zásahu vrtulníku by se zvýšili šance na komplikace. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zásah leteckých záchranářů proběhl v posledních desítkách minut denního světla. O něco později, za tmy, by vzlet do této oblasti nebyl, z důvodu nepříznivých meteorologických podmínek, možný. Odlehlost a špatná přístupnost lokality, s nutností urazit poslední stovky metrů k nemocnému pěšky, by znamenaly prodlevu v poskytnutí potřebné péče a velmi zvyšovaly riziko život ohrožujících komplikací."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000051548/zachrana-pacienta-s-infarktem-v-beskydech-se-stihla-v-poslednich-minutach-svetla