Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

Studénka |  | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Přírodní rezervace Kotvice byla v současné podobě vyhlášena v roce 2014. Účelem je ochrana rybníků Kotvice a Nový rybník s přilehlým okolím, na které jsou vázány zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, primárně obojživelníků a vodních ptáků.

Teď zde byly zahájeny rozsáhlé práce, které jsou nutné pro další ochranu těchto druhů, aby tu vznikly nové pestřejší možnosti pro hnízdění ptactva a rozmnožování obojživelníků.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Účelem těchto stavebních prací je, pokud možno, ochránit ta rybniční stanoviště před povodňovými vodami blízké řeky Odry a současně zajistit a zlepšit stav těch stanovišť pro vodní ptactvo nebo obojživelníky.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Kromě zlepšení podmínek pro tohoto létavého dravce ochranáři doufají, že revitalizace oblasti umožní lepší hnízdění v mělčinách a na ostrovech i pro kolonii racka chechtavého a potápku černokrkou. A věří, že rozšířený porost rákosí by mohl zpět přilákat bukače velkého.

Proto je teď nutné opravit především hráze obou rybníků, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům řeky Odry.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”
Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Co se týče těch rybníků, tak zde je důležité upravit stávající hráze. To samozřejmě nejde bez pokácení některých dřevin, a to jednak na hrázích pak i na vybraných ostrovech, popřípadě hnízdních hrázkách. Následně budou obnoveny i stávající nápustní a výpustní objekty a kromě rybničních kotlin jako takových budou ty práce budou probíhat i v bezprostředním okolí a budou pročištěny odtokové strouhy a náhon, který dotuje rybníky vodou.”

Součástí projektu je také vytvoření tří tůní na loukách mezi rybníky a řekou Odrou. Na několika místech budou vysazeny nové stromy.

Práce potrvají do konce března příštího roku.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Nicméně harmonogram prací je navržen tak, aby některé ty práce, s ohledem na zájmy ochrany přírody, mohly být přerušeny a mohly být prováděny v podzimním období, kdy nebude probíhat hnízdění nebo rozmnožování obojživelníků. Takže i tady na to jsme mysleli. Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Jakmile staveniště zmizí, okolí, včetně provizorní příjezdové cesty, se vrátí do původního stavu.

Důležité a zásadní pro veřejnost je nyní ale to, že je vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků vede, zakázán.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Dočasně jsme úsek naučné stezky museli uzavřít pro veřejnost, a to konkrétně úsek z Nového Horky po hlavní hrázi rybníka Kotvice. Veřejnost nesmí na staveniště vstupovat. A pokud bude mít zájem naučnou stezku navštívit, tak s příchodem od nádraží ve Studénce.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V této souvislosti, kdy dochází k nějakému omezení v rámci vstupu do části chráněné krajinné oblasti v rámci Nové Horky, tak samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. My jsme měli v minulém týdnu ostatní výbor, kde byla i beseda s občany, a samozřejmě i tyhle dotazy tam směřovaly, zejména z toho důvodu, že tam je nedostatečné značení. Nějaké stížnosti byly i na znečištění komunikací a podobně. Takže my jsme vyvolali i jednání, jak se zhotovitelem té akce, tak samozřejmě i ze zástupci AOPK. Tam jsme si prodiskutovali ty připomínky, které občany k tomu průběhu těch prací mají, a kde jsme požadovali sjednání nápravy, ať už čištění komunikací nebo úpravu toho dopravního značení, které v okolí cyklostezky je. Tam nás i zástupci obou smluvních stran informovali, že tam i určitou část neplachy dělají Lesy České republiky, které tam ve stejném okamžiku těží dřevo. Takže, bohužel, je to staveniště, potrvá to opravdu zhruba rok. Ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Celý projekt revitalizace přijde na zhruba 63 milionů korun, hrazen je z prostředků Národního plánu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace rezervace Kotvice u Studénky je nutná, lépe ochrání vzácné druhy

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí. Práce potrvají rok.

Areál u hřiště v Nové Horce získá nový kabát, propojí se i s lokalitou u zámku

14. července 2023 16:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka připravuje rekonstrukci objektu, který je nejen sportovním, ale i společenským zázemím místní části Nová Horka. Součástí projektu bude i úprava sousedního volnočasového areálu.

