Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová cvičná kuchyň pro klienty chráněného bydlení Charity Opava

Opava |

Klienti chráněného bydlení opavské Charity mají novu cvičnou kuchyň, kde se učí společně vařit. Je prostorná a plná moderních spotřebičů. Prostor za kuchyní, slouží nejen jako jídelna, ale také jako místnost pro setkávání.

Klienty chráněného bydlení Charity Opava jsou lidé s psychickými problémy, jejichž zdravotní stav jim nedovoluje, aby vedli zcela samostatný život. Pod dohledem zdejších pracovníků ale mohou dobře zvládat některé činnosti z běžného života. Třeba vaření, u kterého se několikrát týdně scházejí.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Snažím se dělat recepty co nejjednodušší. Takové, aby u nich mohli klienti spolupracovat, a taky se něco naučili. Nezvládnou třeba celý recept, ale třeba alespoň jednoduchý postup, který pak využijí při vaření u sebe doma.“

Koprová omáčka, vepřové výpečky nebo zapečené těstoviny... A spoustu dalších receptů se ve cvičné kuchyni naučí připravovat.

Karel, klient chráněného bydlení, Charita Opava: „Já teď míchám bramborový guláš. Dělám to opatrně, ať se mi to nepřipálí.“

Kvůli nedostatku prostoru dříve vařili ve stísněných suterénních místnostech chráněného bydlení. To však bylo zcela nevyhovující.

Kateřina Víchová vedoucí Chráněného bydlení, Charita Opava „Tím pádem to s sebou nese zvýšenou vlhkost, je tam i šero. V podstatě to znamenalo při každém přívalovém dešti či větší bouřce se tam dostávala voda. Takže z hygienických ohledů to nesplňovalo na 100 % jak by měla kuchyně vypadat.“

Nyní mají k dispozici prostornou, nově zařízenou kuchyň, která vznikla v 1. patře. Je tady nová kuchyňská linka s troubou a indukční varnou deskou.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Je to větší plocha, mohu tam dát větší hrnce, větší nádobí. A každou plotýnku si mohu nastavit časově zvlášť a nemusím hlídat, ať se mi něco nepřipálí.“

V nové kuchyni se připravují nejen tradiční česká jídla, ale také třeba francouzské pokrmy, které má v oblibě Pavel Gilášek. Ten s klienty vaří už dvě desetiletí.

Ovšem prostřením stolu nic nekončí, ale právě začíná. Na řadě jsou příjemné chvíle u společného jídla a také povídání.


Nahlásit chybu


K tématu

Středisko sociální rehabilitace Spojka slavnostně otevřelo nové prostory v centru Opavy

14. září 2025 21:13 | Opava | Yvona Fajtová

Středisko sociální rehabilitace Spojka slavnostně otevřelo nové prostory v centru Opavy. Z Vlaštoviček se po 30 letech přestěhovalo naproti kina Mír. Lidem se zrakovým nebo mentálním handicapem to výrazně ulehčí přístup ke službám, které jim pomáhají při začlenění do běžného života.

Sportovní den pro mobilní hospic Pokojný přístav nabídl zábavu pro celou rodinu

20. září 2025 23:04 | Opava | Yvona Fajtová

Originální pohled do života lidí a sportovců s handicapem nabídl v Opavě – Kylešovicích už 9. ročník benefiční akce Sportovní den pro hospic. Na fotbalovém hřišti se potkaly desítky rodin, sportovců i příznivců Charity Opava. Výtěžek poputuje mobilnímu hospici Pokojný přístav.

Charitní dílny opavské charity likvidují zatopený elektroodpad i rok po povodních

27. září 2025 11:48 | Opava | Yvona Fajtová

Od ničivých povodní loni v září uplynul už více než rok. Přesto práce na odstraňování jejich následků stále nekončí. Živel za sebou nechal i stovky tun zničených elektrospotřebičů, které stále ještě ekologicky likvidují také Chráněné dílny Charity Opava.


Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

3. července 2026 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letos na návštěvníky Pusteven čeká novinka, kdy jsou sochy z písku umístěné na novém stanovišti. přístupné jsou pohodlněji cestou kolem Libušína a Maměnky k hotelu Tanečnica.

Čtrnáctiletý chlapec se ve čtvrtek topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku

3. července 2026 13:27 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

14letý chlapec spadl z jezu řeky Ostravice a začal se topit. Z vody ho vytáhli kamarádi, byl v bezvědomí. Život mu zachránil kolemjdoucí záchranář, který okamžitě zahájil masáž srdce. Po resuscitaci lékaři chlapce v kritickém stavu přepravili vrtulníkem do nemocnice. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

3. července 2026 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Vnitroblok v Mariánských Horách čeká nový vzhled i větší komfort pro obyvatele.

2. července 2026 18:40 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Vnitroblok mezi ulicemi 28. října, Výstavní a Fráni Šrámka prochází rozsáhlou revitalizací. Dělníci mění původní poškozenou dlažbu, opravují chodníky a upravují celý prostor tak, aby byl bezpečnější i komfortnější pro místní obyvatele.

