Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Domově Duha slavili další stoleté narozeniny, jubilantkou byla opět žena

Nový Jičín |

Nový Jičín má další stoletou občanku. Kulaté životní jubileum oslavila Anna Geryková, rodačka z Mořkova, která ale více než dvacet let žije ve zdejším Domově Duha.

Oslava stoletých narozenin Anny Gerykové se konala ve společenské místnosti Domova Duha na Bezručově ulici, kde žije už 22 let. Narodila se ale 8. března 1923 v Mořkově.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Takže slavíme dneska stoleté narozeniny paní Aničky a udělali jsme to s velkou láskou tu oslavu.”
Anna Geryková, stoletá oslavenkyně: “Práce, práce, práce. Já jsme od třinácti roků pracovala. Prozatím jsem spokojená, všechno mi donesou, udělají, tak jsem spokojená.”

Po ukončení obecní školy nastoupila ve dvanácti letech do služby, pak pracovala v Tonaku a v Tatře v Kopřivnici. I přes to, že paní Anna pochází ze čtyř dětí, má dnes z nejbližší rodiny už jen jednoho synovce. Pogratulovat ji tak přijeli i sousedé z rodné obce, přátelé a zaměstnanci domova, a také zástupci města a kraje.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Sto let, to je opravdu věk, který je úžasný. Paní pochází z Mořkova, ale 22 let žije v Novém Jičíně.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Já jsem ji dnes přišel poblahopřát i se sousedy z Mořkova, kteří za ní často dojíždějí, a paní Geryková vypadá skvěle na sto let, to bychom ji mohli mnozí závidět. Hlavně bych chtěl poděkovat personálu, všem pracovníkům tady v Novém Jičíně, protože díky nim se mohou dožívat tohoto věku a opravdu v úctyhodném stavu.”
Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Stáří je celkově složité a mezilidské vztahy jsou také složité a my se snažíme těm lidem být rodinou, přáteli a důstojně jim tady poskytovat péči, službu, lásku, tak možná proto se jim tady s námi tak líbí. A opravdu někdy stačí pár slov, úsměv, dotek, pohlazení, hezké vlídné slovo a dá se to s tím člověkem posouvat dál.”

Nový Jičín má v současné době pět stoletých občanů. Všechno jsou to ženy. Zhruba před dvěma měsíci, v lednu, se v zařízení Domova Duha podobná oslava konala i pro paní Annu Květoňovou.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je pravda, že to jsou ty válečné ročníky, které prožily válku, a asi to v nich zanechalo tu sílu, a vidíme, že těch žen opravdu přibývá.”

Paní Anna Geryková byla celý život velmi společenská, milovala zájezdy, těšila ji práce kolem domu a na zahradě. V současné době jí trápí především potíže s nohama. Den tak tráví většinou v polohovacím křesle, ráda se ale zúčastňuje společných aktivit v domově, zejména kavárniček, tvoření a menších výletů.

Nahlásit chybu


K tématu

Stoletá oslavenkyně trénuje paměť a ráda zpívá

8. listopadu 2025 10:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jarmila Bartošová, která poslední léta žije v Domově Duha, oslavila 100. narozeniny. Dostavila se řada gratulantů, včetně rodiny, zástupců města a Moravskoslezského kraje.

Novojičínský Domov Duha slavil 100 let své obyvatelky

5. listopadu 2025 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jarmila Bartošová, která poslední léta žije v novojičínském Domově Duha, oslavila 100. narozeniny. Dostavila se řada gratulantů, včetně rodiny, zástupců města a Moravskoslezského kraje.

Zahradní slavnost poprvé bavila seniory novojičínského Domova Duha

9. června 2025 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Domov Duha pro seniory v Novém Jičíně uspořádal svou první zahradní slavnost. Klienti strávili příjemné odpoledne ve společnosti svých blízkých. Zajímavostí programu byla gastro prezentace pokrmů ze zdejší kuchyně.


Požár střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné zaměstnal 8 jednotek hasičů

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy bývalé tržnice v Petrovicích u Karviné. Hasiči byli na místě celou noc ze soboty na neděli. Na místo byla povolána i technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Oheň napáchal škodu za 2 miliony korun a příčina požáru je v šetření.

