Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S Janou Horákovou o Ostravské operaci

Celý MS kraj |

V těchto dnech probíhají na mnoha místech našeho regionu oslavy osvobození. S paní Janou Horákovou, vedoucí Hrabyňského památníku, vám přiblížíme průběh osvobození v našem kraji.

TV Polar: Jak to tedy bylo a kdy to začalo? Budeme se tedy bavit pravděpodobně o Ostravské operaci.

Jana Horáková, vedoucí Hrabyňského památníku: "Samozřejmě, jiná tady u nás v tomto regionu nebyla. Ostravská operace začala 10. března, rozkaz k ní byl dán již v únoru roku 1945. Ona samozřejmě nebyla takovou ojedinělou operací, protože navazovala na řadu vojenských operací, které v závěru druhé světové války vypukly jinde, protože ten region nebyl odtažen od jiných. Takže Ostravská operace navazovala jednak na Berlínskou operaci, navazovala na Hornoslezskou operaci, která proběhla současně pod velením prvního ukrajinského frontu a navazovala na operace, které probíhaly na jihu, na Bratislavsko-brněnskou operaci."

TV Polar: A jakou roli teda sehrála Opava?

JH: "Opava sehrála významnou roli, protože Ostravská operace začala na území Polska. Bylo to proto, aby ta tíha bojů byla přenesena jednak mimo Ostravu jako průmyslové centrum, a samozřejmě tam byla dislokována převážná část čtvrtého ukrajinského frontu, který tuto operaci měl provést. Vytvořit si předmostí přes Odru a přestoupit tady směrem na Ostravu. Ten původní směr byl trošičku jiný. Ten byl na Nový Jičín, Frýdek-Místek, Olomouc. Jenomže vojska na území Polska u Struměně postoupila během týdne pouze o 5 kilometrů, protože tam byla úporná německá obrana. Proto byli vyměněni jednak velitelé čtvrtého ukrajinského frontu, protože na začátku operace velel ukrajinskému frontu generál Petrov, a poté byl vyměněn za generála Jeremenka, později maršála. A když nastoupil generál Jeremenko, tak ten rozhodl, že Ostrava bude osvobozena stokilometrovým širokým obchvatem, a právě tento obchvat měl vést přes Opavu a bohužel i přes pohraniční opevnění, kterým se na začátku to sovětské velení chtělo vyhnout, protože samozřejmě to byla významná překážka na cestě na Moravu a na Ostravu."

TV Polar: Jakou roli sehráli čeští vojáci a letci?

JH: "Čeští vojáci, tankisté a letci sehráli velmi významnou roli, protože tady v Ostravské operaci se podílel celý ostravský front. Ale ty pěší jednotky postupovaly s osmnáctou armádou na takovém pomocném směru přes Slovensko, přes Žilinu a potom směrem na Vsetínsko. Kdežto tady u nás bojovali převážně tankisté a smíšená letecká divize. Hlavní tíha bojů byla na tankistech, a to proto, že oni byli zařazeni do rámce 38. armády do 11. střeleckého sboru. Byl to nejsilnější svazek frontu, protože 4. ukrajinský front na začátku operace měl pouze 90 tanků. Němci měli 135, takže nebyli na tom o moc lépe. O úpornosti bojů svědčí to, že k 21. dubnu, ta třetí fáze operace začala k 15. dubnu, a to vlastně naši už od Sudic, to byla vlastně první obec, kde vstoupila sovětská a naše vojska na naše území. Od 15 - 21. dubna ztratili téměř všechny tanky a bojeschopné zůstaly pouze čtyři. Takže i tam je vidět, jak vlastně úporná byla ta obrana a jaké tvrdé boje museli oni svádět."

TV Polar: Kolik vojáků padlo?

JH: "Z tankové brigády padlo asi 140 lidí, takže to bylo poměrně dost. Ona měla 1500 lidí, ale samozřejmě většina těch padlých byli ti, kteří seděli v těch tancích."

