Zpěv a tichá vzpomínka na hrůzy spojené s druhou světovou válkou. Osudnou noc zemřelo v Osvětimi 3792 původně terezínských vězňů, včetně 256 dětí. Organizátoři happeningu citovali tají text Arnošta Lustiga, který se stává stále aktuálnější.
“V tom textu se mluví o svobodě, o boji proti jakékoliv totalitě, o tom, že neexistuje nic jiného než čest nebo smrt. A že by se takto měl rozhodnout každý člověk. A že není možné řešit problémy náboženství právě tou nejhroznější cestou - zabíjením,” komentuje text spoluorganizátor happeningu Karel Chobot.
Novojičínský klub rodáků pozval také svého čestného člena Maxe Mannheimera, který poté, co přežil koncentrační tábor, bojuje proti fašismu a nesnášenlivosti. Pietní akce se ale nemohl zúčastnit.
“V odpovědi poděkoval za to, že dnešního dne budeme pořádat tuto velmi významnou akci pro veřejnost. Byl z toho docela dojat,” říká předseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína Pavel Wessely.
V letošním roce bude kromě konce II. světové války připomínáno i 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau, kde trpěl i Max Mannheimer.