Vendulu Mičkovou přivedly k lékařům bolesti typické pro moderní způsob života. Plynové injekce, při kterých se pod kůži zavede malé množství oxidu uhličitého, zkouší jako jedna z prvních v novojičínské nemocnici.
Vendula Mičková, pacientka: "Trpím bolestí a problémy se šíjí z důvodu sportovních aktivit, a tak jsem chtěla vyzkoušet novou alternativu a uvidíme, jestli to pomůže. Cítím takové teplo, brnění a jako by trochu tlak, ale nebolí to."
René Venos, vedoucí lékař rehabilitačního oddělení: "Využíváme toho reflexního účinku, kdy přes různé reflexní dráhy a centrální nervový systém můžeme zpětně nebo na vzdálenost ovlivňovat i orgány, které jsou hodně vzdálené tomu místu aplikace. Ať už to jsou svaly, fascie nebo vazy, tak samozřejmě i vnitřní orgány. Proto tuto metodu můžeme používat jako doplňkovou metodu u interních či neurologických chorob."
Další možností pro pacienty je baňkování. Tato metoda se s úspěchem využívá už několik století. V nemocnicích ale dosud zavedená není.
Také baňkování je určeno pro pacienty s potížemi s pohybovým aparátem. Jeho účinek je silnější než u plynových injekcí, okruh pacientů je tak o něco menší. Pro pacienty je ale metoda příjemnější.
René Venos, vedoucí lékař rehabilitačního oddělení: "Právě tou reflexní odezvou navozujeme u pacienta různé relaxační stavy nebo stavy uvolnění, takže dochází nejenom k odbourání bolestivosti, ale navození psychické pohody a takové relaxace."
Plynové injekce a baňkování nabízejí v novojičínské nemocnici od počátku září. Obě metody poskytovaly dosud hlavně lázeňská zařízení nebo soukromé rehabilitace. Podle vedení novojičínské nemocnice to pomůže zvýšit prestiž zařízení.
Tomáš Nykel, ředitel NsP Nový Jičín: "Pro naše ambulantní i hospitalizované nemocné to znamená širší spektrum výkonů, kterými zajistíme vcelku úspěšně jejich další léčbu."
Rehabilitační oddělení předpokládá, že o nové metody projeví zájem několik desítek pacientů nemocnice měsíčně.