3. povodňový stupeň na řece Olši na Těšínsku nebo dvacetiletá voda v řece Ostravici. Srážky situaci v regionu zhoršily hlavně v noci. Hasiči museli vyjet k téměř čtyřem stovkám případů. Nejčastěji likvidovali následky prudkého větru. Situace se ale postupem času změnila a na mnoha místech řešily výjezdové skupiny následky lijáků.
Zdeněk Nytra, ředitel HZS Moravskoslezského kraje
Takto dnes vypadalo například ostravské Havlíčkovo nábřeží, které je uzavřeno. Zvýšená hladina je vidět i na soutoku Ostravice a Lučiny nedaleko centra města.
Hejtman Moravskoslezského kraje už o situaci informoval Ministra vnitra. V pohotovosti je krajský krizový štáb i povodňová komise. Pokud by se situace vyvíjela dramaticky, v záloze je i zhruba 70 vojáků armády.
Miroslav Novák (ČSSD), hejtman MS kraje
Dnes také zasedaly i povodňové komise měst a obcí. Například v Novém Jičíně preventivně nechali zvednout lávku v místní části Žilina. Hasiči museli řešit i sesuvy půdy - například v Holasovicích na Opavsku. I když byly zatím veškeré výjezdy bez zranění, na místě je stále velká opatrnost.
Petr Holub, tiskový mluvčí HZS Nový Jičín
V rizikových místech mohou situaci zhoršit také různě odložené věci na březích potoků a řek.
Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hosp. správy a krizového řízení, MěÚ Nový Jičín
Na mnoha místech je právě tato situace zatěžkávací zkouškou nových protipovodňových systémů. Například v Sedlnicích nedávno dokončili rozšíření místní řeky.
Podle meteorologů by se situace už neměla zhoršovat. Srážky budou slábnout, i přesto by měly pokračovat během celého víkendu. Podle prognóz je stále aktuální riziko v Jeseníkách, zejména na Osoblažsku. Situaci v Moravskoslezském kraji dále sledujeme. Pokud máte zajímavé záběry nebo fotografie, podělte se s nimi na našem facebooku.