Úmyslné zranění živočichů není v naší přírodě bohužel nic výjimečného. Nedávno záchranáři z bartošovické stanice ošetřovali postřelenou káni, před pár dny pak otráveného Orla mořského, který patří ke kriticky ohroženým druhům.
“Jde o jed karbofuran, který je v podstatě natolik nebezpečný, že žádné zvíře ani člověka po jeho požití nejde vyléčit,” uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice Bartošovice.
Dalším zklamáním pro záchranáře bylo zastřelení čápa na poli mezi Kunínem a Hukovice na Novojičínsku. Tento pták neodletěl na podzim s ostatními na jih kvůli zdravotnímu problému.
“My jsme ho pravidelně přikrmovali, on byl v dobré kondici, sledovali jsme ho v podstatě každodenně,” poznamenal Petr Orel.
Ještě den před smrtí se snažili pracovníci Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích čápa odhytit. To se jim bohužel nepodařilo. Ve čtyři hodiny odpoledne ho alespoň nakrmili. na druhý den o půl osmé ráno ho našli mrtvého ležet pod sloupy elektrického vedení. Původně si mysleli, že čápa zasáhl elektrický proud, bohužel, pitva ukázala, že byl zastřelen.
Čápa někdo trefil brokovnicí. Uvnitř těla byl 4 mm náboj.
“Já do hlav těch lidí nevidím, jak těch travičů, tak těch, co střílí po čem nemají, je to spíš otázka pro psychiatra,” povzdechl si vedoucí záchranné stanice Bartošovice.
Ochránci přírody podali kvůli zastřelení čápa trestní oznámení. Policisté žádají o pomoc případné svědky. Někdo mohl z 1. na 2. března slyšet u Kunína výstřel.