Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Alfréd Michalík (ČSSD) hostem v předvolebním studiu

Celý MS kraj |

V dalším díle věnovaném volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se představí kandidát za ČSSD, "dvojka" na Moravskoslezské kandidátce, Alfréd Michalík.

Alfréd Michalík se narodil v roce 1944, vystudoval Vysokou školu báňskou. V letech 1996 až 2000 působil jako senátor Parlamentu ČR za Českou stranu sociálně demokratickou. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Je ženatý a bydlí v Bohumíně.

TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v předvolebním studiu. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží, jak vypadají u vás přípravy na volby? 

A. M.: "Tak, já už  jdu do voleb počtvrté, tak nějaké zkušenosti mám. Volby jsou připravovány jednak v centru, jednak na kraji, jednak v naší městské organizaci. Takže volby jsou připraveny." 

TV Polar: Jak vypadá  konkrétně váš předvolební den, jestli se to tak dá  říct. 

A. M.: "Tak otázka je, jestli jsme v Praze. Zatím jsme zasedali a byl normální průběh parlamentu a pokud jsem tady, tak se snažím objet svoje obce v karvinském okrese, zjistit, co je aktuálního, co se děje, jaké jsou bolesti, jaká jsou přání, abych věděl, jak se pohybuje politická nálada v okrese." 

TV Polar: To znamená, že se dá říci, formou nějakých besed... 

A. M.: "Zatím jsem to objížděl sólo, takže jsem objížděl radnice nebo své kolegy v místních organizacích. V příštím měsíci bych rád se zapojil do mítinků a setkání, kde máme organizované setkání s občany, tam se budeme ptát a oni nás." 

TV Polar: Řekněte našim divákům, co je váš největší úspěch a naopak neúspěch. 

A. M.: "Začnu neúspěchem. Za svůj neúspěch v té politické scéně považuji neobhájení senátorského postu v roce 2000, kdy jsem těsně prohrál se starostou Febrem ze Stonavy. A úspěch? Každé zvolení, už od roku 1996, to je pro mne osobní úspěch." 

TV Polar: Motto vašich webových stránek je: "Snažím se pomáhat při  řešení regionálních i místních problémů. Využívám přitom jak svých dlouholetých zkušeností, tak i kontaktů  ve všech vládních institucích, ministerstvech." Můžete být konkrétní, jak jste pomohl nebo respektive jaký místní problém jste vyřešil? 

A. M.: "Tak, když to hodnotím v těch volbách 14 let zpět, tak za největší úspěch považuji pomoc při oddlužení Bohumína, dluh za čističku odpadních vod, to bylo zhruba 10 milionů korun, byla to dlouhá práce, ale s dobrým výsledkem. Pak to jsou samozřejmě všechny zákony, které pomohly kraji, ať už v oblasti sociální, zdravotní, takže  těch úspěchů bylo hodně, takže bych je dneska neuměl všechny vyjmenovat." 

TV Polar: Do květnových voleb jdete s čím, co si myslíte, že tady v kraji lidi nejvíce pálí? 

A. M.: "Tak, největší problém, se kterým se setkávám, jsou byty OKD, čistota ovzduší, tím pádem ekologické otázky, je to problematika dopravní infrastruktury. To jsou věci, které lidi na těch obcích pálí a myslím si, že když se pomůže v tom nějak pohnout, tak to bude velký úspěch." 

TV Polar: Který z problémů Moravskoslezského kraje je podle vás nejdůležitější vyřešit, co asi nejvíce pálí lidi, kteří v tomto kraji žijí? 

A. M.: "Tak více méně je to to, co jsem říkal. Je to ovzduší, my chceme, aby kraj dostal pravomoci zasáhnout jak v dopravě, tak v kontrole domácích topení. Pak, aby byly dostatečně nasměrovány dostatečné zdroje na dostavbu dálnice, samozřejmě před námi je velký úkol dořešit zdravotnictví, poplatky ve zdravotnictví, což je téma již několik let staré, těch problémů je dost." 

TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí  o přízeň voličů a položili jsme jim otázkuco říkají na program ČSSD, konkrétně váš program. Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.

Anketa:

Pavol Lukša, TOP 09: "Není naším základním mottem komentovat či dehonestovat programy jednotlivých stran nebo osobností, které za tyto strany vystupují."

Kristýna Kočí, VV: "Bohužel, ani ze své praxe v poslanecké sněmovně si ho jako poslance příliš nevybavuji, ani jeho program pro MS kraj konkrétní nemám. Předpokládám, že když je z Bohumína, bude se snažit o zefektivnění toho regionu, snížení nezaměstnanosti."

