Nejdříve krátký pohled do říjnových statistik. Profesionální i dobrovolní hasiči z Nového Jičína vyjeli k ostrým zásahům celkem 115krát. U tří dopravních nehod zaznamenali čtyři mrtvé a pomohli zachránit 17 zraněných.
Snížení rizika rozšíření požáru nebo aspoň získání času na evakuaci by měla napomoct vyhláška o povinnosti vybavit novostavby hlásiči požáru a hasicími přístroji. Platí od počátku července minulého roku.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Nový rodinný dům musí být vybaven alespoň jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností nejméně 34A. A to buď vodním, pěnovým nebo práškovým k hašení pevných hořících látek nebo látek, které žhnou, což je například dřevo nebo uhlí. Jednotlivá garáž u rodinného domu musí být vybavena jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností 183B, buďto pěnovým nebo práškovým k hašení kapalných látek, ať je to benzín, nebo olej."
V nových bytových domech nemusí být přístroje přímo v bytech, je ale nutné zabezpečit elektrické rozvaděče, strojovny výtahu či skladovací prostory. Do bytů se už ale musí povinně montovat hlásiče požáru. Hasicí přístroj musí být umístěn na trvale přístupném místě tak, aby byl snadno a rychle použitelný. Pokud se zavěšuje na zeď, musí být rukojeť maximálně metr a půl nad podlahou, pokud stojí přístroj na zemi, musí být zajištěn proti pádu například řetízkem.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Rovněž nesmíme zapomenout na provádění kontrol provozuschopnosti hasicích přístrojů. Ta se provádí nejméně jedenkrát ročně, pokud ovšem výrobce nestanoví jinou lhůtu. Kontrola se dále provádí po každém použití hasicího přístroje. Na každém hasicím přístroji je vyznačen stručný návod k jeho použití a na jaké třídy požáru lze hasicí přístroj použít."
Nové povinnosti se sice vztahují pouze na novostavby, hasiči ale doporučují všem, aby kvůli bezpečnosti vybavili své domácnosti jak hlásiči, tak i hasicími přístroji.