Na utajeném místě v Beskydech se v pondělí dopoledne sešli novináři, pracovníci partnerských organizací a hosté aby viděli, jak se s nabídkou svobody vyrovná další skupinka orlů skalních. Novojičínští ochránci přírody vypustili dvě mláďata a jednu o něco starší samici.
Petr Orel, vedoucí ZS pro živočichy Bartošovice: "Ten projekt je v podstatě mezinárodní, protože my odebíráme mláďata ze Slovenska, respektive spolupracuje na tom Státní ochrana přírody Slovenské republiky. Odebírají se z hnízd druhá mláďata, mladší, která by v rámci vrozeného kainismu zahynula a byla by pro přírodu ztracena, protože to starší silnější mládě vždycky prostě to mladší mládě zabije nebo poraní, dostane ho na okraj hnízda kde prochladne a později zahyne."
Po otevření voliéry vyletěl zhruba po pěti minutách samec Miko. Chvíli na to se osmělila samice Hanka, která si okamžik vzletu do volné přírody vychutnala už potřetí. Konečně naposledy vylétla z voliéry mladá Lia. Kvůli vysílačkám dokáží ochránci přírody orly poměrně přesně najít.
Lubomír Peške, ornitolog: "První vylétl Miko a tady vidíme, že jeho signál je poměrně slabý, on si sedl a je rušen těmi ostatními vysílači, které jsou blízko. Sedl si někde kousek dál a Hanka, ta je taky někde tam, jako ta samička, co vylétla jako první."
Petr Orel, vedoucí ZS pro živočichy Bartošovice: "Ono je to taky jakési bezpečnostní hledisko, protože problém je tam samozřejmě velký. Jediné nebezpečí, které ve vztahu k těm orlům je, tak tam je samozřejmě člověk. Člověk s flintou, případně dráty elektrického napětí, jiných přirozených nepřátel ten orel skalní nemá."
V prvním roce projektu byla do přírody vypuštěna 4 mláďata, předloni tři a vloni pět. Samec Evžen ale vloni zemřel a samici Hanku potkal špatný osud nejdříve v podobě zajetí a poté popálení od elektrického vedení. V přírodě tak bylo před pondělním vypuštěním deset orlů. Letošní nové přírůstky jsou ale jenom dva. Podle ochránců přírody ze Slovenska, odkud se malí dravci odebírají, byl letos mimořádně špatný rok na mláďata.
Ján Korňan, ředitel správy CHKO Kysuca: "Ta situace za posledních deset let je výjimečná, protože bylo velmi málo mláďat v hnízdech se dvěma mláďaty. Bylo velmi málo snášek dvoukusových a byly i poměrně vysoké ztráty tento rok. Proto se podařilo zachránit jen dvě mláďata tam, kde samozřejmě se vylíhla dvojice orlů."
Stávající desítka orlů na svobodě zatím dělá organizátorům projektu radost. Nejstarší čtveřice Anča, Babka, Cecilka a David by už příští rok mohli založit první hnízdo. Novojičínští ochránci přírody plánují, že během dvou let dosáhne počet vypuštěných orlů dvaceti až pětadvaceti kusů.