Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Informační panel seznámí s funerálními památkami na městském hřbitově

Nový Jičín |

Na městském hřbitově nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.

Městský hřbitov je unikátní svou rozlohou a také řadou zajímavých uměleckořemeslných děl, různých soch, náhrobků a historických artefaktů. A právě těm je věnován nový informační panel, který byl u vstupu umístěn.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Ta informační tabule navazuje na dvě etapy restaurátorských prací na čestných hrobech, které proběhly v roce 2020 a 2024. Cedule nám zobrazuje plánek hřbitova, kde je umístění těch čestných hrobů a dalších funerálních památek, jako soch, křížů a dalších. A dále tam jsou samozřejmě popisky těch jednotlivých hrobů nebo artefaktů, jejich umístění a taky fotografie.”

Lidé tako mohou identifikovat například místa posledního odpočinku členů kloboučnické rodiny Hückelů, továrníka Maxe Preisenhammera nebo lékárníka z domu u Bílého anděla Karla Stiborského.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Samozřejmě jsou to významné osobnosti pro Nový Jičín, které se zasloužily o rozvoji města, rozvoji odvětví, ve kterých působily, a proto taky byly zastupitelstvem prohlášeny jejich náhrobky za čestné hroby. A město tudíž má nějakou povinnost, plynoucí z usnesení zastupitelstva, se o tyto hroby starat, takže proto byly ji restaurovány.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když jsem se při tom restaurování čestných hrobů bavil s několika známými, tak ani nevěděli, že tady jsou pochovány takové významné osobnosti. Tak nám přišlo škoda, že když mnoha z nich jsou opravdu krásná umělecká díla, tak že by se o nich lidé neměli dozvědět více. Takže ta cedule má lidi motivovat, aby se po nich podívali a šli se projít po tom hřbitově.”

Statut čestný hrob tu má 18 míst posledního odpočinku, rukama restaurátorů zatím prošlo deset z nich. Na jejich obnovu přispěl Česko-německý fond budoucnosti. Je mezi nimi i kulturní památka, hrob malíře Hugo Baara.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Je to dílo taky novojičínského rodáka, sochaře Leopolda Holla, který měl přeshraniční věhlas, dostal se do Vídně, a tento hrob je prohlášený za kulturní památku. Takže to je takový asi nejvýznamnější hrob.“
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V souvislosti s úpravou hrobů dochází postupně i k úpravě zeleně na hřbitově, a také existuje studie na postupnou revitalizaci hřbitova.”

Za zmínku určitě stojí to, že informační panel také odkazuje na lapidárium, které na hřbitově vzniklo před dvaceti lety z iniciativy Klub rodáků a přátel města Nového Jičína.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Kde byly umístěny další opuštěné hroby, zejména německých obyvatel, kteří byli vysídleni. A letos se chystá v říjnu pietní akt. Proběhne na hřbitově 18. října za účasti i spřátelených spolků a jejich zástupců z Německa.”

Funerální památky bude město dále propagovat i prostřednictvím Návštěvnického centra, to také na podzim připravuje komentovanou prohlídku a tisk propagačních materiálů.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín zviditelnil osobnosti odpočívající na hřbitově a jejich pozoruhodné náhrobky

25. června 2025 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na městském hřbitově v Novém Jičíně nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.

Podpora klubů a organizací přesáhla v dotacích 40 milionů korun

23. prosince 2024 14:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé v prosinci schválili také programové dotace na podporu sportovních klubů, kulturních, sociálních a volnočasových organizací na rok 2025. Celková částka přesahuje čtyřicet milionů korun.

Nový Jičín hledá i výjimečný počin roku 2024

15. ledna 2025 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín má nová pravidla pro vyhlašování osobností města. Přibyly i některé kategorie. Poprvé tu budou hledat i podnikatel roku a výjimečný počin.


Frýdlantské mosty v Ostravě se otevřou pro tramvaje. Auta si ještě počkají

Dnes 15:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Několik letadel kvůli mlze opět místo v Krakově přistálo na letišti v Ostravě

Dnes 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nedostatečné technické vybavení pro přistávání za zhoršené viditelnosti stálo v pondělí večer za odkloněním několika letadel z krakovského letiště na ostravské v Mošnově.