Sypače i další auta mimo silnici. Ledovka opět potrápila řidiče na severu Moravy

Včera 13:53, vydáno včera 10:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V neděli ráno pokryla některé silnice v Moravskoslezském kraji silná ledovka. Vlivem toho skončilo plno aut v příkopech a mimo silnici. Největší problémy byly na Opavsku, Krnovsku a Bruntálsku. Na dvou místech sklouzly ze silnic i sypače. Kraj má v terénu až 70 sypačů a za noc vysypal přes 300 tun soli. Záchranáři ošetřili na tři desítky zraněných chodců. Senior na Karvinsku uklouzl na ledu a našli ho až za 1,5 hodiny. Další muž na Novojičínsku spadl do potoka a nemohl se dostat ven. Záchranáři se také v noci nedostali k pacientovi na Opavsku.

Papoušek Ara uvízl v Karviné v koruně stromu, zachránili ho hasiči

Včera 12:43 | Karviná | Jiří Cileček

Moravskoslezští hasiči mají na kontě další záchranu života. Tentokrát pomohli papouškovi Ara ararauna, který v sobotu 24. ledna uvízl ve špici vzrostlého topolu v Karviné a nedokázal se z něj sám dostat.

V Rychvaldu přednášel cestovatel Dan Přibáň, tentokrát se plovoucím autem vydal do Mongolska

Včera 10:00 | Rychvald | Michal Slonina

Evropa, Asie, Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika. Cestovatel Dan Přibáň najezdil ve žlutém trabantu desítky tisíc kilometrů a procestoval téměř celý svět. Při poslední výpravě ale trabant vyměnil za plovoucí auto LUAZ, se kterým se vydal do Mongolska.

Řidičům se ulevilo, most v Opavě-Vávrovicích je po rekonstrukci opět průjezdný

24. ledna 2026 19:11 | Opava | Yvona Fajtová

Řidičům, kteří jezdí z Opavy do Polska a opačně, se značně ulevilo. Hraniční most ve Vávrovicích je po náročné rekonstrukci opět v provozu. Šlo o společný projekt Moravskoslezského kraje a partnerského okresu Hlubčice.

Požár chatky v Morávce způsobil škodu za 2 miliony korun

24. ledna 2026 17:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu u požáru chatky v Morávce na Frýdecko-Místecku. S ohněm bojovali několik hodin a vodu na hašení brali i z řeky Morávky. Nikomu se nic nestalo, ale škoda je dva miliony korun.

Zemřel havířovský vzpěrač, rekordman a olympijský vítěz Ota Zaremba

24. ledna 2026 10:25 | Havířov | Libor Běčák

Ve věku 68 let zemřel v pátek 23. ledna Ota Zaremba - sportovní legenda proslavená mnoha rekordy a olympijským vítězstvím v roce 1980.

Lávka mezi karvinskou městkou částí Louky a polským Hażlachem hledá jméno, můžete se podílet

24. ledna 2026 12:31 | Karviná | Gabriela Stašová

Nová lávka mezi karvinskou městskou částí Louky a polským Hażlachem už má jasnou podobu. Brzy po ní vyrazí první pěší i cyklisté. Než se tak ale stane, čeká ji ještě jeden důležitý krok. Potřebuje své jméno.

Výstava Kostičky 2026 v Havířově přivítala fanoušky Lega, nejvíc zaujal funkční jeřáb

24. ledna 2026 11:00 | Havířov | Michal Slonina

Modely, stavebnice, dílky, minifigurky – havířovský Společenský dům ovládlo minulý víkend LEGO. Návštěvníci si mohli užít desítky vystavených kousků, zabavit se v herní zóně, nebo v soutěži o nejlepší zimní model vyhrát tematické ceny.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

23. ledna 2026 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Hokej má další legendu a hledá následovníky

24. ledna 2026 10:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínský hokej vyzdvihl další legendu, která se zasadila o fungování klubu a rozvoj tohoto sportu. Další lednovou akcí pak podpořil také novou generaci hokejistů.

BEZ KOMENTÁŘE: Hokejisté Studénky jeli až na hranu možností

24. ledna 2026 10:13 | Studénka | Jan Plášil

Přes tři stovky diváků dorazily na utkání Krajské hokejové ligy, ve kterém Studénka doma vyzvala Horní Benešov. Souboj prvního s druhým celkem tabulky nabídl atraktivní vyrovnané utkání, které dospělo do prodloužení. V něm nakonec domácí podlehli 2:3.