Miloš Zeman, SPOZ: Odmítáme takového pomlouvání, házení špíny, billboardy, na kterých je napsáno, jak je ta druhá strana špatná." 

TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na některé výroky reagovat? 

A. M.: "Myslím si, že si obraz o program bude nejlepší, když si občané udělají sami a hodnocení lídrů nepovažuji za vhodné."

TV Polar: Co budete řešit jako svou prioritu, pokud se vám to v květnových volbách povede? 

A. M.: "Tak, bude se možná opakovat... Je to řešení poplatků ve zdravotnictví." 

TV Polar: Jakým způsobem? 

A. M.: "Zatím se nám to povedlo jen částečně, že neplatí senioři a děti, chceme, aby se ty poplatky neplatily vůbec."  

TV Polar: Myslíte, že ty peníze ve zdravotnictví nebudou potom chybět? 

A. M.: "Peněz ve zdravotnictví nebude nikdy dost, myslím si, že  tím to nevyřešíme, ale máme zdroje v tom, že se odstraní stropy v odvodu zdravotního pojištění a ta částka, o kterou bychom přišli poplatky se lehce těmi zvýšenými stropy nahradí."  

TV Polar: Zmínil jste byty RPG, jak se dá tato otázka řešit? 

A. M.: "Je to neustálý tlak na majitele těchto bytů, aby se zachovali podle smlouvy, kterou uzavřeli." 

TV Polar: Myslíte, že je to řešitelná otázka? 

A. M.: "Bude to řešení dlouhodobé, protože to je velký majetek a ty byty jsou různé kvality, ale řešení je a myslím, že kolem toho běhají naši právníci." 

TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas... 

A. M.: "Tak, já věřím, že ti voliči, za ta léta, co se známe vědí, co ČSSD nabízí, že jsme strana, která chce solidaritu zdravých s nemocnými, chudých s bohatými, zaměstnaných s nezaměstnanými, že chceme, aby se tržní hospodářství regulovalo a aby tady byly některé prvky, které zamezí zneužití v energetice." 

TV Polar: Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení.

Nahlásit chybu


Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

V Ostravě-Zábřehu se chystají změny. Náměstí Gen. Svobody projde revitalizací

Včera 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

Ostrava přivítala účastníky festivalu Folklor bez hranic. V ulicích roztančí celé město

Včera 14:55 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava přivítala účastníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic. Na radnici je oficiálně přijalo vedení města. Tímto setkáním odstartoval týden plný tradiční hudby, tance a barevných krojů. Ostrava tak v následujících dnech naplno zažije lidový folklor.

V Těrlicku dokončují několik letních staveb, opraveny jsou silnice i chodníky

Včera 13:37 | Těrlicko | Libor Běčák

Lidé žijící v Cílové ulici v Těrlicku se po letech dočkali nejen nového asfaltu, ale také úředního potvrzení, že jejich ulice je legální.

Zchátralý ostravský mrakodrap ožívá. Začala jeho velká přestavba

17. srpna 2026 14:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Slavný výškový dům v Ostrčilově ulici dostane novou tvář. Dlouho chátrající budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce na moderní bytový dům. Proměnou projde samotný mrakodrap i jeho okolí. Práce potrvají do roku 2029.

Frýdek-Místek sází na prevenci, občané to oceňují

17. srpna 2026 10:51 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vedení Frýdku-Místku připravilo pro své občany další preventivní akci. Na předem určených místech umisťuje preventivní informativní stánky Městské policie a diskutuje s občany.

Ostrava dokončila největší obměnu cisteren. Dobrovolní hasiči mají moderní vozy

17. srpna 2026 12:49 | Ostrava-město | Anna Břenková

Bezpečnost v Ostravě dostává výraznou posilu. Město dokončilo největší modernizaci techniky pro dobrovolné hasiče ve své historii. K dobrovolným hasičům dorazilo deset nových cisternových vozů.

Rychvald v létě opravuje své školy, školky i sportoviště

Včera 9:07 | Rychvald | Libor Běčák

Letní prázdniny využívá město Rychvald k modernizaci svých školských zařízení.

Na koupaliště v Havířově se vrátila soutěž ve skocích z desetimetrové věže

17. srpna 2026 16:13 | Havířov | Bára Kelnerová

Po šestileté pauze se na koupaliště Jindřich v Havířově vrátila soutěž ve skocích do vody. Přilákala čtyřicet odvážlivců, mezi nimi i závodníky z Polska. Nejlepší výkony ocenila porota poháry.

