Současnou budovu střediska Pagoda na ulici U Jičínky získali skauti od bývalého Městského národního výboru před dvaceti lety. Svými silami pak k ní přistavěli velkou klubovnu, opravili elektroinstalaci a sociální zařízení. V přízemních prostorách je několik kluboven, půda pak slouží jako sklad táborového vybavení. Jenže starý objekt postupně dožívá.
Václav Dobrozemský, vůdce střediska Pagoda: "Už si říkáme hodně dlouhou dobu, že tyto prostory nejsou vyhovující z hlediska stavebně-technického, protože jsou tady přetížené stropy, není tady žádné zateplení, katastrofální stav oken, vytápění není optimální, jsou velké provozní náklady. Původně jsme se rozhodli jít do rekonstrukce, nakonec jsme to přeformulovali na novostavbu s tím, že chceme podat žádost do Evropské unie z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Tím impulzem je i to, že se neví, jestli nějaké další výzvy a evropské peníze budou, takže je to poslední šance, jak získat nějaké peníze a s tím domem něco udělat."
V budově střediska Pagoda se pravidelně schází 130 skautů ze 6 oddílů. Nový patrový objekt by měl sloužit nejenom jim. Originálně řešenou novostavbu ze dřeva navrhl kopřivnický architekt Kamil Mrva. Budova nabídne kromě několika kluboven a skladu také velkou místnost pro 50 lidí, výtvarnou dílnu či ve městě chybějící taneční sál. Jedna z kluboven bude také vybavena boulderovou lezeckou stěnou.
Václav Dobrozemský, vůdce střediska Pagoda: "Mělo by to v podstatě fungovat jako skautská základna, ale i jako centrum pro volnočasové aktivity, jak je i nazván celý ten projekt do Evropské unie. Máme domluvenu spolupráci s několika neziskovými organizacemi, ať už je to klub rodáků, horolezecký oddíl nebo klub vojenské historie, máme domluvenu i spolupráci s mateřskou a základní školou speciální s hendikepovanými dětmi, takže tito všichni by měli využívat ty prostory, které tady budou uzpůsobeny i pro ně."
Při plánování objektu se myslelo také na zabezpečení proti velké vodě. Červnová povodeň sice zatopila pouze zahradu a poničila ploty, novostavba by ale i tak měla být umístěna výše než stávající objekt. Z nákladů téměř 17 milionů korun poskytne Evropská unie maximálně 92,5 procenta. Zbytek si museli skauti sehnat sami.
Václav Dobrozemský, vůdce střediska Pagoda: "Se sháněním finančních prostředků jsme měli obrovské problémy, protože, všichni víme, je ekonomická krize, nikdo nechce dávat. Takže i ty sponzorské dary jsou menší, ale podařilo se nám získat příslib půjčky z města Nový Jičín, podařilo se nám získat finanční prostředky z ústředí Junáka, zde bych chtěl poděkovat hospodáři Junáka Bořkovi Slunéčkovi, peníze poskytla i Nadace OKD na pořízení projektové dokumentace a potom samozřejmě sháníme po drobných sponzorech a tradičních dárcích, které oslovujeme."
Stará budova byla už v roce 1990 určena k demolici. Té se nakonec dočká o dvacet let později nejdříve letos na podzim. Pokud půjde vše podle plánů a skauti evropské peníze získají, nová budova by se otevřela v září příštího roku.