Studénka představila plán na zvelebení své části Nová Horka

14. července 2023 10:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka připravuje rekonstrukci objektu, který je sportovním i společenským zázemím místní části Nová Horka. Součástí projektu bude i úprava sousedícího volnočasového areálu.


Nová radnice v Ostravě byla zapsána mezi národní kulturní památky

Dominanta Ostravy Nová radnice byla zapsána mezi národní kulturní památky. Město díky tomu oficiálně získává další velmi významný turistický cíl, kterému zápis dodává na prestiži. Dodnes jde o největší a nejvyšší radnici v celé zemi.

Bývalý důl Barbora už podruhé ožívá společenskými akcemi pro veřejnost

Letní sezóna je v plném proudu a na různých místech v našem kraji se odehrává spoustu volnočasových akcí. Pestrým programem přes léto ožívá i bývalý Důl Barbora na Karvinsku.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

Včera 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Hejtman se v Novém Jičíně setkal se starosty z okolí a diskutoval i s občany

Hejtman Moravskoslezského kraje, Josef Bělica, navštívil Nový Jičín. Dopoledne se na radnici setkal také s občany, kterým více než hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Stonavští premianti oceněni vedením obce

Včera 13:48 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ke konci školního roku se stalo tradicí, že vedení obce Stonava organizuje setkání s nejlepšími žáky. Na této slavnostní akci jsou pravidelně oceňováni premianti jak z tříd s českým, tak i polským jazykem vyučovacím.

Bubenický workshop ve Studénce vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Baník je zase o krok blíž k návratu domů na Bazaly, stavba nového stadionu je tady možná

Diskuze o stavbě nového ostravského fotbalového stadionu a možný návrat Baníku na Slezskou hýbal celým městem. Studie nyní potvrdila, že se na Bazalech skutečně stavět dá a slavný fotbalový klub je tak o krok blíže k tomu, aby se vrátil domů.

Jediná ferrata na Ostravsku vznikla ve Slezské Ostravě, druhá nejbližší je odtud 100 kilometrů

Ve Slezské Ostravě byla otevřena nová ferrata a jedná se o první takový projekt v rámci celé Ostravy a širokého okolí. Kramle, stupy, úchyty a žebříky si může na cvičné lezecké stěně nově vyzkoušet opravdu každý od dětí až po seniory, a to zcela zdarma.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

Včera 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Ve Stonavě se zřítil větroň, kluzák při pádu narazil do drátů vysokého napětí

2. července 2024 18:10 | Stonava | Lukáš Zavadil

Ve Stonavě se v úterý v podvečerních hodinách zřítil větroň. Podle informací policie měl na své trase narazit do drátů vysokého napětí a poté spadnout do pole.

Film pro pohádkový okruh zámkem Nová Horka natočili školáci

Zámek Nová Horka u Studénky otevírá pohádkový okruh pro děti. Na jeho přípravě se podíleli i školáci ze Základní školy Františka kardinála Tomáška. Natočili úvodní film, který dětské návštěvníky uvede do příběhu.

Stezka hajného na Skalkách seznámí se zajímavostmi v lese

2. července 2024 15:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Lokalitou Skalek vede Stezka hajného. Trasa obsahuje třináct zastavení. Zejména děti mladšího věku se tu interaktivní formou seznámí se zajímavostmi v lese.

Spodní voda už studénecké “peklo” netrápí, suterén konečně vysychá

2. července 2024 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Spodní voda dlouhodobě trápila suterénní prostory kulturního domu ve Studénce. Takzvané Peklo se tak roky nedalo využívat. I díky informaci pamětníků se pracovníkům odboru údržby města podařilo závadu vyřešit.

Se svými patrony ve škole kardinála Tomáška se přišli rozloučit i prvňáčci

1. července 2024 18:22 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Dvě třídy deváťáků se rozloučily se školou Františka kardinála Tomáška. Poslední vysvědčení ze základní školy převzali ve venkovní učebně. Rozloučit se s nimi přišli i prvňáčci.

Vítání prázdnin bylo v cirkusovém duchu, děti si užívaly náměstí plné klaunů, akrobatů a bublin

1. července 2024 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Cirkusové hrátky na Masarykově náměstí odstartovaly dětem prázdniny. Programu vévodili klauni, kouzelníci a akrobaté. Zahrála také místní kapela základní umělecké školy Koberec.