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody beskydské části Povodí Odry

17. srpna 2026 11:55 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Vodní dílo Šance patří k nejvýznamnějším zdrojům pitné vody v Moravskoslezském kraji. Nádrž na řece Ostravici vznikla v letech 1964 až 1969 a dnes zásobuje především Ostravsko, Frýdecko-Místecko a část Karvinska. Vedle zásobování pitnou vodou chrání území podél Ostravice před povodněmi a v období sucha pomáhá udržovat potřebný průtok v řece.

Srážka s autem, těžký pád v bike parku i cyklista v bezvědomí. Záchranáři pomáhali v neděli několika zraněným cyklistům

17. srpna 2026 11:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V neděli 16. srpna vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji k několika vážným nehodám cyklistů. V Kozlovicích na Frýdecko-Místecku srazilo auto dva cyklisty, další třináctiletý chlapec boural v bike parku v Tošovicích. V Polance nad Odrou skončil v bezvědomí na cestě cyklista, případ vyšetřuje policie.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

16. srpna 2026 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

16. srpna 2026 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

16. srpna 2026 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

Nehoda tří aut uzavřela dálnici D1 v Ostravě ve směru na Brno

15. srpna 2026 20:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před polednem došlo v sobotu na dálnici D1 v Ostravě k nehodě tří osobních vozidel. Provoz ve směru z Ostravy na Brno byl kvůli nehodě uzavřen a doprava odkloněna na objízdné trasy. Zraněné osoby skončily v péči zdravotníků.

Alfréd Michalík (ČSSD) hostem v předvolebním studiu
Vydáno 26. dubna 2010 0:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V dalším díle věnovaném volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se představí kandidát za ČSSD, "dvojka" na Moravskoslezské kandidátce, Alfréd Michalík.

Alfréd Michalík se narodil v roce 1944, vystudoval Vysokou školu báňskou. V letech 1996 až 2000 působil jako senátor Parlamentu ČR za Českou stranu sociálně demokratickou. Od roku 2002 je poslancem Parlamentu ČR. Je ženatý a bydlí v Bohumíně.

TV Polar: Dobrý podvečer, vítám vás v předvolebním studiu. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží, jak vypadají u vás přípravy na volby? 

A. M.: "Tak, já už  jdu do voleb počtvrté, tak nějaké zkušenosti mám. Volby jsou připravovány jednak v centru, jednak na kraji, jednak v naší městské organizaci. Takže volby jsou připraveny." 

TV Polar: Jak vypadá  konkrétně váš předvolební den, jestli se to tak dá  říct. 

A. M.: "Tak otázka je, jestli jsme v Praze. Zatím jsme zasedali a byl normální průběh parlamentu a pokud jsem tady, tak se snažím objet svoje obce v karvinském okrese, zjistit, co je aktuálního, co se děje, jaké jsou bolesti, jaká jsou přání, abych věděl, jak se pohybuje politická nálada v okrese." 

TV Polar: To znamená, že se dá říci, formou nějakých besed... 

A. M.: "Zatím jsem to objížděl sólo, takže jsem objížděl radnice nebo své kolegy v místních organizacích. V příštím měsíci bych rád se zapojil do mítinků a setkání, kde máme organizované setkání s občany, tam se budeme ptát a oni nás." 

TV Polar: Řekněte našim divákům, co je váš největší úspěch a naopak neúspěch. 

A. M.: "Začnu neúspěchem. Za svůj neúspěch v té politické scéně považuji neobhájení senátorského postu v roce 2000, kdy jsem těsně prohrál se starostou Febrem ze Stonavy. A úspěch? Každé zvolení, už od roku 1996, to je pro mne osobní úspěch." 

TV Polar: Motto vašich webových stránek je: "Snažím se pomáhat při  řešení regionálních i místních problémů. Využívám přitom jak svých dlouholetých zkušeností, tak i kontaktů  ve všech vládních institucích, ministerstvech." Můžete být konkrétní, jak jste pomohl nebo respektive jaký místní problém jste vyřešil? 

A. M.: "Tak, když to hodnotím v těch volbách 14 let zpět, tak za největší úspěch považuji pomoc při oddlužení Bohumína, dluh za čističku odpadních vod, to bylo zhruba 10 milionů korun, byla to dlouhá práce, ale s dobrým výsledkem. Pak to jsou samozřejmě všechny zákony, které pomohly kraji, ať už v oblasti sociální, zdravotní, takže  těch úspěchů bylo hodně, takže bych je dneska neuměl všechny vyjmenovat." 

