Naše procházka oslavami Nového Jičína začíná v pátek vítáním delegací z partnerských měst a také v Beskydském divadle při dobývání severního pólu herci divadla Járy Cimrmana.
Zdeněk Svěrák, herec: "My jsme to začali studovat, až když jsme zjistili, že s tím má Cimrman něco společného. O Eduardu Orlovi jsme nevěděli, ale byl to jeho očividný předchůdce. I Cimrmanova výprava driftovala, zrovna tak, jako posádka lodi, na které byl E. Orel."
Ještě v pátek probíhaly dlouho do noci nezbytné úpravy náměstí, aby se Novojičíňáci probudili do slunečného sobotního dne a mohli začít slavit.
Letošní polárnické téma udělalo na náměstí radost všem, ale podle slov ředitele kulturního střediska při jeho přípravách vyvolávalo řadu polemik.
Petr Orság, ředitel MKS: "Myslím si, že tady toto těžké téma dokázali zvládnout lidé kreativní a takových lidí máme v Novém Jičíně dost a nás pořadatele potěšily hlavně děti, protože ty jejich expozice jsou opravdu úžasné, ale hrát si dovedou nejen děti, ale i dospělí a také i trošku starší Novojičíňané."
Anketa: "Je to tady super." "Je to zvláštní téma, v létě zimní téma."
"Určitě zajímavé téma." "Obzvláště děti z tomu mají radost." "Jako by se vrátila zima." "V létě nemůžete mít sníh a tady ho máte."
Děti se na náměstí ve slunečném dni koulovaly, dospěláci si zimu užívali v iglú, kde sledovali zajímavosti ze života a doby polárníka Eduarda Orla a na Nový Jičín 19. století zavzpomínali i tehdejší občané.
Heinrich Hohl, majitel hotelu Hainrichshof, současný hotel Praha: "Mám zavedený podnik, který má v okolí renomé a je v okolí nejvyhlášenější, o zákazníky nemáme nouzi. Navštěvují nás továrníci Hückel, spisovatelka Benešová a navštívil nás také Eduard Orel, který byl velmi spokojený a slíbil, že nás opět navštíví. Dnes jsme nevařili, samozřejmě že měli ke kávě sacher, který jsme dovezli z Vídně."
Josefína Koberová, zakladatelka sirotčince: "Já jsem Josefína Koberová, založila jsem Boromeu a sirotčinec a Boromea dodnes funguje jako Domov důchodců pod kruhovým objezdem."
Měštanka z Prahy
"V Novém Jičíně se hodně líbí, je to evidentně veselé město, a protože my jsme přijeli hodně z daleka, jsme z Jičína, Trutnova a Prahy, tak musíme říct, že se nám na Moravě líbí A jestli si myslíte, že v Novém Jičíně v sobotu chyběl Eduard Orel, tak to jste na omylu. Eduard Orel, polárník: "Chtěl bych vám povyprávět o krušných chvílích, které jsem prožíval v -50 st. C, nebylo mi nic blízké, nic dáno, jen vzpomínky na rodnou vlast a město Nový Jičín. Navštívil jsem i rodný dům a tady ve mě vzbudily začátky mého cestování."
Vědec, polárník a cestovatel Eduard Orel se v Novém Jičíně narodil v roce 1841. Snad nejvíce se proslavil svou účastí na polární expedici, se kterou je spjato objevení Země císaře Františka Josefa a vznik českých názvů na mapě Arktidy, jako například Brněnský mys, Šanovský ostrov nebo Prorokův mys, který připomínal novojičínského faráře Josefa Proroka. Orlovu životní pouť zaznamenal ve své knize Enrico Mazzoli, rodák z Terstu.
Enrico Mazzoli, autor knihy o E. Orlovi: "Eduard Orel měl velkou úlohu v polární expedici, a to nejen jako úředník, ale jako vědec. Za mnohé vědecké objevy z této polární expedice vděčíme Eduardu Orlovi. Vše je zaznamenáno v mé knize a to hlavně proto, že důstojníci, kteří se podíleli na těchto výpravách, vše zaznamenávali."
70. léta 19. století, tedy dobu, ve které Orel žil označují historici za dobu idylickou.
Petr Orság, ředitel MKS: "Samozřejmě to, co my vidíme, že bylo krásné, bylo z jiné stránky obtížné a ta obtížnost výpravy E. Orla..., chtěl bych vidět, kolik je mezi námi lidí, kteří by byli schopni útrapy snášet a vydržet do konce."
Karel Chobot, ředitel Okresního archivu Nový Jičín: "V roce 1892. kdy E. Orel umíral, už Nový Jičín rozhodně nebyl idylický. Byl moderním městem, vznikla tady celá řada nádherných architektonických budov, například okresní soud, krajský soud, hejtmanství, Spolkový dům - dnešní Beskydské divadlo.
Břetislav Gelnar, starosta Nového Jičína: "Já jsem rád, že žiji v této době, ale co mě uklidňuje, je číst o historii, žili klidněji, ale možná, že je to jen zdání, protože přece jen, byly ty světové války."
Ale vraťme se k současnému Novému Jičínu. Náměstí po celý den praskalo ve švech, návštěvníci měli nepřeberné množství kulturního vyžití tady, na zámku a v jeho okolí, ale i na Baště. A svou skvělou letošní formu potvrdil rychlobruslař Karel Ligocki, který zvládl ve třech disciplínách neuvěřitelných 126 kilometrů a vytvořil nový český rekord.
Pomalu se smráká a s přibývajícím časem se blíží program oslavy do poslední zatáčky, lidé se baví po celý den. Jak také ne, dnes se přenesli do 19. století, zakusili jaké to je mít v létě sníh a viděli plejádu domácích i přespolních účinkujících. 18. slavnost města končí...