V pondělí odpoledne na Jiráskově ulici pracovníci firmy a chovanci Výchovného ústavu mládeže připravili montáž budky pro rorýsy na zeď budovy.
Jiří Levaj, chovanec VÚM Nový Jičín: "Dali jsme se na to, aby měli ti ptáci nějaké to zabydlení, protože nemají kde se zabydlet, tak jsme to vyrobili a dáme to tady na výchovný ústav."
René Rychlý, chovanec VÚM Nový Jičín: "Dělali jsme to v pátek v dílně ze dřeva, pak jsme to nalakovali, vyvrtali díry, našroubovali jsme vruty. Potom jsme to nabarvili a pak jsme tam dali tady tu lepenku."
Leo Číhal, ředitel VÚM Nový Jičín: "Sledování rorýsů je vlastně součástí celostátní akce, která se zabývá těmito druhy ptáků, kteří jsou víceméně i ohroženi, a dělají se nějaké kroky, aby se udržel ten současný stav, který je, případně aby se stav rozšířil o další kusy."
Počet vhodných hnízdišť rorýsů v současné době klesá kvůli zateplování domů. Ptáci totiž dříve využívali například větrací otvory na zdech paneláků. Rorýsi jsou první aktivitou nedávno založeného kroužku ochránců přírody ve Výchovném ústavu pro mládež. Kromě výroby budek se je chlapci učí také sledovat a zapisovat údaje do evidence.
Stanislav Chumchal, vychovatel VÚM Nový Jičín: "Zapisuje se kdy před rekonstrukcí, kde ta budka je. Počet podlaží, kde probíhá stavba, zapíše se to a odešle se to k nám na internet."
Leo Číhal, ředitel VÚM Nový Jičín: "Je to spojená činnost, kde se chlapci něco dozvědí, něco mohou vyrobit a případně se podílet na nějaké péči o přírodu. Konkrétně letos na jaře jsme začali vyvěšovat ptačí budky, včetně těch pro rorýsy."
V kroužku je zatím 8 chlapců z výchovného ústavu a také dospělí zaměstnanci včetně ředitele. Scházejí se nejen v prostorách budovy na ulici Divadelní, ale také v přírodě. Několik budek už například rozvěsili poblíž Straníku.