Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnost města Nového Jičína se konala v průběhu celého dne na oslavu Eduarda Orla

Nový Jičín |

Krásné sobotní počasí, stovky návštěvníků, sníh a koulovačka přímo na náměsí, bohatý program, ve kterém si našel každý to své, ale také tradiční průvod v historických kostýmech a třešinka na dortu - polární téma se vzpomínkou na 170. výročí narození Eduarda Orla novojičínského rodáka, polárníka, vědce a objevitele Země Františka Josefa. Takto by se dala ve zkratce popsat 18. novojičínská slavnost.

Naše procházka oslavami Nového Jičína začíná v pátek vítáním delegací z partnerských měst a také v Beskydském divadle při dobývání severního pólu herci divadla Járy Cimrmana.

Zdeněk Svěrák, herec: "My jsme to začali studovat, až když jsme zjistili, že s tím má Cimrman něco společného. O Eduardu Orlovi jsme nevěděli, ale byl to jeho očividný předchůdce. I Cimrmanova výprava driftovala, zrovna tak, jako posádka lodi, na které byl E. Orel."

Ještě v pátek probíhaly dlouho do noci nezbytné úpravy náměstí, aby se Novojičíňáci probudili do slunečného sobotního dne a mohli začít slavit.

Letošní polárnické téma udělalo na náměstí radost všem, ale podle slov ředitele kulturního střediska při jeho přípravách vyvolávalo řadu polemik.

Petr Orság, ředitel MKS: "Myslím si, že tady toto těžké téma dokázali zvládnout lidé kreativní a takových lidí máme v Novém Jičíně dost a nás pořadatele potěšily hlavně děti, protože ty jejich expozice jsou opravdu úžasné, ale hrát si dovedou nejen děti, ale i dospělí a také i trošku starší Novojičíňané."

Anketa: "Je to tady super." "Je to zvláštní téma, v létě zimní téma."
"Určitě zajímavé téma." "Obzvláště děti z tomu mají radost." "Jako by se vrátila zima." "V létě nemůžete mít sníh a tady ho máte."

Děti se na náměstí ve slunečném dni koulovaly, dospěláci si zimu užívali v iglú, kde sledovali zajímavosti ze života a doby polárníka Eduarda Orla a na Nový Jičín 19. století zavzpomínali i tehdejší občané.

Heinrich Hohl, majitel hotelu Hainrichshof, současný hotel Praha: "Mám zavedený podnik, který má v okolí renomé a je v okolí nejvyhlášenější, o zákazníky nemáme nouzi. Navštěvují nás továrníci Hückel, spisovatelka Benešová a navštívil nás také Eduard Orel, který byl velmi spokojený a slíbil, že nás opět navštíví. Dnes jsme nevařili, samozřejmě že měli ke kávě sacher, který jsme dovezli z Vídně."

Josefína Koberová, zakladatelka sirotčince: "Já jsem Josefína Koberová, založila jsem Boromeu a sirotčinec a Boromea dodnes funguje jako Domov důchodců pod kruhovým objezdem."

Měštanka z Prahy
"V Novém Jičíně se hodně líbí, je to evidentně veselé město, a protože my jsme přijeli hodně z daleka, jsme z Jičína, Trutnova a Prahy, tak musíme říct, že se nám na Moravě líbí A jestli si myslíte, že v Novém Jičíně v sobotu chyběl Eduard Orel, tak to jste na omylu. Eduard Orel, polárník: "Chtěl bych vám povyprávět o krušných chvílích, které jsem prožíval v -50 st. C, nebylo mi nic blízké, nic dáno, jen vzpomínky na rodnou vlast a město Nový Jičín. Navštívil jsem i rodný dům a tady ve mě vzbudily začátky mého cestování."

Vědec, polárník a cestovatel Eduard Orel se v Novém Jičíně narodil v roce 1841. Snad nejvíce se proslavil svou účastí na polární expedici, se kterou je spjato objevení Země císaře Františka Josefa a vznik českých názvů na mapě Arktidy, jako například Brněnský mys, Šanovský ostrov nebo Prorokův mys, který připomínal novojičínského faráře Josefa Proroka. Orlovu životní pouť zaznamenal ve své knize Enrico Mazzoli, rodák z Terstu.

Enrico Mazzoli, autor knihy o E. Orlovi: "Eduard Orel měl velkou úlohu v polární expedici, a to nejen jako úředník, ale jako vědec. Za mnohé vědecké objevy z této polární expedice vděčíme Eduardu Orlovi. Vše je zaznamenáno v mé knize a to hlavně proto, že důstojníci, kteří se podíleli na těchto výpravách, vše zaznamenávali."

70. léta 19. století, tedy dobu, ve které Orel žil označují historici za dobu idylickou.