Falešné investice ji stály 1,9 milionu. Seniorka z Karvinska se zadlužila kvůli internetové reklamě

Dnes 13:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seniorka naletěla na podvodnou internetovou reklamu. Ta využila tvář známého politika a slibovala výhodné investice. Falešnému finančnímu poradci zaslala téměř 1,9 milionu korun. Zhruba polovinu částky si půjčila. Karvinští kriminalisté varují veřejnost před falešnými investičními nabídkami na internetu.

V Osoblaze slavnostně zahájila provoz Úzkorozchodná dráha s novým provozovatelem

Dnes 9:54 | Bruntál | Karel Soukop

Slavnostní chvíle se dočkala známá úzkokolejná trať na Osoblažsku. 4 místní obce se sjednotily a založily novou společnost, která bude novým provozovatelem vlaku. Jedná se dokonce o evropský unikát, kdy se k provozování drážní dopravy spojily samostatné obce.

České florbalistky braly na MS v Ostravě stříbro, padl i divácký rekord

Dnes 14:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

České florbalistky dosáhly na domácím mistrovství světa obrovského úspěchu. Ve finále v Ostravě sice podlehly Švýcarsku, ale zisk stříbrných medailí je nejlepším výsledkem v historii. Padl i návštěvnický rekord, kdy do Brna a Ostravy dorazilo téměř 68 tisíc fanoušků.


Varhany žilinského kostela se znovu rozezněly, provází je i osobní příběh

Dnes 14:45 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V žilinském kostele sv. Mikuláše se konala slavnostní mše. Během bohoslužby byly požehnány opravené varhany staré více než 200 let.

V parku Boženy Němcové vznikl nový sad, který aktivně pomůže v boji proti jmelí vědeckou cestou

Dnes 14:27 | Karviná | Gabriela Stašová

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový, veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6 300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku.

Děti z Palkovic připomněly tradici svaté Lucie a vymetly od zla nejen školu, ale i radnici

Dnes 13:20 | Palkovice | Libor Běčák

Na dřívější tradici vymetání zla ze stavení, která souvisela se svátkem svaté Lucie, navázaly děti ze ZŠ v Palkovicích.

Dvě stě let staré varhany u sv. Mikuláše znovu zní

V kostele sv. Mikuláše v novojičínské části Žilina se konala slavnostní mše. Během bohoslužby byly požehnány opravené varhany staré více než 200 let.

Zastupitelstvo F-M: rozpočet, změna ve vedení i nový ředitel Městské policie

Dnes 8:42 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Poslední letošní zasedání zastupitelstva mělo pořadové číslo 16 a mělo na programu mimo jiné rozpočet města na rok 2026, jmenování nového náměstka primátora či nového ředitele Městské policie.

Strážníci po dobu adventních trhů posílili hlídky

Dnes 12:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská policie během adventních trhů více dohlíží na bezpečnost návštěvníků novojičínského centra. Upozorňuje, aby si lidé hlídali mobily a peněženky, a také kontroluje auta na parkovištích.

Vánoční bazárek dal nový život mnoha hračkám

Dnes 12:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rodinné centrum Smíchule uspořádalo první vánoční jarmark s bazárkem hraček. Akce dala druhou šanci několika stovkám panenek, medvídků, stolních her nebo knížek.

Bílovec se pyšní unikátním vánočním stromem, rozsvítili ho během Mikulášského jarmarku

Včera 10:00 | Bílovec | Michal Slonina

Vánoční stromy postupně rozzářily celý kraj. V Bílovci ale v první prosincovou sobotu rozsvítili strom, jaký nemá žádné jiné město. Slezské náměstí už třetím rokem zdobí unikátní instalace z kovu, která je moderní a ekologickou alternativou.

