I když zdravý Nový Jičín už se s lidmi setkal na několika akcích, tento seminář byl startovní.
“Dneska jsme chtěli občany seznámit s metodikou toho projektu, představit jim, co je to zdravé město, a také představit si takové cvičné veřejné projednávání, aby věděli, jak ta práce s veřejností bude probíhat. Tyto podněty, které dnes od občanů získáme, budeme předávat vedení města, ale budou se jimi zabývat i úředníci,” vysvětluje Ivana Petruchová, koordinátorka projektu Zdravé město Nový Jičín.
O pět let zkušeností více s projektem zdravého města mají v Opavě. I tam byly začátky složité.
“Není to úplně snadná cesta, protože práce s veřejností je vždycky složitá, ale v rámci toho celku, kdy na jednotlivá projednáváni dochází více než sto lidí, tak to funguje,” nastiňuje Dalibor Halátek, který má projekt Zdravého města na starosti v Opavě.
“Věřím, že to proroste a moc se mi libí, že Nový Jičín se tím vůbec zabývá. Doba opravdu pokročila, lidé uvažují a angažují se, je prostor řešit témata, která by jinde byla považována za minoritní nebo zbytečná,” pochvaluje si projekt jedna z účastnic.
“Jsou tady vlastně různé věkové generace a myslím si, že když se zapojí všichni, tak to určitě půjde,” doplňuje ji další účastnice semináře.
Nový Jičín ve společnosti zdravých měst není v Moravskoslezském kraji sám. Na stejné lodi jsou i další obce, místní akční skupiny a města. Nejdál se podařilo dostat Kopřivnici.