Nahlásit chybu


Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Dnes 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Poruba pracuje na novém strategickém plánu. Podílet se na něm budou odborníci i široká veřejnost

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

Včera 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

S Janou Horákovou o Ostravské operaci
Vydáno 6. května 2011 0:00, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V těchto dnech probíhají na mnoha místech našeho regionu oslavy osvobození. S paní Janou Horákovou, vedoucí Hrabyňského památníku, vám přiblížíme průběh osvobození v našem kraji.

TV Polar: Jak to tedy bylo a kdy to začalo? Budeme se tedy bavit pravděpodobně o Ostravské operaci.

Jana Horáková, vedoucí Hrabyňského památníku: "Samozřejmě, jiná tady u nás v tomto regionu nebyla. Ostravská operace začala 10. března, rozkaz k ní byl dán již v únoru roku 1945. Ona samozřejmě nebyla takovou ojedinělou operací, protože navazovala na řadu vojenských operací, které v závěru druhé světové války vypukly jinde, protože ten region nebyl odtažen od jiných. Takže Ostravská operace navazovala jednak na Berlínskou operaci, navazovala na Hornoslezskou operaci, která proběhla současně pod velením prvního ukrajinského frontu a navazovala na operace, které probíhaly na jihu, na Bratislavsko-brněnskou operaci."

TV Polar: A jakou roli teda sehrála Opava?

JH: "Opava sehrála významnou roli, protože Ostravská operace začala na území Polska. Bylo to proto, aby ta tíha bojů byla přenesena jednak mimo Ostravu jako průmyslové centrum, a samozřejmě tam byla dislokována převážná část čtvrtého ukrajinského frontu, který tuto operaci měl provést. Vytvořit si předmostí přes Odru a přestoupit tady směrem na Ostravu. Ten původní směr byl trošičku jiný. Ten byl na Nový Jičín, Frýdek-Místek, Olomouc. Jenomže vojska na území Polska u Struměně postoupila během týdne pouze o 5 kilometrů, protože tam byla úporná německá obrana. Proto byli vyměněni jednak velitelé čtvrtého ukrajinského frontu, protože na začátku operace velel ukrajinskému frontu generál Petrov, a poté byl vyměněn za generála Jeremenka, později maršála. A když nastoupil generál Jeremenko, tak ten rozhodl, že Ostrava bude osvobozena stokilometrovým širokým obchvatem, a právě tento obchvat měl vést přes Opavu a bohužel i přes pohraniční opevnění, kterým se na začátku to sovětské velení chtělo vyhnout, protože samozřejmě to byla významná překážka na cestě na Moravu a na Ostravu."

TV Polar: Jakou roli sehráli čeští vojáci a letci?

JH: "Čeští vojáci, tankisté a letci sehráli velmi významnou roli, protože tady v Ostravské operaci se podílel celý ostravský front. Ale ty pěší jednotky postupovaly s osmnáctou armádou na takovém pomocném směru přes Slovensko, přes Žilinu a potom směrem na Vsetínsko. Kdežto tady u nás bojovali převážně tankisté a smíšená letecká divize. Hlavní tíha bojů byla na tankistech, a to proto, že oni byli zařazeni do rámce 38. armády do 11. střeleckého sboru. Byl to nejsilnější svazek frontu, protože 4. ukrajinský front na začátku operace měl pouze 90 tanků. Němci měli 135, takže nebyli na tom o moc lépe. O úpornosti bojů svědčí to, že k 21. dubnu, ta třetí fáze operace začala k 15. dubnu, a to vlastně naši už od Sudic, to byla vlastně první obec, kde vstoupila sovětská a naše vojska na naše území. Od 15 - 21. dubna ztratili téměř všechny tanky a bojeschopné zůstaly pouze čtyři. Takže i tam je vidět, jak vlastně úporná byla ta obrana a jaké tvrdé boje museli oni svádět."

TV Polar: Kolik vojáků padlo?

JH: "Z tankové brigády padlo asi 140 lidí, takže to bylo poměrně dost. Ona měla 1500 lidí, ale samozřejmě většina těch padlých byli ti, kteří seděli v těch tancích."

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/6974/s-janou-horakovou-o-ostravske-operaci