Jarmark na Butovické připomněl i lidové tradice

13. prosince 2025 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Základní škola Butovická uspořádala předvánoční jarmark. Návštěvníci se do něj mohli aktivně zapojit a vyrobit si vlastní ozdoby a dekorace s vánoční tematikou.

BEZ KOMENTÁŘE: Mechové obrazy - tvořivý workshop ve Studénce

13. prosince 2025 8:16 | Studénka | Jan Plášil

Mechové obrazy, to je spojení umění a přírody, tvorba a relaxace, krása a užitek. Pokud vás oslovil tento svět zelené krásy, pojďte si to vyzkoušet.

Město ví, jak bude s více než miliardou v roce 2026 hospodařit

12. prosince 2025 13:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město má rozpočet na rok 2026. Hospodařit bude s částkou 1,2 miliardy korun. Mezi největší investice patří vybudování chodníku a vodovodu v Žilině a dokončení rekonstrukce bazénu.

Informační panel seznámí s funerálními památkami na městském hřbitově
Vydáno 3. července 2025 11:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Na městském hřbitově nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.

Městský hřbitov je unikátní svou rozlohou a také řadou zajímavých uměleckořemeslných děl, různých soch, náhrobků a historických artefaktů. A právě těm je věnován nový informační panel, který byl u vstupu umístěn.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Ta informační tabule navazuje na dvě etapy restaurátorských prací na čestných hrobech, které proběhly v roce 2020 a 2024. Cedule nám zobrazuje plánek hřbitova, kde je umístění těch čestných hrobů a dalších funerálních památek, jako soch, křížů a dalších. A dále tam jsou samozřejmě popisky těch jednotlivých hrobů nebo artefaktů, jejich umístění a taky fotografie.”

Lidé tako mohou identifikovat například místa posledního odpočinku členů kloboučnické rodiny Hückelů, továrníka Maxe Preisenhammera nebo lékárníka z domu u Bílého anděla Karla Stiborského.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Samozřejmě jsou to významné osobnosti pro Nový Jičín, které se zasloužily o rozvoji města, rozvoji odvětví, ve kterých působily, a proto taky byly zastupitelstvem prohlášeny jejich náhrobky za čestné hroby. A město tudíž má nějakou povinnost, plynoucí z usnesení zastupitelstva, se o tyto hroby starat, takže proto byly ji restaurovány.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když jsem se při tom restaurování čestných hrobů bavil s několika známými, tak ani nevěděli, že tady jsou pochovány takové významné osobnosti. Tak nám přišlo škoda, že když mnoha z nich jsou opravdu krásná umělecká díla, tak že by se o nich lidé neměli dozvědět více. Takže ta cedule má lidi motivovat, aby se po nich podívali a šli se projít po tom hřbitově.”

Statut čestný hrob tu má 18 míst posledního odpočinku, rukama restaurátorů zatím prošlo deset z nich. Na jejich obnovu přispěl Česko-německý fond budoucnosti. Je mezi nimi i kulturní památka, hrob malíře Hugo Baara.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Je to dílo taky novojičínského rodáka, sochaře Leopolda Holla, který měl přeshraniční věhlas, dostal se do Vídně, a tento hrob je prohlášený za kulturní památku. Takže to je takový asi nejvýznamnější hrob.“
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “V souvislosti s úpravou hrobů dochází postupně i k úpravě zeleně na hřbitově, a také existuje studie na postupnou revitalizaci hřbitova.”

Za zmínku určitě stojí to, že informační panel také odkazuje na lapidárium, které na hřbitově vzniklo před dvaceti lety z iniciativy Klub rodáků a přátel města Nového Jičína.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Kde byly umístěny další opuštěné hroby, zejména německých obyvatel, kteří byli vysídleni. A letos se chystá v říjnu pietní akt. Proběhne na hřbitově 18. října za účasti i spřátelených spolků a jejich zástupců z Německa.”

Funerální památky bude město dále propagovat i prostřednictvím Návštěvnického centra, to také na podzim připravuje komentovanou prohlídku a tisk propagačních materiálů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000049567/informacni-panel-seznami-s-funeralnimi-pamatkami-na-mestskem-hrbitove