Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sto let novojičínského skautingu připomene slavnost a výstava

Nový Jičín |

Před sto lety byl v Novém Jičíně založen první skautský oddíl. Toto výročí připomíná výstava v Návštěvnickém centru a bude mu věnována i slavnost města. Skauti rozloží svůj tábor u Žerotínského zámku.

První skautský chlapecký oddíl byl v Novém Jičíně založen před 100 lety, přesně 2. dubna 1922. Svou historii teď v září skauti představují veřejnosti výstavou v Návštěvnickém centru.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Je důležité připomenout, že mezi zakládajícími členy byli bratři Krylové, otec a strýc pozdějšího zpěváka Karla Kryla. další ze zakládajících členů byl Miroslav Derka, který zahynul za druhé světové války v koncentračním táboře Dachau. Jedním z vůdce oddílu v období první republiky byl i pozdější stíhací letec a dnes čestný občan města Nového Jičína Jaroslav Hlaďo. Takže za těch sto let prošly skautskými oddíly desítky, stovky osob a osobností.”

Na výstavě jsou tedy k vidění fotografie ze skautských táborů a výprav, a také kroniky a materiály, které připomínají významné osobnosti skautingu.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Nutno poznamenat, že skautské oddíly ve své době vydávaly i časopisy, ať už to byl kec nebo Buzola. Ty jsou zde taktéž vystaveny. Součástí výstavy jsou i skautské vlajky a prapory, kroje, klobouky a další tábornický materiál.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Součástí výstavy je několik unikátních fotografií generála Jaroslava Hlaďa, kterého zachycují jako mladého člena skautů.”

Spolupořadatelem výstavy je kromě místních skautů také Muzeum Novojičínska. Do Návštěvnického centra zapůjčilo exponáty, které dosud nebyly nikdy vystaveny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jsou to zvláště skautské klobouky, které byly vyráběny v prestižních novojičínských kloboučnických továrnách. Taktéž Tonak přispěl současnou produkcí skautských klobouků. Taktéž jsou to uniformy a opravdu jsou to unikátní skvosty. Takovou hlavní připomínkou na skauting v Novém Jičíně je Svojsíkova alej a je pojmenována po jednom spoluzakladateli československého skautingu.”

Skauting byl zakázán v době války a v době komunistického režimu. Obnovit činnost mohl naposledy po roce 1989. V Novém Jičíně nyní fungují dvě střediska. To pod názvem Pagoda vzniklo v roce 1945, nové středisko Dvojka zahájilo činnost v roce 1990. Dohromady čítají zhruba 430 členů a stoleté výročí skautingu budou slavit i na letošní slavnosti města.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “U této příležitosti v zámeckém parku v sobotu 10. září bude rozbito stanové městečko, budou zde postaveny stany, ukázky táborové činnosti a spousta aktivit pro děti a mládež.”

Svůj den na slavnosti zahájí skauti v 10 hodin slavnostním nástupem se skautskou hymnou a vztyčením vlajky.

Nahlásit chybu


K tématu

Vznik republiky je pro skauty stále živým odkazem

27. října 2025 17:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Hymna zněla na novojičínském náměstím na počest oslavy 107. výročí vzniku samostatného československého státu.

Badatelská hra v muzeu přiblíží terénní práci archeologů

7. března 2025 16:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Objevit práci archeologa mohou návštěvníci, kteří zavítají do Muzea Novojičínska. Badatelská hra na toto téma je zábavnou formou provede nejnovější expozicí s názvem “Od hradu k předměstí”.

Staňte se archeology, vybízí Muzeum Novojičínska

5. března 2025 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Objevit práci archeologa mohou návštěvníci, kteří zavítají do Muzea Novojičínska. Badatelská hra na toto téma je zábavnou formou provede nejnovější expozicí s názvem “Od hradu k předměstí”.


Otřesná vražda v Karviné. Sourozenci poleptali hlavu mladíka chemikáliemi

Dnes 14:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Neskutečně surovým způsobem připravil bratr se sestrou v Karviné o život teprve 21letého mladíka. Potřísnili ho chemikáliemi, které mu poleptaly hlavu, krk i dýchací cesty. Pomoc se k němu dostala až za několik hodin a druhý den zemřel v nemocnici. Sourozence nyní policisté obvinili z brutální vraždy, soud je poslal do vazby a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

Dnes 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Ležela na kolejích a prý už nechtěla žít. Řidič sanitky FNO zachránil bezradnou ženu

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič sanitky Petr Bzdil přejížděl železniční přejezd a všiml si ženy ležící na kolejích. Ta odmítala vstát a chtěla tam zůstat. Nakonec zdravotník ženu odvedl a předal ji policii. Díky všímavosti a rychlé reakci se podařilo předejít neštěstí.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

V domě U Bílého anděla město buduje dva nové byty

Dnes 15:17 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na Masarykově náměstí procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Tvořivé dílny ukázaly školu v reálu, zájemci testovali cvičné kuchyně

Dnes 12:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením odborné učiliště a praktická škola ukázal edukační program Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Charita Studénka sečetla dary z letošní Tříkrálové sbírky

Dnes 10:13 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita Studénka dokončila sčítání výtěžku letošní Tříkrálové sbírky. Peníze, které lidé darovali, využije na pomoc v obtížných životních situacích. Nejdůležitějším záměrem je nový Dům sv. Jáchyma.

