Magická filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května patřívala mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly nečisté a zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt různě poschovávané a před lidmi ukryté poklady. Lidé věřili, že v této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, letících na sabat. Proto se této noci také říká "noc čarodějnic" a ta také ovládla Nový Jičín.
Renata Jašková, Muzeum Novojičínska, p. o.: "Na dnešní čarodějnou noc v muzeu jsme připravili ukázky dobových mučících nástrojů, kdo z návštěvníků chtěl, mohl si je vyzkoušet."
Muzeum vedle netradiční výstavy mučících nástrojů zpřístupnilo všechny expozice a v podvečer tady proběhla scénka o tom, jak vznikla slivovice.
Lukáš Bajfart, Husarská akademie: "Lidé měli možnost zhlédnout ten pravý význam toho, proč vznikla slivovice, a kdyby někdo v té době žil, tak by věděl, že to takhle stoprocentně bylo."
A lidový zvyk pálení čarodějnic si připomněli i novojičínští senioři.
Jaroslav Bělík, Klub přátel a rodáků Nového Jičína: "Naše některé členky se jako čarodějnice oblékly, takže jsme si vytvořili takovou náladu, kterou potřebujeme k této akci. Snažíme se obnovovat a udržovat tradice."
Lidé, obzvlášť ve středověku, se čarodějnic báli. I když nebyly všechny zlé, těch, které znaly tajemství bylin, uměly zahánět nemoci a napravovat zlomeniny, si lidé vážili. V některých jazycích dokonce slovo čarodějnice znamenalo "moudrá žena".