Vůbec první přednáška a hned zcela zaplněná místnost městské knihovny, na 50 lidí si přišlo poslechnout výklad a prodiskutovat téma nadčasové, sekty a fenomén sektářství. Samotné slovo sekta se přitom v odborné mluvě kvůli negativnímu nádechu už téměř vůbec nepoužívá, nahradilo je spojení nové náboženské směry.
Pavel Hošek, autor přednášky: „To je skupina, která se z náboženských důvodů dostala do napětí a do konfliktů s většinovou společností a většina těch ne úplně šťastných a někdy opravdu nebezpečných jevů, ke kterým dochází v sektářském prostředí, se v podstatě dá vysvětlit právě tady z tohoto napětí. Je to skupinka, která vyhlásila jakousi kosmickou válku okolní společnosti a někdy na to ta okolní společnost nereaguje moudře, protože občas posiluje vzájemnou nevraživost."
Pavel Hošek učí religionistiku na Evangelické teologické fakultě univerzity Karlovy v Praze. Kromě desítek článků je autorem několika knih a také členem společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů. Podle něj se u nás poptávka po duchovních hodnotách po pádu komunismu už nasytila.
Pavel Hošek, autor přednášky: „Spíše dochází k rozvoji toho, čemu se říká rozptylová neboli difuzní spiritualita, kdy lidé kombinují to svoje duchovní hledání z různých zdrojů, například přes internet, různá spirituálně zaměřená knihkupectví, jezdí na víkendové meditace a tím jsou tak trochu pány svého vlastního duchovního života. To je, bych řekl, rys typický právě pro ta poslední desetiletí, že lidé jsou už dneska daleko zdrženlivější, když mají obětovat svojí vlastní duchovní svobodu a autonomii a stát se členy nějaké takové armádní skupiny."
V době svobody, ať už ekonomické, ekologické či politické postupně narůstá atraktivita sekt především pro lidi postižené osobními otřesy. Podle Pavla Hoška by měli nejlepší odpověď nabízet tradiční náboženské směry.
Pavel Hošek, autor přednášky: „Myslím si, že nejlepší odpověď na špatnou zbožnost či špatnou duchovnost je dobrá duchovnost a dobrá zbožnost. Neviděl bych smysl boje proti ne úplně šťastným podobám náboženství v tom, že nebudeme mít žádné, ale že budeme rozvíjet ty osvědčené a tradicí protříbené a ověřené formy duchovní tradice."
Česká křesťanská akademie vznikla v Novém Jičíně na podzim minulého roku a sdružuje církve na území města. Přednášky hodlá pořádat také do budoucna, nejbližší z nich se koná ve čtvrtek 4. června opět v knihovně, tématem budou vztahy v rodině.