Několikaměsíční obléhání italského města Crema stálo v roce 1160 za legendou o vzniku erbu Harrachů. Znak se třemi pštrosími pery ve zlatém jablku zdobí průčelí kunínského zámku, který rod později postavil.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: "Rodina Harrachů si spojila vznik tohoto znaku s jakousi legendou, že se jejich předek Bertold z Harrachu zúčastnil dobývání města Crema ve službách císaře Barbarossy. Dnes ta pověst zazněla znovu, ale tvůrci se samozřejmě věnovali té historické části dobývání města Crema, šli do těch původních starých pramenů, kronik italských autorů a pokusili se věrně zrekonstruovat, jak to tehdy vlastně v roce 1160 před branami Cremy bylo."
Bitvu z období gotiky předvedla i s takovým krutými detaily jako popravy zajatců či použití vesničanů jako živého štítu téměř stovka členů klubů vojenské historie. Oproti loňsku, kdy proběhla ukázka bitvy z Třicetileté války, ale museli účinkující sáhnout o téměř 500 let zpět.
Tomáš "Siba" Mateiciuc, organizátor akce: "Máme ten záběr trochu širší, takže když se rozhodneme, že jedeme tam nebo tam, tak sáhneme do naší zbrojírny, vytáhneme si to, co je potřeba, a vyrazíme. Určitě jste si všimli, že ne všechno, co tady chodilo, bylo přesně 1160, protože abychom obsáhli každý rok, tak na to tak dobře vybaveni nejsme, ale myslím si, že na to, abychom ukázali aspoň rámcově, jak to tehdy mohlo vypadat, tak ty malé odchylky ve výzbroji a oblečení, které s tím rokem nesouhlasí, tak se to dá opominout."
I přes polední bouřku nakonec na rekonstrukci bitvy dorazilo přes 1000 diváků. Do rekonstrukce bitvy zasáhli také novojičínští husaři a husarská akademie. Své originální uniformy ale museli vyměnit za dobovou výstroj. Velitel ztvárnil císaře Barbarossu, mladí husaři pak na sedláky Cremy.
Lukáš Barfajt, představitel Fridricha Barbarossy: "Samozřejmě všichni mají dopředu napsané scénáře, čistě teoreticky by měli vědět, co dělají nebo co je jejich úkolem. Samozřejmě i v takových akcích se musí někdy improvizovat, nicméně dělá se několik zkoušek, přímo každý velitel má na starosti vlastní jednotku, kterou si řídí a někam posílá, manipuluje s ní. Takhle to funguje."
Historická bitva u barokní perly Novojičínska je první velká akce po zahájení letošní sezóny. Organizátoři už plánují další ročníky.
Anketa, návštěvníci bitvy: 1. "Bude to určitě přínos pro obec, propagace dobrá." 2. "Akce určitě pomůže takové malé obci. Přijde víc lidí a bude větší zájem."
Dagmar Novosadová (SNK), starostka Kunína: "Je pěkné, že se takové akce v Kuníně dělají, já doufám, že jich bude více. I když je to vše závislé na počasí. Přestože dneska v jednu hodinu sprchlo a vypadalo to hodně špatně, tak sluníčko se na nás usmálo a ještě vylezlo ven."
Podle kastelána Jaroslava Zezulčíka je podobných bitev spojených se zámkem a regionem v zásobě ještě dost.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: "Minimálně na dalších 10 let má zámek určitě velice bohatý archiv a možnosti, odkud čerpat. A pokud vyčerpáme tyto věci, tak se k nim zase budeme vracet obohaceni o další historická studia."
Večer pak na zámku proběhla další novinka letošního programu: koncert barokních skladeb hraných na originální nástroje pod názvem Harrachovská hudba na zámku v Kuníně.