Rodiče by měli dbát na to, aby v dosahu zejména menších dětí nezůstávaly zápalky, zapalovače, zábavná pyrotechnika a různé chemické přípravky, které se častokrát stávají předmětem experimentů a pokusů a mohou končit tragicky.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MS kraje, územní odbor Nový Jičín: "Dále je vhodné děti upozornit, že plynové a elektrické sporáky a jiné domácí spotřebiče nejsou určeny ke hraní a aby si při odchovu z domu ověřily, zda jsou všechny tyto spotřebiče vypnuty."
Také při rozdělávání ohně v přírodě bychom měli mít na paměti, že je to možné pouze na vyhrazeném tábořišti. Myslet na to, že nemůžeme zapalovat oheň v blízkosti lesa, za silného větru nebo extrémního sucha, nenechávat oheň bez dozoru a mít s sebou dostatečné množství vody k uhašení. Mnohdy jsou ve slunečných dnech roztržití a nepozorní i dospělí, takže mnohá varování platí i pro ně.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MS kraje, územní odbor Nový Jičín: "Například ponechání dítěte nebo zvířete ve vozidle v horkých dnech je doslova hazard s jejich zdravím nebo dokonce životem. Rovněž plynový zapalovač položený volně za oknem vozidla je následkem přehřátí častou příčinou požáru vozidla. Na bezpečnost v letních měsících bychom měli myslet při každé činnosti spojené například s opékáním a grilováním, nebo třeba při manipulaci s hořlavými kapalinami při natírání, lakování apod., kdy vlivem teplého počasí dochází k odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace."
A na závěr tradičně trochu statistiky. V květnu zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči okresu Nový Jičín u 128 událostí, z toho bylo 22 požárů, 12 dopravních nehod a 84 technických pomocí. Při požárech byly zraněny 2 osoby.