Petr Orság, ředitel MKS: "Samozřejmě to, co my vidíme, že bylo krásné, bylo z jiné stránky obtížné a ta obtížnost výpravy E. Orla..., chtěl bych vidět, kolik je mezi námi lidí, kteří by byli schopni útrapy snášet a vydržet do konce."

Karel Chobot, ředitel Okresního archivu Nový Jičín: "V roce 1892. kdy E. Orel umíral, už Nový Jičín rozhodně nebyl idylický. Byl moderním městem, vznikla tady celá řada nádherných architektonických budov, například okresní soud, krajský soud, hejtmanství, Spolkový dům - dnešní Beskydské divadlo.

Břetislav Gelnar, starosta Nového Jičína: "Já jsem rád, že žiji v této době, ale co mě uklidňuje, je číst o historii, žili klidněji, ale možná, že je to jen zdání, protože přece jen, byly ty světové války."

Ale vraťme se k současnému Novému Jičínu. Náměstí po celý den praskalo ve švech, návštěvníci měli nepřeberné množství kulturního vyžití tady, na zámku a v jeho okolí, ale i na Baště. A svou skvělou letošní formu potvrdil rychlobruslař Karel Ligocki, který zvládl ve třech disciplínách neuvěřitelných 126 kilometrů a vytvořil nový český rekord.

Pomalu se smráká a s přibývajícím časem se blíží program oslavy do poslední zatáčky, lidé se baví po celý den. Jak také ne, dnes se přenesli do 19. století, zakusili jaké to je mít v létě sníh a viděli plejádu domácích i přespolních účinkujících. 18. slavnost města končí...

Nahlásit chybu


Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Včera 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Včera 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Svatováclavská jízda zastavila také u zámku ve Studénce

Historické automobily a motocykly projely v den státního svátku Novojičínskem. Tradiční Svatováclavská jízda veteránů zastavila také u zámku ve Studénce.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

3. října 2024 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

Vila Berušky představila svůj původní příběh

Mateřská škola Beruška otevřela svou historickou vilu na Husově ulici veřejnosti. Stalo se tak v rámci happeningové akce Zažít město jinak. Školka tak současně připomněla, že funguje 30 let.

Svatováclavská jízda zastavila také u zámku ve Studénce

Historické automobily a motocykly projely v den státního svátku Novojičínskem. Tradiční Svatováclavská jízda veteránů zastavila také u zámku ve Studénce.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

3. října 2024 12:10 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

3. října 2024 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Novojičínská vila byla domovem lékaře, 30 let je v ní mateřinka

Mateřská škola Beruška v Novém Jičíně otevřela historickou vilu, ve které sídlí 30 let, veřejnosti. Představila její příběh rodinného domu, který kdysi patřil významnému lékaři.

Týden hokeje ve Studénce motivoval i zlatým úspěchem

2. října 2024 10:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Děti už od čtyř let mohly přijít na zimní stadion ve Studénce a v rámci Týdne hokeje si vyzkoušet tento populární sport. Na led vyrazily pod dohledem zkušených trenérů.

Slavnost města Nového Jičína se konala v průběhu celého dne na oslavu Eduarda Orla
Vydáno 14. září 2011 12:35, Nový Jičín, Renáta E. Orlíková
Krásné sobotní počasí, stovky návštěvníků, sníh a koulovačka přímo na náměsí, bohatý program, ve kterém si našel každý to své, ale také tradiční průvod v historických kostýmech a třešinka na dortu - polární téma se vzpomínkou na 170. výročí narození Eduarda Orla novojičínského rodáka, polárníka, vědce a objevitele Země Františka Josefa. Takto by se dala ve zkratce popsat 18. novojičínská slavnost.

Naše procházka oslavami Nového Jičína začíná v pátek vítáním delegací z partnerských měst a také v Beskydském divadle při dobývání severního pólu herci divadla Járy Cimrmana.

Zdeněk Svěrák, herec: "My jsme to začali studovat, až když jsme zjistili, že s tím má Cimrman něco společného. O Eduardu Orlovi jsme nevěděli, ale byl to jeho očividný předchůdce. I Cimrmanova výprava driftovala, zrovna tak, jako posádka lodi, na které byl E. Orel."

Ještě v pátek probíhaly dlouho do noci nezbytné úpravy náměstí, aby se Novojičíňáci probudili do slunečného sobotního dne a mohli začít slavit.

Letošní polárnické téma udělalo na náměstí radost všem, ale podle slov ředitele kulturního střediska při jeho přípravách vyvolávalo řadu polemik.

Petr Orság, ředitel MKS: "Myslím si, že tady toto těžké téma dokázali zvládnout lidé kreativní a takových lidí máme v Novém Jičíně dost a nás pořadatele potěšily hlavně děti, protože ty jejich expozice jsou opravdu úžasné, ale hrát si dovedou nejen děti, ale i dospělí a také i trošku starší Novojičíňané."

