Během května se hasiči s typicky letními nehodami nesetkali. Právě naopak, 314 technických zásahů souvisí s květnovou velkou vodou. Celkem vyjeli k 371 událostem, zaznamenali při nich 10 zraněných a 5 usmrcených a školy za téměř 2,2 milionu korun. Pomalu přicházejí prázdniny a dovolené. Lidé si budou chtít co nejvíce užívat volna a odpočinku. Ani v tomto období ale není na místě přílišná bohorovnost.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Vzhledem k tomu, že o prázdninách bývají děti ve zvýšené míře samy doma, je třeba je upozornit na to, že plynové a elektrické sporáky a jiné elektrické spotřebiče nejsou určeny ke hraní. Dále aby při odchodu z domu nezapomněly klíče, aby si ověřily, že jsou vypnuty všechny spotřebiče, například sporák, světla, žehlička, varná konvice, televizor a podobně. Že jsou zavřena všechna okna a uzavřeny všechny vodovodní kohoutky. Co je velmi důležité, nenechávat v dosahu dětí zápalky, zapalovače, různou zábavnou pyrotechniku, svíčky nebo chemické přípravky."
Varování před ohněm platí i na prostranstvích v přírodě. Táborák by se neměl zapalovat blíž než 50 metrů od lesa a za silného větru či sucha. Oheň by měl být neustále pod kontrolou a při odchodu je nutné ohniště důkladně uhasit. Horké počasí by mělo varovat i motoristy.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Lidé si často neuvědomují, že ponechání dítěte nebo zvířete ve vozidle v horkých dnech je doslova hazard s jejich zdravím nebo dokonce životem. Rovněž plynový zapalovač volně za oknem vozidla je následkem přehřátí častou příčinou požáru. Na bezpečnost v letních měsících bychom měli myslet při každé činnosti spojené například s opékáném a grilováním a dále rovněž při manipulaci s hořlavými látkami, kdy vlivem teplého počasí dochází k jejich odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace."