V pátek dopoledne v aule radnice proběhlo setkání představitelů města s místní vojenskou posádkou a válečnými veterány. Setkání se stalo oficiální příležitostí k připomenutí 65 let od konce největšího konfliktu na evropské půdě. Město předalo devíti lidem, kteří zažili druhou světovou válku a nyní žijí v Novém Jičíně či okolí, pamětní medaile.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Je velmi cenné, že ještě někteří jsou schopni předávat tuto paměť mladým, a zejména proto, aby viděli, že válka není akční film nebo nějaké sci-fi, na které se díváme z tepla svých pokojů na obrazovce, ale že to je reálná a hrůzná záležitost, při které opravdu padají obyčejní lidé, kteří ztrácejí životy, případně zdraví. To by si měli všichni uvědomit. A pak ten odkaz, který je, že svobodu ztrácíme velice rychle a snadno, někdy si to ani neuvědomíme. Bojovat za ni potom hrozně bolí a nese to sebou oběti na životech."
Po setkání na radnici se hosté přesunuli na městský hřbitov, kde u památníku padlých položili věnce a zapálili svíčky. Totéž se pak zopakovalo v místní části Žilina. Aktů se zúčastnila i nová předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně Dana Milatová. Její otec byl člen Obrany národa a na lesním hřbitově ve Zlíně ukryl zbraně. V roce 1943 byl ale prozrazen a uvězněn.
Dana Milatová, veteránka 2. sv. války: "Když ho zatkli, tak jsem s bratrem pašovala na udici ze zlínské věznice motáky. Doma jich mám asi přes 70 od tatínka, ale protože jsme pašovali i další texty, jsou po celém Zlínsku. Po půl roce byl můj otec propuštěn do nemocnice na léčení vředů. Hned potom utekl a skrýval se. Napojil se na brigádu Jana Žižky a ty zbraně, které byly u nás uskladněné, jsme s bratrem dali k dispozici té brigádě."
V odboji prožil druhou světovou válku i Josef Diblík. Dětství strávil s rodiči v Belgii, kam otce zavály pracovní povinnosti. Po vpádu německých vojsk do země rodina utekla do Francie. Ta se ale brzy zhroutila, velkou část války proto prožil ve francouzském hnutí odporu.
Josef Diblík, veterán 2. sv. války: "Já jsem měl 18 let, když jsem začal partyzánům pomáhat. Otec občas jako havíř ušetřil nějakou třaskavinu, no a já jsem to poctivě odevzdával. Takže jsme se zúčastnili toho odporu proti německému režimu. Každý vlastenec to cítil. Francouzi takovou porážku nesnesli, to bylo pro ně něco hrozného. Jenomže okolnosti, pátá kolona, bylo proti Francouzům."
Setkání válečných veteránů se stalo i vzpomínkou na Josefa Křesinu. Bývalý předseda Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně zemřel v úterý.