Anketa: "Je to tady super." "Je to zvláštní téma, v létě zimní téma."
"Určitě zajímavé téma." "Obzvláště děti z tomu mají radost." "Jako by se vrátila zima." "V létě nemůžete mít sníh a tady ho máte."

Děti se na náměstí ve slunečném dni koulovaly, dospěláci si zimu užívali v iglú, kde sledovali zajímavosti ze života a doby polárníka Eduarda Orla a na Nový Jičín 19. století zavzpomínali i tehdejší občané.

Heinrich Hohl, majitel hotelu Hainrichshof, současný hotel Praha: "Mám zavedený podnik, který má v okolí renomé a je v okolí nejvyhlášenější, o zákazníky nemáme nouzi. Navštěvují nás továrníci Hückel, spisovatelka Benešová a navštívil nás také Eduard Orel, který byl velmi spokojený a slíbil, že nás opět navštíví. Dnes jsme nevařili, samozřejmě že měli ke kávě sacher, který jsme dovezli z Vídně."

Josefína Koberová, zakladatelka sirotčince: "Já jsem Josefína Koberová, založila jsem Boromeu a sirotčinec a Boromea dodnes funguje jako Domov důchodců pod kruhovým objezdem."

Měštanka z Prahy
"V Novém Jičíně se hodně líbí, je to evidentně veselé město, a protože my jsme přijeli hodně z daleka, jsme z Jičína, Trutnova a Prahy, tak musíme říct, že se nám na Moravě líbí A jestli si myslíte, že v Novém Jičíně v sobotu chyběl Eduard Orel, tak to jste na omylu. Eduard Orel, polárník: "Chtěl bych vám povyprávět o krušných chvílích, které jsem prožíval v -50 st. C, nebylo mi nic blízké, nic dáno, jen vzpomínky na rodnou vlast a město Nový Jičín. Navštívil jsem i rodný dům a tady ve mě vzbudily začátky mého cestování."

Vědec, polárník a cestovatel Eduard Orel se v Novém Jičíně narodil v roce 1841. Snad nejvíce se proslavil svou účastí na polární expedici, se kterou je spjato objevení Země císaře Františka Josefa a vznik českých názvů na mapě Arktidy, jako například Brněnský mys, Šanovský ostrov nebo Prorokův mys, který připomínal novojičínského faráře Josefa Proroka. Orlovu životní pouť zaznamenal ve své knize Enrico Mazzoli, rodák z Terstu.

Enrico Mazzoli, autor knihy o E. Orlovi: "Eduard Orel měl velkou úlohu v polární expedici, a to nejen jako úředník, ale jako vědec. Za mnohé vědecké objevy z této polární expedice vděčíme Eduardu Orlovi. Vše je zaznamenáno v mé knize a to hlavně proto, že důstojníci, kteří se podíleli na těchto výpravách, vše zaznamenávali."

70. léta 19. století, tedy dobu, ve které Orel žil označují historici za dobu idylickou.

Petr Orság, ředitel MKS: "Samozřejmě to, co my vidíme, že bylo krásné, bylo z jiné stránky obtížné a ta obtížnost výpravy E. Orla..., chtěl bych vidět, kolik je mezi námi lidí, kteří by byli schopni útrapy snášet a vydržet do konce."

Karel Chobot, ředitel Okresního archivu Nový Jičín: "V roce 1892. kdy E. Orel umíral, už Nový Jičín rozhodně nebyl idylický. Byl moderním městem, vznikla tady celá řada nádherných architektonických budov, například okresní soud, krajský soud, hejtmanství, Spolkový dům - dnešní Beskydské divadlo.

Břetislav Gelnar, starosta Nového Jičína: "Já jsem rád, že žiji v této době, ale co mě uklidňuje, je číst o historii, žili klidněji, ale možná, že je to jen zdání, protože přece jen, byly ty světové války."

Ale vraťme se k současnému Novému Jičínu. Náměstí po celý den praskalo ve švech, návštěvníci měli nepřeberné množství kulturního vyžití tady, na zámku a v jeho okolí, ale i na Baště. A svou skvělou letošní formu potvrdil rychlobruslař Karel Ligocki, který zvládl ve třech disciplínách neuvěřitelných 126 kilometrů a vytvořil nový český rekord.

Pomalu se smráká a s přibývajícím časem se blíží program oslavy do poslední zatáčky, lidé se baví po celý den. Jak také ne, dnes se přenesli do 19. století, zakusili jaké to je mít v létě sníh a viděli plejádu domácích i přespolních účinkujících. 18. slavnost města končí...

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/7993/slavnost-mesta-noveho-jicina-se-konala-v-prubehu-celeho-dne-na-oslavu-eduarda-orla