Škola života poskytuje služby novojičínským občanům, ale i lidem s mentálním postižením z blízkého okolí. Její činnosti navazují na speciální základní a mateřskou školu na ulici Komenského a klienti tady mohou denně docházet a pracovat s odbornými pracovníky.
Antonín Urban, ved. odboru sociálních věcí: "Škola života je v budově města, kterou má formou výpůjčky a druhá pomoc je formou grantů, kdy město z dotací přispívá každoročně částkou 200 tis. korun."
To ale nejsou jediné finance, které stacionáři pomáhají v rozšiřování spektra služeb. Další peníze získává z různých nadačních fondů, a to se povedlo i letos. Za 260 tisíc korun Škola života zrekonstuovala vstup do budovy a částečně vyměnila okna, další část peněz posloužila k nákupu počítačového vybavení a pro klienty tak mohli ve stacionáři zahájit novou ambulantní odlehčovací službu.
Michal Holáň, ředitel denního stacionáře Škola života Nový Jičín: "Respitní odlehčovací služba je typem služby, která pomáhá rodinám v tíživé situaci vyřídit si nezbytné záležitosti a mít kde umístit své postižené dítě nebo mladého člověka anebo pro lidi, kteří potřebují služby nárazově a raději o své blízké pečují doma."
Jedním z klientů je i Marian, který v době našeho natáčení společně s dalšími klienty připravoval malé občersvtvení.
Danuše Szczesiková, pracovnice v přímé péči: "Pracujeme s klienty na tom, aby v rámci sebeobslužné činnosti zvládli jednoduché činnosti kolem sebe hlavně v kuchyni."
Objekt slouží až dvaceti klientům denně, o které se starají čtyři zaměstnanci. Denní kapacita odlehčovací služby je naplánována na pět klientů.