TV Polar: Do květnových voleb jdete s čím, co si myslíte, že tady v kraji lidi nejvíce pálí? 

A. M.: "Tak, největší problém, se kterým se setkávám, jsou byty OKD, čistota ovzduší, tím pádem ekologické otázky, je to problematika dopravní infrastruktury. To jsou věci, které lidi na těch obcích pálí a myslím si, že když se pomůže v tom nějak pohnout, tak to bude velký úspěch." 

TV Polar: Který z problémů Moravskoslezského kraje je podle vás nejdůležitější vyřešit, co asi nejvíce pálí lidi, kteří v tomto kraji žijí? 

A. M.: "Tak více méně je to to, co jsem říkal. Je to ovzduší, my chceme, aby kraj dostal pravomoci zasáhnout jak v dopravě, tak v kontrole domácích topení. Pak, aby byly dostatečně nasměrovány dostatečné zdroje na dostavbu dálnice, samozřejmě před námi je velký úkol dořešit zdravotnictví, poplatky ve zdravotnictví, což je téma již několik let staré, těch problémů je dost." 

TV Polar: Oslovili jsme také menší, neparlamentní strany, které se ucházejí  o přízeň voličů a položili jsme jim otázkuco říkají na program ČSSD, konkrétně váš program. Pojďme se společně podívat na jejich reakce v anketě.

Anketa:

Pavol Lukša, TOP 09: "Není naším základním mottem komentovat či dehonestovat programy jednotlivých stran nebo osobností, které za tyto strany vystupují."

Kristýna Kočí, VV: "Bohužel, ani ze své praxe v poslanecké sněmovně si ho jako poslance příliš nevybavuji, ani jeho program pro MS kraj konkrétní nemám. Předpokládám, že když je z Bohumína, bude se snažit o zefektivnění toho regionu, snížení nezaměstnanosti."

Miloš Zeman, SPOZ: Odmítáme takového pomlouvání, házení špíny, billboardy, na kterých je napsáno, jak je ta druhá strana špatná." 

TV Polar: Viděl jste anketu, chcete na některé výroky reagovat? 

A. M.: "Myslím si, že si obraz o program bude nejlepší, když si občané udělají sami a hodnocení lídrů nepovažuji za vhodné."

TV Polar: Co budete řešit jako svou prioritu, pokud se vám to v květnových volbách povede? 

A. M.: "Tak, bude se možná opakovat... Je to řešení poplatků ve zdravotnictví." 

TV Polar: Jakým způsobem? 

A. M.: "Zatím se nám to povedlo jen částečně, že neplatí senioři a děti, chceme, aby se ty poplatky neplatily vůbec."  

TV Polar: Myslíte, že ty peníze ve zdravotnictví nebudou potom chybět? 

A. M.: "Peněz ve zdravotnictví nebude nikdy dost, myslím si, že  tím to nevyřešíme, ale máme zdroje v tom, že se odstraní stropy v odvodu zdravotního pojištění a ta částka, o kterou bychom přišli poplatky se lehce těmi zvýšenými stropy nahradí."  

TV Polar: Zmínil jste byty RPG, jak se dá tato otázka řešit? 

A. M.: "Je to neustálý tlak na majitele těchto bytů, aby se zachovali podle smlouvy, kterou uzavřeli." 

TV Polar: Myslíte, že je to řešitelná otázka? 

A. M.: "Bude to řešení dlouhodobé, protože to je velký majetek a ty byty jsou různé kvality, ale řešení je a myslím, že kolem toho běhají naši právníci." 

TV Polar: Náš čas se chýlí ke konci, v tuto chvíli dostáváte takzvaný chráněný čas, 30 vteřin, během kterých zkuste přesvědčit voliče, aby vás volili. Začíná vám běžet čas... 

A. M.: "Tak, já věřím, že ti voliči, za ta léta, co se známe vědí, co ČSSD nabízí, že jsme strana, která chce solidaritu zdravých s nemocnými, chudých s bohatými, zaměstnaných s nezaměstnanými, že chceme, aby se tržní hospodářství regulovalo a aby tady byly některé prvky, které zamezí zneužití v energetice." 

TV Polar: Děkuji vám za vaše reakce a čas, který jste věnoval našemu natáčení.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/3551/alfred-michalik-cssd-hostem-v-predvolebnim-studiu