V sedlnických zásobnících paliva jsou statisíce litrů nafty a benzínu. Toto prostředí si pro taktické cvičení vybrali hasiči z Novojičínska.
Pracovník Čepra hovoří do vysílačky: "Nemůžeme tady normálníma prostředkama zasahovat. Mám už tady 40 % výbušné koncentrace."
První hasiči se musí postarat o zraněnou strážnou. Protože se únik benzínu nedaří zastavit, přicházejí kolegové v protichemických oblecích. Jeden z nich ale kolabuje. Uniklé palivo mezitím kontaminuje strouhu. V reálné situaci by byla nehoda označena za velmi vážnou.
Fratnišek Pitucha, dispečink Povodí Odry: "Postup by byl zcela jistě stejný, ale následná opatření potom po té havárii je rozsáhlejšího charakteru, Dlouhodobější a rozsáhlejšího. Dochází určitě ke kontaminaci zeminy, odtěžení, vzorkování a ta havárie má pak průběh potom daleko delší."
Kvůli nebezpečí výbuchu benzínových par použil dispečink zásobníků i skrápění nádrží vodou.
Tomáš Klos, ředitel HZS MSK Nový Jičín: "Dalším takovým úkolem tohoto cvičení je vlastně seznámit se s činností skladu PHM Čepra v Sedlnicích tak, aby vlastně zasahující jednotky byly obeznámeny, co to tady vlastně je za zařízení a vlastně k čemu slouží."
Hasiči, záchranáři i policisté už byli před cvičením na místě zásahu. Jejich nástup se ale řídil podle předpokládaných dojezdových časů, jako první tedy dorazila policejní hlídka z Příboru. Odčerpání paliva provedla specializovaná jednotka z Ostravy. Železniční cisterna má objem 60 metrů krychlových. Na takové množství ale hasiči kapacitu nemají.
Radomír Fešar, velitel zásahu, HZS MSK Nový Jičín: "Hasiči jsou schopni najímat maximálně dvanáct kubíků paliva, a to tehdy, pokud jednotka z Nového Jičína bude podpořena opěrným bodem, což je pro nás stanice Ostrava. To pouze v případě, že únik nebude možno zastavit. Dneska při cvičení jsme si to přečerpání vyzkoušeli, nicméně předtím bylo provedeno zastavení úniku z železniční cisterny."
Taktická cvičení provádí hasiči, policisté a záchranná služba vždy jednou do roka. Cílem je zjistit, jak si jednotlivé složky Integrovaného záchranné systému navzájem rozumějí.
Tomáš Klos, ředitel HZS MSK Nový Jičín: "V současné době vidíme, že likvidační práce probíhají velmi úspěšně a zatím je to podle předpokladů na dobré úrovni."
Při cvičení zasahovalo na 80 záchranářů z celého Novojičínska. Kromě tří profesionálních hasičských jednotek z Nového Jičína, Bílovce a Ostravy také osm dobrovolných z blízkého okolí. Policisté uvědomili pracovníky životního prostředí z okolních obcí a simulovali také uzávěry komunikací, aby se dovnitř dostala pouze vozidla záchranného systému.