Do letošního ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela sedm navržených záměrů. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou postoupily v březnu do hlasování čtyři projekty. Největší podporu veřejnosti získala pumptracková dráha.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Nicméně ta nakonec s ohledem na finanční náročnost, která výrazně přesahuje rozpočet, který v rámci participativního rozpočtu byl připraven, tak nakonec i po dohodě s tím zadavatelem toho návrhu bylo dohodnuto, že nebude realizován.”
Vybudovat pumptrackovou dráhu by stálo zhruba 1 milion korun, na participativní rozpočet je vyčleněno 292 tisíc. Vedení města tedy rozhodlo, že proběhne druhé kolo hlasování, ve kterém lidé rozhodnou, zda chtějí realizovat zbývající tři projekty, které se do částky vejdou, nebo peníze přesunout na příští rok a investici do participativního rozpočtu zdvojnásobit.
Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a komunitního plánování: “Veřejnost mohla hlasovat od 15. května do 9. června, a to jak písemnou formou, tak formou elektronickou. Celkem bylo doručeno 182 hlasů.”
Druhá volba veřejnosti skončila překvapením - řešení nepřinesla.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “To hlasování skončilo 50:50. Z celkem 182 občanů, kteří se zapojili do hlasování, tak 91 bylo pro to přesunout částku na příští rok a 91 bylo pro to realizovat ty zbývající tři projekty. Tak to rozhodnutí bylo na radě města. která to na své poslední schůzi projednávala, a v podstatě i rada v tom nebyla za jedno a nakonec jsme těsně rozhodli realizovat tři projekty v letošním roce.”
A to jsou úprava prostoru u Kotvice, pořízení meteostanice v centru města a dobíjecí solární stanice pro elektrokola v blízkosti koupaliště.
Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud.”
Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté stromy. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”
Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů. Zároveň by součástí stanice měl být i kompresor a základní sada pro opravu kola.”
A co se týče pumptrackové dráhy, i ta by ve Studénce vzniknout mohla.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Vnímáme to jako jeden z podnětů i do budoucna. Zda-li se nám to podaří dostat do rozpočtu na příští rok nebo ten další, to samozřejmě uvidíme, bude to ještě předmětem diskuzí, ale určitě tomu cestu nezavíráme. Naopak vnímáme, že zajímavý počet lidí si tohle sportoviště přeje, takže proč do toho nejít.”