Publikace vyšla v časopise skupiny Nature a věnovala se výzkumu umělých neuronových sítí v oblasti retinopatie nedonošených dětí, což je onemocnění nezralé a vyvíjející se sítnice. „Hlavním výstupem našeho projektu je využití metod umělé inteligence pro automatickou detekci a analýzu změn na barevných snímcích očního pozadí předčasně narozených dětí. Metody mají velký význam při zkvalitnění diagnostiky a hodnocení efektu případné léčby,“ přibližuje primář Juraj Timkovič s tím, že základem výzkumu je datový soubor obsahující více než 6 tisíc snímků očního pozadí 190 nedonošených dětí, které vznikly při rutinním screeningu.
Na výzkumu se podílela také Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. V autorském kolektivu z FN Ostrava byla kromě primáře Timkoviče také MUDr. Kristýna Maršolková a vrchní sestra Oční kliniky Mgr. Lukáš Kolarčík, DiS., MBA.
Slavnostní předávání cen se uskutečnilo na lublaňském hradě. Ocenění měli možnost se osobně setkat také se slovinskou prezidentkou Natašou Pircovou Musarovou. „Pro mě osobně měl ceremoniál výjimečný nádech. Jednalo se totiž o historicky první cenu pro Českou republiku za oftalmologii. Jde o úspěch celého našeho výzkumného týmu, kterého si velmi vážíme,“ pokračuje primář Timkovič, jehož doplňuje Lukáš Kolarčík: „Udělení tak prestižní ceny je ujištěním, že to, co děláme, má určitou kvalitu, a je to také motivace pokračovat v úsilí o realizaci dalších cílů.“
International Medis Awards for Medical Research je velmi prestižní soutěž, která v letošním roce zaznamenala už svůj jedenáctý ročník. O ceny v celkem 9 oborech usilují uchazeči z 12 zemí střední a jihovýchodní Evropy. O vítězi rozhoduje nezávislá komise deseti odborníků, která posuzuje několik parametrů. Například počet autorů, originalitu práce, zavedení nových technologií, klinický význam a podobně. Letos bylo do soutěže přihlášeno rekordních 251 prací.