Autotronik, zámečník, elektrikář, stolař nebo třeba zedník, pomoct vyřešit možné budoucí povolání už potřetí nabídla Olympiáda technických profesí. Žáci s technickým zaměřením si vybírali z nabídky učebních či studijních oborů na Novojičínsku.
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: „Zhruba před dvěma lety začal být technických profesí nedostatek. Problém se řešil například zahraničními dělníky. Je otázka, zda to takto chceme nebo nechceme, či jestli dáme možnost dětem a rodičům, aby se rozhodli pro tyto profese sami. Mzdy v těchto oborech rostly úplně stejně jako jinde a všichni nemůžou být lékaři, právníci nebo filozofové, řemeslo má zlaté dno a to prostě zůstane, ať si říká, kdo chce, co chce."
Na olympiádě se představily celkem tři střední školy s technickými obory. Kopřivnická Vyšší a střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Střední škola Šenov a Střední škola elektrotechnická ve Frenštátě, která se snažila zaujmout soutěží v pájení odporů na tištěné spoje.
Pavel Orlík, zástupce ředitele SŠE Frenštát: „Je pravda, že se prezentují pouze technické obory, které se nepředstavují například na Gemmě, a žáci se slabším prospěchem tak musí naši nabídku technických oborů maximálně uvítat. Výběr zde je dostatečně velký a žáci mají možnost zvolit si ze 17 oborů."
Ve čtvrtek a v pátek navštívilo veletrh celkem 1200 žáků osmých tříd základních škol z celého Novojičínska. Do haly ABC je dovezly autobusy, které zaplatily jednotlivé obce. Velká část budoucích studentů přitom stále ještě neví, jaký obor si za rok vybere.
Anketa, žáci 8. tříd: 1. „Já ještě vůbec nevím, teprve se rozhoduju, ale je to tady dobré." 2. „Tady si asi nevyberu, nebo nevím, technické obory mě moc nelákají." 3. „Uvažuji o elektrikáři." 4. „Rád bych šel do Šenova na stolaře."
Možnosti dalšího uplatnění v oboru představilo na přehlídce také šest zaměstnavatelů z Novojičínska. Nechyběla taková jména jako Tatra, Visteon-Autopal či Brose Kopřivnice. I když v automobilovém odvětví se krize projevila velmi silně, chuť lákat nové lidi zaměstnavatele nepřešla.
Dagmar Sekyrová, specialista rozvoje a vzdělávání, Brose: „Ty děti, byť si ještě nevybírají budoucího zaměstnavatele, už podvědomě tuší, co by je asi zajímalo a která oblast by je lákala. Automobilový průmysl je v České republice důležitý a přece jenom táhne český průmysl. Brose má v tuto chvíli tisíc zaměstnanců, do budoucna plánuje rozšíření na patnáct set, takže určitě budeme rádi, když nějaké studenty oslovíme."
Zdislav Zima, ředitel ÚP Nový Jičín: „Také v době krize je třeba myslet na budoucnost. Krize samozřejmě nepotrvá věčně a v podstatě cílová skupina dětí, které dnes opouštějí základní školy, budou zhruba za dva až čtyři roky tou rozhodující silou nebo tím faktorem, který bude jaksi utvářet budoucnost podniků. Zaměstnavatelé budou hledat zrovna tyto lidi a myslíme si, že těm, kteří to dneska pochopili a kteří nás neodmítli s tím, že to nemá smysl, patří velký dík."
Olympiáda technických profesí doplňuje program Veletrhu Novojičínska už podruhé. V hale ABC se školy a zaměstnavatelé představovali také v sobotu, podle loňských zkušeností právě tento víkendový den využívají k prohlídce žáci se svými rodiči.