V parlamentních volbách v Novém Jičíně volilo o tři procentní body méně voličů než v celé zemi. Také obsah všech 23 volebních uren určil mírně jiné pořadí stran.
První místo v Novém Jičíně ale patří sociálním demokratům. Jejích místní předseda Břetislav Gelnar tvrdí, že vzhledem ke konečným výsledkům jejich strana neuspěla.
Břetislav Gelnar, předseda MO ČSSD Nový Jičín: "Je to velice škoda zejména pro ty střední a sociálně slabší vrstvy. To, že jde republika krajně doprava, není příliš dobré. Když se podíváme do dvacátých let minulého století, tak to bylo něco podobného. Nechci tím strašit, ale v každém případě to není dobré. Dneska se dva dny po volbách nemluví o ničem jiném než o snižování platů ústavních činitelů. Ale to je jenom nepatrná částka z těch 80 miliard, které musí jít dolů. O tom dalším se nemluví, což je velice zvláštní. Zaráží mě, že se nedostaly další dvě politické strany lidovci a zelení, kteří taktéž měli sociální proud ve svém volebním programu."
Druzí se s více než tříprocentním odstupem umístili občanští demokraté. Předseda místního sdružení ODS Milan Šturm připomíná, že středopravicové strany dostaly ve městě přes 50 procent hlasů.
Milan Šturm, předseda MS ODS Nový Jičín: "V návaznosti na komunální volby jsem o něco málo klidnější, protože pokud si vzpomenu, tak ty poslední volby do kraje byly velmi silně orientovány doleva. Co se týče Nového Jičína, který je minimálně 16 let vedený pravicovým způsobem, a myslím si, že se to projevuje pozitivně na tváři Nového Jičína, tak ta zpráva je jasná. Že asi pokud půjdeme doprava, tak to bude ten správný směr."
Pokud by se celostátní výsledky řídily podle rozhodnutí novojičínských voličů, neskončila by třetí TOP 09, ale Věci veřejné. Strana získala ve městě přes 14 procent hlasů. Předseda teprve nedávno vzniklého Klubu Věcí veřejných ve městě David Sáblík hodnotí výsledek strany jako velký úspěch.
David Sáblík, předseda Klubu VV Nový Jičín: "Je to jasná známka toho, že voliči a občané vůbec nemají zájem o politické dinosaury. Mají snahu vnést do toho novou krev, což Věci veřejné jsou, protože víceméně 90 % lidí je politicky nezasažených, takže my to vnímáme pozitivně. Na druhou stranu je to pro nás velký závazek k voličům a občanům, který budeme dodržovat a snažit se plnit."
Až čtvrtá skončila ve městě pravicová TOP 09. Radim Kelner, který předsedá místní organizaci nové strany, soudí, že je to kvůli historické orientaci kraje spíše nalevo.
Radim Kelner, předseda MO TOP 09 Nový Jičín: "Je zřejmé, že voliči jednoznačně vyjádřili své rozčarování s doposud velkými stranami a zjevného prorůstání politiky s byznysem, a na druhou stranu nedali na laciné populistické sliby všeho všem a řekli své výrazné ano na hospodářskou stabilitu a rozpočtovou kázeň, kterou kromě jiných představuje TOP 09."
Obě nové strany na politické scéně chtějí ve městě sestavit plně obsazené kandidátky pro podzimní komunální volby. Na ně se s ohledem na výsledek parlametních voleb chtějí lépe připravit i komunisté. Počet mandátů obhájili, přesto podle předsedy městského výboru Jaroslava Kotase panuje spíše zklamání.
Jaroslav Kotas, předseda MV KSČM Nový Jičín: "Mysleli jsme si, že těch lidí přijde k volbám víc kvůli tomu, že je dnes hospodářská krize, že jsou problémy ve zdravotnictví, v sociální oblasti i další. Že tedy ti lidé, které to opravdu zajímá, a bytostně se jich to dotýká, že přijdou volit, a protože je to naše levicové krédo pomáhat těmto lidem. Bohužel skutečnost byla taková, jaká byla. Ti lidé nepřišli, přišla jiná sorta obyvatel volit a právě proto levice dopadla, jak dopadla. Možná i díky té politice předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který to takhle možná dostal."
Novojičínští voliči by do parlamentu ještě s odřenýma ušima poslali KDU-ČSL. Přes 4 procenta ve městě získala Strana práv občanů Zemanovci, Zelení, kteří mají 3 zastupitele na radnici, skončili až devátí za Suverenitou Jany Bobošíkové.