Podle platné, obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za provoz, sběr, třídění a využívání komunálního odpadu je každý občan, který má trvalý pobyt v Novém Jičíně nebo fyzická osoba, která má v Novém Jičíně ve vlastnictví objekt pro rekreaci, povinna zaplatit 456 korun ročně. Ve vyhlášce jsou vyjmenovány osoby, které tento poplatek neplatí. A tady se dostáváme k jádru problému. Mezi výjimky patří například také osoby, jejichž místo trvalého pobytu je sídlo městského úřadu.
Marie Machková, mluvčí MěÚ Nový Jičín: "U těch, kteří jsou osvobozeni od poplatku, bude změna. U těch, kteří mají trvalé bydliště na Masarykově náměstí, tedy na MěÚ. Tito lidé se budou muset prokázat tím, že jsou zároveň příjemci dávek v hmotné nouzi, a to po dobu nejméně třech měsíců po sobě jdoucích. Počet lidí, kteří jsou "papírově" bezdomovci, totiž neustále narůstá a my máme podezření, že to někteří dělají účelově."
Pokud občan od 1. ledna příštího roku nedoloží na pokladně potvrzení, že je příjemcem dávek v hmotné nouzi, bude brán jako plátce a v případě neplacení jako dlužník. U dlužníků vymáhá radnice s dlužnou částkou také penále, a to ve výši 50 procent dluhu.
Marie Machková, mluvčí MěÚ Nový Jičín: "Od roku 2002 do září 2011 je dluh na svozech za komunální odpad včetně penále něco přes 4 miliony korun."
A tady jsou názory občanů města:
Anketa: "Je třeba, aby se za odpad platilo, je ho plno, každý se stará, aby ho měl méně, ať se třídí. Potom město může zase něco zlevnit, ale aby lidé byli přinuceni třídit odpad." "Já bych určitě nechtěl platit, stačí, že to vynáším." "Možná, že by to mohlo být trochu levnější, no, jak kdo. Ten, kdo třídí, zaplatí i za ty, kteří na to kašlou." "Máme sáčky a u nás na Dvořákově máme kontejnery a tam dáváme tříděný odpad. Plasty do plastů, papír zvlášť atd." "Třídíme, třídíme sklo, papír a plasty, všechno třídíme."
Roční poplatek za odpad ve výši 456 korun se nezměnil už od roku 2008 a stejný zůstane i pro příští rok.