Do školy už nemohli, o rozloučení s ní ale nepřišli

29. června 2024 8:51 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V tuto chvíli už mají vysvědčení všechny děti a užívají si prázdniny. Nicméně vrátíme se ještě na konec června, kdy s předstihem museli ukončit své působení na základní škole deváťáci z Butovické. Jejich loučení se školou uspíšil požár, který budovu vyřadil z provozu.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán
Vydáno 11. dubna 2024 13:50, Studénka, Petra Dorazilová
V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Přírodní rezervace Kotvice byla v současné podobě vyhlášena v roce 2014. Účelem je ochrana rybníků Kotvice a Nový rybník s přilehlým okolím, na které jsou vázány zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, primárně obojživelníků a vodních ptáků.

Teď zde byly zahájeny rozsáhlé práce, které jsou nutné pro další ochranu těchto druhů, aby tu vznikly nové pestřejší možnosti pro hnízdění ptactva a rozmnožování obojživelníků.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Účelem těchto stavebních prací je, pokud možno, ochránit ta rybniční stanoviště před povodňovými vodami blízké řeky Odry a současně zajistit a zlepšit stav těch stanovišť pro vodní ptactvo nebo obojživelníky.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Kromě zlepšení podmínek pro tohoto létavého dravce ochranáři doufají, že revitalizace oblasti umožní lepší hnízdění v mělčinách a na ostrovech i pro kolonii racka chechtavého a potápku černokrkou. A věří, že rozšířený porost rákosí by mohl zpět přilákat bukače velkého.

Proto je teď nutné opravit především hráze obou rybníků, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům řeky Odry.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”
Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Co se týče těch rybníků, tak zde je důležité upravit stávající hráze. To samozřejmě nejde bez pokácení některých dřevin, a to jednak na hrázích pak i na vybraných ostrovech, popřípadě hnízdních hrázkách. Následně budou obnoveny i stávající nápustní a výpustní objekty a kromě rybničních kotlin jako takových budou ty práce budou probíhat i v bezprostředním okolí a budou pročištěny odtokové strouhy a náhon, který dotuje rybníky vodou.”

Součástí projektu je také vytvoření tří tůní na loukách mezi rybníky a řekou Odrou. Na několika místech budou vysazeny nové stromy.

Práce potrvají do konce března příštího roku.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Nicméně harmonogram prací je navržen tak, aby některé ty práce, s ohledem na zájmy ochrany přírody, mohly být přerušeny a mohly být prováděny v podzimním období, kdy nebude probíhat hnízdění nebo rozmnožování obojživelníků. Takže i tady na to jsme mysleli. Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Jakmile staveniště zmizí, okolí, včetně provizorní příjezdové cesty, se vrátí do původního stavu.

Důležité a zásadní pro veřejnost je nyní ale to, že je vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků vede, zakázán.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Dočasně jsme úsek naučné stezky museli uzavřít pro veřejnost, a to konkrétně úsek z Nového Horky po hlavní hrázi rybníka Kotvice. Veřejnost nesmí na staveniště vstupovat. A pokud bude mít zájem naučnou stezku navštívit, tak s příchodem od nádraží ve Studénce.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V této souvislosti, kdy dochází k nějakému omezení v rámci vstupu do části chráněné krajinné oblasti v rámci Nové Horky, tak samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. My jsme měli v minulém týdnu ostatní výbor, kde byla i beseda s občany, a samozřejmě i tyhle dotazy tam směřovaly, zejména z toho důvodu, že tam je nedostatečné značení. Nějaké stížnosti byly i na znečištění komunikací a podobně. Takže my jsme vyvolali i jednání, jak se zhotovitelem té akce, tak samozřejmě i ze zástupci AOPK. Tam jsme si prodiskutovali ty připomínky, které občany k tomu průběhu těch prací mají, a kde jsme požadovali sjednání nápravy, ať už čištění komunikací nebo úpravu toho dopravního značení, které v okolí cyklostezky je. Tam nás i zástupci obou smluvních stran informovali, že tam i určitou část neplachy dělají Lesy České republiky, které tam ve stejném okamžiku těží dřevo. Takže, bohužel, je to staveniště, potrvá to opravdu zhruba rok. Ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Celý projekt revitalizace přijde na zhruba 63 milionů korun, hrazen je z prostředků Národního plánu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000042522/kotvice-po-revitalizaci-zajisti-lepsi-domov-chranenym-druhum-vstup-na-naucnou-stezku-je-nyni-zakazan