Pařízkovy dny letos oslavily patnácté výročí. Konference, která si vydobyla dobrý zvuk i mimo Českou republiku, letos zamířila ještě dál. Zřejmě jako jediná v Evropě se letos věnovala především využití kmenových buněk při léčbě neonkologických onemocnění. Specialistům z různých zdravotnických zařízení přednášeli přední odborníci nejen od nás, ale i ze zahraničí.
Jaromír Gumulec, předseda organizačního a vědeckého výboru: "Já bych, ohledně kmenových buněk, vyzdvihl především doktora Procházku z Fakultní nemocnice v Ostravě, autora projektu, kvůli kterému dnes přijelo hodně lidí. Přednáší tu například také profesor Ammans z Berlína. Za ním jsme se loni byli podívat, abychom se naučili, jak transplantovat a odebírat kmenové buňky. Dnes je on tím, kdo se některé věci učí od nás a to je hezké."
Transplantace kmenových buněk je novou nadějí pro léčbu vážných onemocnění. Kmenová buňka je totiž schopna se přeměnit na jakýkoliv typ a tím "opravit" poškozené části těla.
Na programu mezinárodní konference bylo celkem třináct přednáškových bloků. Jejich součástí byly i videopřenosy spojené s přednáškou dvou odborníků z amerického Bostonu a kanadského Montrealu.
Jaromír Gumulec, předseda organizačního a vědeckého výboru: "Trend Pařízkových dnů je v posledních letech zaměřen na praktické využití, aby specialisté mohli nové informace použít ihned v praxi. Přednášky navštěvují praktičtí lékaři, internisté, angiologové, hematologové a chirurgové. Vyjdou z toho národní doporučení, která půjdou v podobě letáku do kapsy doktorů. Ti totiž nemusí vědět všechno, ale měli by vědět, kde informace snadno najít. Jedná se o interdisciplinární dílo podpořené českými i zahraničními autoritami."
Konference také letos otevřela samostatnou část věnovanou pediatrii. V malém sále přednášeli odborníci o žilní trombóze u dětí. Výsledkem této sekce by měla být definice standardů při prevenci žilního tromboembolizmu pro zdravotnická zařízení u nás.