Rekapitulace činnosti v loňském roce zabrala členům novojičínské organizace zdravotně postižených více než půl hodiny. Seznam aktivit zazněl na výroční schůzi, na kterou dorazilo 180 lidí.
“My se spíš zaměřujeme na tu činnost, aby se ti lidé odreagovali od zdravotních problémů, aby se mohli zúčastňovat klubové činnosti,” vysvětlil Jaroslav Kotas, předseda Místní organizace Svazu tělesně postižených Nový Jičín.
Kromě pravidelné činnosti klubové a rehabilitačního plavání vyrážejí také do divadel, na ozdravné pobyty a pořádají zájezd do termálních koupelí v Maďarsku. Patnáct let udržují kontakt s podobnou organizací ve slovenském Martině.
“Zájmové sociální organizace jsou nesmírně důležité, přinášejí jakousi nadstavbu nad sociálními službami, že se lidé setkávají, vytvářejí dobrou atmosféru, že si navzájem radí a pomáhají,” řekl Antonín Urban, vedoucí Odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín.
anketa: členové tělesně postižených
“Vždycky je mi dobře mezi lidmi,”
“Do Martina na Slovensko jezdíme každým rokem, chodíme na smažení vaječnice, hodně těch akcí je,”
“Setkáme se, povykládáme, nesedíme doma,”
“Sociální odbor je v úzkém kontaktu s těmito organizacemi. Je tu také finanční pomoc města, která je jak pro jednorázové akce, tak i pro činnost těchto organizací. Celkem je vyčleněno v rozpočtu tři sta padesát tisíc korun,” uvedl vedoucí Odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín.
“Za poslední dobu se hodně udělalo pro odstranění bariérovosti, to znamená dělají se nové chodníky a nájezdy, které odstraňují problém s pohyblivostí vozíčkářů a těch, co chodí o francouzských holích.” dodal Jaroslav Kotas.
Právě lidé s postižením pohybového aparátu jsou většinou členové této organizace, dále jsou to také lidé s civilizačními chorobami a se zrakovými vadami.