Boj o čelo Studénce nevyšel, trenér spokojen nebyl

23. ledna 2026 16:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Hokejisté Studénky svedli doma vyrovnanou bitvu s Horním Benešovem. Souboj prvního s druhým týmem tabulky krajské ligy rozhodlo až prodloužení, kdy se štěstí přiklonilo na stranu soupeře.

V domě U Bílého anděla město buduje dva nové byty

23. ledna 2026 15:17 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na Masarykově náměstí procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Tvořivé dílny ukázaly školu v reálu, zájemci testovali cvičné kuchyně

23. ledna 2026 12:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Co může nabídnout dětem s lehčím a středním mentálním postižením odborné učiliště a praktická škola ukázal edukační program Tvořivé dílny. Zájemci mohli vyzkoušet práce v kuchyni, se strojírenským nářadím nebo v zahradnictví.

Charita Studénka sečetla dary z letošní Tříkrálové sbírky

23. ledna 2026 10:13 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita Studénka dokončila sčítání výtěžku letošní Tříkrálové sbírky. Peníze, které lidé darovali, využije na pomoc v obtížných životních situacích. Nejdůležitějším záměrem je nový Dům sv. Jáchyma.

V Domově Duha slavili další stoleté narozeniny, jubilantkou byla opět žena
Vydáno 22. března 2023 8:50, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nový Jičín má další stoletou občanku. Kulaté životní jubileum oslavila Anna Geryková, rodačka z Mořkova, která ale více než dvacet let žije ve zdejším Domově Duha.

Oslava stoletých narozenin Anny Gerykové se konala ve společenské místnosti Domova Duha na Bezručově ulici, kde žije už 22 let. Narodila se ale 8. března 1923 v Mořkově.

Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Takže slavíme dneska stoleté narozeniny paní Aničky a udělali jsme to s velkou láskou tu oslavu.”
Anna Geryková, stoletá oslavenkyně: “Práce, práce, práce. Já jsme od třinácti roků pracovala. Prozatím jsem spokojená, všechno mi donesou, udělají, tak jsem spokojená.”

Po ukončení obecní školy nastoupila ve dvanácti letech do služby, pak pracovala v Tonaku a v Tatře v Kopřivnici. I přes to, že paní Anna pochází ze čtyř dětí, má dnes z nejbližší rodiny už jen jednoho synovce. Pogratulovat ji tak přijeli i sousedé z rodné obce, přátelé a zaměstnanci domova, a také zástupci města a kraje.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Sto let, to je opravdu věk, který je úžasný. Paní pochází z Mořkova, ale 22 let žije v Novém Jičíně.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Já jsem ji dnes přišel poblahopřát i se sousedy z Mořkova, kteří za ní často dojíždějí, a paní Geryková vypadá skvěle na sto let, to bychom ji mohli mnozí závidět. Hlavně bych chtěl poděkovat personálu, všem pracovníkům tady v Novém Jičíně, protože díky nim se mohou dožívat tohoto věku a opravdu v úctyhodném stavu.”
Dana Jančálková, ředitelka Domova Duha Nový Jičín: “Stáří je celkově složité a mezilidské vztahy jsou také složité a my se snažíme těm lidem být rodinou, přáteli a důstojně jim tady poskytovat péči, službu, lásku, tak možná proto se jim tady s námi tak líbí. A opravdu někdy stačí pár slov, úsměv, dotek, pohlazení, hezké vlídné slovo a dá se to s tím člověkem posouvat dál.”

Nový Jičín má v současné době pět stoletých občanů. Všechno jsou to ženy. Zhruba před dvěma měsíci, v lednu, se v zařízení Domova Duha podobná oslava konala i pro paní Annu Květoňovou.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je pravda, že to jsou ty válečné ročníky, které prožily válku, a asi to v nich zanechalo tu sílu, a vidíme, že těch žen opravdu přibývá.”

Paní Anna Geryková byla celý život velmi společenská, milovala zájezdy, těšila ji práce kolem domu a na zahradě. V současné době jí trápí především potíže s nohama. Den tak tráví většinou v polohovacím křesle, ráda se ale zúčastňuje společných aktivit v domově, zejména kavárniček, tvoření a menších výletů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000036314/v-domove-duha-slavili-dalsi-stolete-narozeniny-jubilantkou-byla-opet-zena