V budově bývalé základní školy Bohuslava Martinů sídlí Vysoká škola podnikání a soukromá střední škola Educa. Budova ale patří městu a potřebuje rekonstrukci. Na její uskutečnění teď získala Educa příslib evropské dotace ve výši 32 milionů korun. Skutečnost, že peníze získala společnost, která je v nájmu v městském majetku, se nelíbí opozici.
Přemysl Kramoliš (SNK-ED), zastupitel města: "Tady hrozilo nebezpečí, že pokud Educa dostane 32 milionů, investuje je do našeho městské zařízení, může pak po 5leté lhůtě, která od této záležitosti uplyne, a na to je právní norma, vypovědět smlouvu s městem a požadovat 32 milionů o po městě, protože to jsou vlastně jakoby její peníze, ale ve skutečnosti dostala dotaci."
Po dvouhodinové místy emotivní debatě nakonec zastupitelé všemi hlasy schválili dodatek ke smlouvě s Educou. Podle něj se škola zavazuje výplatu nepožadovat.
Břetislav Gelnar (ČSSD), zastupitel města: "Já si myslím, že tyhlety právnické doplňky, které jsme dneska schválili, jenom pojišťují to, že po pěti letech v případě v uvozovkách rozchodu města s Educou nebo opačně, že by Educa neprovozovala svou činnost v těchto budovách, takže bychom platili těch 31,7 miliónu korun zpět Educe, která to získala mimo obec."
Ředitelka školy Educa Alena Olšáková ale nad tímto výkladem jenom kroutí hlavou. Podle ní si opoziční zastupitelé nedostatečně nastudovali materiály Regionální rady, která dotace přiděluje.
Alena Olšáková, ředitelka SOŠ Educa: "Obavy o vyplacení 30 milionů Educe jsou úplně zbytečné, protože je tam stanoveno, že po dobu 20 let, což je takzvané referenční období, se nesmí s tímto majetkem nakládat. Pokud by se nakládalo nebo pokud by se prodal, tak tento příjem se musí zohlednit a za tyto peníze by se musela dotace vrátit."
Podle starosty Ivana Týle je kauza úzce spojená s předvolební kampaní. Podle něj jsou všechny smluvní vztahy nastaveny standardně jako u jiného majetku. Město navíc získalo další dotaci na zateplení budovy.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Nikdo z nás neuvažoval, že bychom chtěli vracet jednu jedinou korunu. Místo tohoto negativního vidění světa, místo toho, abychom si uvědomili, že se podaří nastartovat projekt, který zainvestuje do tohoto objektu, který je v současné době ve špatném technickém stavu, 50 milionů korun, že majetek zůstane městu Nový Jičín a že zde vznikne to, co sami zastupitelé si rozhodli, to znamená komplexní vzdělávací centrum, to jako by bylo pominuto a tady se vytahovaly věci, které v žádném případě nejsou pravda a musím je odmítnout."
Podle opozice se ale město mohlo možným problémům odstupným pro Educu zcela vyhnout.
Přemysl Kramoliš (SNK-ED), zastupitel města: "Těchto 32 milionů mohlo žádat samo. Toho se zastupitelé zřekli, zřejmě nějakým způsobem dezinformovaní. Já jsem na tomto jednání nebyl, nicméně město mohlo požádat o těch 32 milionů samo. Neučinilo tak, přesunulo tuto možnost na Educu."
Vysvětlení radnice? Už před dvěma lety byl připraven projekt na 64 milionů. Ten ale nakonec dotaci nezískal.
Ivan Týle (ODS), starosta města: "Informace šla do zastupitelstva města a to rozhodlo všemi hlasy přítomných, tedy i těch, kteří dnes tvoří ligu proti korupci, že půjdeme cestou jinou, kdy nositelem projektu bude Educa. To považuji za správné rozhodnutí, protože je to výchovně-vzdělávací záležitost a pokud by došlo k narušení a porušení projektu, tak veškeré náležitosti a rizika s tím nese Educa a tyto prostředky by musela vracet. Ne tedy město, městu by stále zůstal zachovaný majetek."
Definitivní přidělení 32milionové dotace ale ještě stále není zcela jisté. Regionální rada o ní rozhodne až po dalším zkoumání všech náležitostí.