Po přívalových deštích uhynuly v řece Odře ryby, hasiči pomáhali s okysličováním vody

2. července 2026 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Věznice v Heřmanicích otevřela kapli Naděje

3. července 2026 9:38 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Místo pro ztišení, naději a nový začátek. Za zdmi heřmanické věznice vznikla nová kaple. Tento duchovní prostor má mít dobrý vliv na psychiku odsouzených i celkovou atmosféru ve věznici.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

3. července 2026 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Nový Jičín výrazně podpoří sociální oblast, opět vyhlásí i stipendium pro zubaře

3. července 2026 8:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří třeba sport, kulturu, volnočasovou a sociální oblast, a také začínající zubaře.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Jubileum Zlatníků nabídlo svěcení kaple, ocenění spolků i setkání se slovenskými přáteli

1. července 2026 17:57 | Opava | Yvona Fajtová

Městská část Opavy Zlatníky si připomněla významné jubileum. Oslavy 770 let od první písemné zmínky doplnilo svěcení zrekonstruované kaple i setkání s partnerskou obcí Zlatníky na Slovensku.

Opavské letní koupaliště hostilo největší letní setkání podnikatelů v regionu

1. července 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Více než tři stovky podnikatelů, živnostníků i zástupců města se sešly na druhém ročníku letního setkání Okresní hospodářské komory Opava. Na městském koupališti nechyběl networking, sportovní aktivity ani módní přehlídka.

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Spojil pěstounské rodiny i děti

1. července 2026 15:15 | Opava | Yvona Fajtová

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Sportovní dopoledne připravil magistrát pro pěstounské rodiny a děti, které si kromě závodění užily také společný program a odměny.

Běh srdcem v opavských Městských sadech spojil pěstounské rodiny i děti

1. července 2026 8:13 | Opava | Yvona Fajtová

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Sportovní dopoledne připravil magistrát pro pěstounské rodiny a děti, které si kromě závodění užily také společný program a odměny.

Pletení na veřejnosti spojilo Opavany. Háčkované polštáře potěší seniory

30. června 2026 9:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opava se zapojila do světového dne pletení na veřejnosti. Tentokrát se v Arkádách háčkovaly polštáře pro seniory z Domova sv. Zdislavy.

Vávrovice mají zrekonstruovaný Dům služeb. Nabídne knihovnu, zázemí pro seniory i krizové bydlení

29. června 2026 10:02 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě-Vávrovicích slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Dům služeb. Objekt prošel rozsáhlou obnovou po povodních, během které získal zcela nové uspořádání i využití. Kromě běžných služeb nabídne nově také prostory pro seniory, knihovnu nebo krizové ubytování.

Nová cvičná kuchyň pro klienty chráněného bydlení Charity Opava
Vydáno 11. března 2023 15:52, Opava, Katka Geryková
Klienti chráněného bydlení opavské Charity mají novu cvičnou kuchyň, kde se učí společně vařit. Je prostorná a plná moderních spotřebičů. Prostor za kuchyní, slouží nejen jako jídelna, ale také jako místnost pro setkávání.

Klienty chráněného bydlení Charity Opava jsou lidé s psychickými problémy, jejichž zdravotní stav jim nedovoluje, aby vedli zcela samostatný život. Pod dohledem zdejších pracovníků ale mohou dobře zvládat některé činnosti z běžného života. Třeba vaření, u kterého se několikrát týdně scházejí.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Snažím se dělat recepty co nejjednodušší. Takové, aby u nich mohli klienti spolupracovat, a taky se něco naučili. Nezvládnou třeba celý recept, ale třeba alespoň jednoduchý postup, který pak využijí při vaření u sebe doma.“

Koprová omáčka, vepřové výpečky nebo zapečené těstoviny... A spoustu dalších receptů se ve cvičné kuchyni naučí připravovat.

Karel, klient chráněného bydlení, Charita Opava: „Já teď míchám bramborový guláš. Dělám to opatrně, ať se mi to nepřipálí.“

Kvůli nedostatku prostoru dříve vařili ve stísněných suterénních místnostech chráněného bydlení. To však bylo zcela nevyhovující.

Kateřina Víchová vedoucí Chráněného bydlení, Charita Opava „Tím pádem to s sebou nese zvýšenou vlhkost, je tam i šero. V podstatě to znamenalo při každém přívalovém dešti či větší bouřce se tam dostávala voda. Takže z hygienických ohledů to nesplňovalo na 100 % jak by měla kuchyně vypadat.“

Nyní mají k dispozici prostornou, nově zařízenou kuchyň, která vznikla v 1. patře. Je tady nová kuchyňská linka s troubou a indukční varnou deskou.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Je to větší plocha, mohu tam dát větší hrnce, větší nádobí. A každou plotýnku si mohu nastavit časově zvlášť a nemusím hlídat, ať se mi něco nepřipálí.“

V nové kuchyni se připravují nejen tradiční česká jídla, ale také třeba francouzské pokrmy, které má v oblibě Pavel Gilášek. Ten s klienty vaří už dvě desetiletí.

Ovšem prostřením stolu nic nekončí, ale právě začíná. Na řadě jsou příjemné chvíle u společného jídla a také povídání.


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000036072/nova-cvicna-kuchyn-pro-klienty-chraneneho-bydleni-charity-opava