Maškarní bál se konal v duchu pohádkové fantazie

Včera 16:15 | Studénka | Petra Dorazilová

V Dělnickém domě se konal maškarní karneval pro děti. Už jeho podtitul “Z pohádky do pohádky” předznamenal, jaké kostýmy bylo na tanečním parketu vidět nejvíce.

Většina pokladniček je sečtena, lidé mají chuť pomáhat

Včera 11:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Charity dokončují sčítání výtěžku Tříkrálové sbírky. Peníze, které lidé darovali, využijí na pomoc v obtížných životních situacích. Ve Studénce to bude otevření nového Domu sv. Jáchyma, v Novém Jičíně podpora Střediska humanitární pomoci.

Třetí zimu je už údržba cest a chodníků zaběhlou praxí

21. ledna 2026 16:04 | Studénka | Petra Dorazilová

Měsíc leden se projevil ve své klasické podobě a prověřil provoz odboru technických služeb, který má na starosti zimní údržbu města. Studénka tyto práce provádí vlastními silami třetím rokem.

Sto let novojičínského skautingu připomene slavnost a výstava
Vydáno 8. září 2022 15:55, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Před sto lety byl v Novém Jičíně založen první skautský oddíl. Toto výročí připomíná výstava v Návštěvnickém centru a bude mu věnována i slavnost města. Skauti rozloží svůj tábor u Žerotínského zámku.

První skautský chlapecký oddíl byl v Novém Jičíně založen před 100 lety, přesně 2. dubna 1922. Svou historii teď v září skauti představují veřejnosti výstavou v Návštěvnickém centru.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Je důležité připomenout, že mezi zakládajícími členy byli bratři Krylové, otec a strýc pozdějšího zpěváka Karla Kryla. další ze zakládajících členů byl Miroslav Derka, který zahynul za druhé světové války v koncentračním táboře Dachau. Jedním z vůdce oddílu v období první republiky byl i pozdější stíhací letec a dnes čestný občan města Nového Jičína Jaroslav Hlaďo. Takže za těch sto let prošly skautskými oddíly desítky, stovky osob a osobností.”

Na výstavě jsou tedy k vidění fotografie ze skautských táborů a výprav, a také kroniky a materiály, které připomínají významné osobnosti skautingu.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Nutno poznamenat, že skautské oddíly ve své době vydávaly i časopisy, ať už to byl kec nebo Buzola. Ty jsou zde taktéž vystaveny. Součástí výstavy jsou i skautské vlajky a prapory, kroje, klobouky a další tábornický materiál.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Součástí výstavy je několik unikátních fotografií generála Jaroslava Hlaďa, kterého zachycují jako mladého člena skautů.”

Spolupořadatelem výstavy je kromě místních skautů také Muzeum Novojičínska. Do Návštěvnického centra zapůjčilo exponáty, které dosud nebyly nikdy vystaveny.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jsou to zvláště skautské klobouky, které byly vyráběny v prestižních novojičínských kloboučnických továrnách. Taktéž Tonak přispěl současnou produkcí skautských klobouků. Taktéž jsou to uniformy a opravdu jsou to unikátní skvosty. Takovou hlavní připomínkou na skauting v Novém Jičíně je Svojsíkova alej a je pojmenována po jednom spoluzakladateli československého skautingu.”

Skauting byl zakázán v době války a v době komunistického režimu. Obnovit činnost mohl naposledy po roce 1989. V Novém Jičíně nyní fungují dvě střediska. To pod názvem Pagoda vzniklo v roce 1945, nové středisko Dvojka zahájilo činnost v roce 1990. Dohromady čítají zhruba 430 členů a stoleté výročí skautingu budou slavit i na letošní slavnosti města.

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “U této příležitosti v zámeckém parku v sobotu 10. září bude rozbito stanové městečko, budou zde postaveny stany, ukázky táborové činnosti a spousta aktivit pro děti a mládež.”

Svůj den na slavnosti zahájí skauti v 10 hodin slavnostním nástupem se skautskou hymnou a vztyčením vlajky.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000033207/sto-let-novojicinskeho-skautingu-pripomene-slavnost-a-vystava