První letošní výstava v prostorách novojičínské městské bašty a také první výstava v režii Klubu rodáků přibližuje téměř zapomenuté jméno duchovního činitele Davida Zeisbergera. Ten se narodil 11. dubna 1721, svůj rodný Suchdol ale brzy opustil. Tehdejší doba Jednotě bratrské nepřála.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu: "Když mu bylo 5 let, tak spolu se svými rodiči odešli do vyhnanství právě kvůli své víře a patřili spolu s Davidem Kristiánem k těm, kteří v nedalekém Herrnhutu založili právě osadu v Severní Americe."
Výstavou se v Novém Jičíně poprvé představuje historická vlastivědná společnost Moravian ze Suchdola nad Odrou. Jejími členy jsou i lidé ze saského Herrnhutu či Betlehema v americké Pensylvánii, který Moravští bratři založili.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu: "Jejich hlavním přínosem křesťanské evropské kultuře byly misie. V Hernhuttu obnovili Jednotu bratrskou a pokračovali ve svém misijním díle po celé Evropě. David Zeisberger byl právě oním misionářem, který šířil křesťanství v Americe v okolí Ohia v Pensylvánii."
David Zeisberger působil v Americe od roku 1738 až do své smrti o 60 let později. Právě v této době Amerika zažívala velké otřesy spojené s emancipací na evropských mocnostech. Zeisberger se v nelehkých časech zastával práv původního obyvatelstva.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu: "Snažil se, aby tam vznikly různé misie bílých Moravanů a těch indiánských Moravanů. Vždycky se dostal do sporu mezi americkými a britskými úřady, případně v období francouzsko-britského konfliktu mezi Francouze a Brity. Byl vždycky považován za špiona té druhé strany. Ale indiáni si ho velmi považovali a dodnes tam žije jako legenda, jako největší misionář z onoho období historie šíření křesťanství Jednotou bratrskou, čili Moravany."
Autorem informačních panelů je Horst Schnizel z Mnichova. Výstava David Zeisberger, apoštol Indiánů je v městské baště otevřena do středy 12. května v pracovní dny mezi třináctou a osmnáctou hodinou.