Do dvoudenního setkání se zapojilo dvanáct rodinných a mateřských center a k tomu dvě lesní školky. Vše se točí okolo ekologicky šetrného cítění.
“My bychom chtěli dosáhnout toho, aby to, že lidé žijí ekologicky příznivým způsobem, bylo bráno jako běžná sociální norma a ne jako nějaký úlet nebo něco navíc,” vysvětluje Ivana Mariánková z Eko-info centra Ostrava.
Rodinná centra mají v tomto záměru jedinečnou roli a tento projekt na ni spoléhá.
“Rodiny s malými dětmi jsou hodně často nakročeny ke změně životního stylu kvůli dětem. Je to také obrovská šance, aby se naučily chovat i šetrně k naší přírodě. My jim tu ekologickou výchovu můžeme zprostředkovat nepřímo tím, že jim ukážeme, jak fungujeme a že to tak lze dělat i doma. Ale také na ně budeme působit přímo, budeme připravovat kroužky, aktivity a podobně,” vysvětluje koordinátorka projektu Radka Filipíková.
“Právě přes ty děti je to úžasné, protože kolikrát jsme svědky toho, že děti samy vychovávají své pohodlné rodiče a říkají jim, kam patří daný odpad. Funguje to úžasně. Jinak účastníkům samozřejmě ukazujeme, že se dají v domácnostech používat ekologicky šetrné čistící prostředky nebo třeba úsporné pákové baterie,” popisuje dále projekt Ivana Mariánková.
Účastníky projektu čekají kromě praktických ukázek a tipů i další setkání. V srpnu je bude hostit mateřské centrum v Klimkovicích.