Zdánlivě není na záběrech z loupeží nic zvláštního. Muž zezadu přepadává ženu, přikládá jí nůž ke krku a požaduje po obsluze baru peníze. Jenže policistům byly obrázky brzy podezřelé a domněnka se nakonec také potvrdila. Dvě téměř navlas stejná loupežná přepadení v rozmezí půl roku byla fingovaná.
Petr Khun, vrchní komisař ÚO PČR Nový Jičín: "U obou případů byl vyhodnocován bezpečnostní kamerový systém, kterým je herna opatřena. Policisté reagovali na průběh toho záznamu, vyhodnocovali stopy z místa činu, vyhodnocovali svědecké výpovědi a samozřejmě výpovědi poškozené servírky. Celý záznam kamerového systému byl policistům podezřelý, ale asi nejdůležitějšími momenty ze záznamu bylo chování jak pachatele, tak i oběti. To chování nebylo úplně standardní tak, jak jsme z policejní praxe zvyklí."
Policistům napovědělo i to, že pachatel přepadení, 25letý muž, a tři ženy ve věku 23 až 42 let se znali. I přes jejich snahu kriminalisty mást nakonec potvrdili, že přepadení sehráli. Jako motiv uvedli zoufalou potřebu peněz. Majiteli herny způsobili škodu v řádech desítek tisíc korun.
Petr Gřes, mluvčí ÚO PČR Nový Jičín: "V těchto případech se nejedná o loupežné přepadení, ale o zpronevěru ze strany obsluhy podniku a všech spolupachatelů. Fingované loupeže jsou časté a velkou měrou zaměstnávají naše kriminalisty při objasňování těchto skutků."
Jenže u soudu je nakonec poměr trestů opačný. Zatímco za skutečné loupežné přepadení hrozí až deset let vězení, za to fingované, které policisté označují za zpronevěru, pouze maximálně tři léta.