Majitel drůbežárny přechází z chovu brojlerů na drůbeží líheň, a proto bylo šest velkých hal vyprázdněných. Tato skutečnost umožnila zmírnit přísné veterinární a hygienické normy a pustit tady desítky zasahujících osob.
Jiří Klos, VO pracoviště ochrany obyvatelstva a kriz. řízení ÚO NJ: "Cvičení bylo rozděleno do dvou fází, ta první byla štábní, kdy jsme se správními orgány a orgány obce připravovali opatření, která veterinární správa přijímá a druhý den jsme realizovali cvičení přímo v ohnisku nákazy, to znamená, v tom daném chovu."
Celkem 90-ti členný tým složený z profesionálních i dobrovolných hasičů, pořádkové Policie ČR a členů Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje si vyzkoušelo uzavření provozu pod veterinárním dohledem, vytýčení ohnisek nákazy, dekontaminaci haly, osob i techniky, likvidaci podestýlky a další činnosti spojené s likvidací následků ptačí chřipky.
Jiří Klos, VO pracoviště ochrany obyvatelstva a kriz. řízení ÚO NJ: "Likvidace je pronás trošku nezvyklá, odehrává se plně v režii státní veterinární správy, takže z tohoto důvodu, abychom přesně znali opatření, která by se realizovala a ve vztahu k nám, potom činnosti, jako utrácení zvířat a všechny činnosti, které s tím úzce souvisí."
Společná cvičení složek integrovaného záchranného systému mají prověřit schopnost jejich vzájemné spolupráce. Proto probíhají na různá témata pravidelně.